Trwa ładowanie...

Sygnał, że organizmowi brakuje magnezu. Bardzo charakterystyczny

Avatar placeholder
25.04.2024 12:23
Badacze określają, ile magnezu należy przyjmować, aby suplementacja miała sens
Badacze określają, ile magnezu należy przyjmować, aby suplementacja miała sens (Getty Images / Instagram)

Niedobór magnezu często powoduje m.in. drganie kończyn, warg czy powiek, ale także uczucie mrowienia czy osłabienie mięśni. Wielu Polaków decyduje się więc na jego suplementację, ale nie wszyscy wiedzą jak właściwie dawkować magnez.

spis treści

1. Częste niedobory magnezu

Niedobory magnezu są tak częstym zjawiskiem, że według prognoz, wartość światowego rynku suplementów magnezu jeszcze w tym roku sięgnie 107 milionów dolarów, a już w 2031 roku - 130 milionów.

W czym należy szukać przyczyn tych niedoborów? Doktor Mark Hyman twierdzi, że winna jest przede wszystkim nasza dieta, która w coraz większym stopniu opiera się na przetworzonych produktach i jest coraz uboższa w cenne składniki odżywcze. Coraz mniej magnezu jest także w glebie, w której rośnie spożywana przez nas żywność. Na niedobory tego pierwiastka może znacząco wpływać także duże spożycie kawy, alkoholu i cukru, które jest normą w jadłospisach wielu Polaków.

2. Objawy niedoboru magnezu

Zobacz film: "Polacy nie mogą żyć bez suplementów. Farmaceuta nie ma wątpliwości"

Magnez odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie, dlatego nie dziwi, że wpływ jego niedoboru może mieć tak duży wpływ na nasze samopoczucie. Do najczęstszych objawów zbyt małej ilości magnezu w organizmie należą m.in. zmęczenie, skurcze mięśni, zaburzenia na tle psychicznym takie jak stany lękowe, depresyjne i wzmożone odczuwanie stresu, a także nieregularny rytm serca.

3. Ile magnezu suplementować?

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia zalecane dzienne spożycie magnezu zależy od wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia. W ogólnych wytycznych NIH wymienia orientacyjne dawki:

  • mężczyźni w wieku od 19 do 30 lat powinni spożywać 400 mg
  • mężczyźni w wieku 31 lat i starsi powinni spożywać 420 mg
  • kobiety w wieku od 19 do 30 lat powinny spożywać 310 mg
  • kobiety w wieku 31 lat i starsze powinny spożywać 320 mg

W przypadku kobiet w ciąży zaleca się niewielkie zwiększenie dziennej podaży do 350-360 miligramów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze