Trwa ładowanie...

Uwaga - zawał! (WIDEO)

Avatar placeholder
01.03.2019 00:02

Zawał mięśnia sercowego, czyli martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających mężczyzn między 35 a 50 rokiem życia.

-Osoby narażone na zawał są głównie ze względu na stres, na przykład te osoby, które można powiedzieć pracują dużo.

-Stres, zła atmosfera w pracy, tempo życia.

-Samo życie w takim mieście, jak tutaj w Warszawie, prawda? Więcej smogu, do tego brud, zanieczyszczenia, to wszystko zatyka żyły, tętnice i tak bywa.

-Zły tryb życia przede wszystkim. Złe jedzenie, siedzenie, mało ruchu, alkohol, papierosy. W nadmiarze, bo wszystko jest dobre w miarę.

-Ja myślę, że jest kilka bardzo ważnych. Po pierwsze, niekontrolowane zaburzenie lipidowe, niekontrolowany cholesterol. Po drugie, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze. Po trzecie, palenie papierosów.

Zawał charakteryzuje się specyficznym bólem w klatce piersiowej, trwającym dłużej niż 20 minut, nie ustępującym po odpoczynku lub nitroglicerynie.

-To jest bardzo charakterystyczny ból przy zawale i jest to ból wieńcowy, czyli ból wynikający z niedokrwienia mięśnia sercowego, czyli chorby wieńcowej. A więc i ból zawałowy jest umiejscowiony w okolicy zamostkowej. To jest charakterystyczny ból z promieniowaniem do żuchwy często. I również często z drętwieniem lewej ręki.

Podstawowym elementem mającym kluczowy wpływ na rokowanie, ma czas mijający od bólu do wdrożenia leczenia. Im szybciej podjęte zostaną odpowiednie kroki, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.

-Jeśli chory w miarę szybko od rozpoczęcia bólu zawałowgo zostanie przewieziony do dyżurującej 24 godziny na dobę pracownii hemodynamicznej, a takich pracowni w tej chwili w Polsce jest pewnie około 80 i nie powinno być z tym problemu. To jest szansa na uratowanie dużego obszaru mięśnia sercowego, co oznacza bardzo znaczne zmniejszenie strefy zawału i wtedy ten chory właściwie w większości przypadków może wrócić do pełnej aktywności zawodowej.

Leczenie zawału odbywa się metodą farmakologiczną lub zabiegową. Wybór odpowiedniej metody zdeterminowany jest wieloma czynnikami. Trzeba pamiętać, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

-Chory wychodzi z bardzo niewielkim lub w ogóle bez uszkodzenia mięśnia sercowego jeżeli we właściwym czasie, nie dłuższym niż 90 minut od rozpoczęcia się zawału, to naczynie jest udrożnione, krew dopływa do tego obszaru, który był zagrożony, mówmy sobie otwarcie, martwicą. Do tego nie można dopuścić.

Pamiętajmy więc, że zawał to nie wyrok. Przy odpowiedniej rehabilitacji i zmianie stylu życia możliwy jest powrót do dawnej aktywności.

-Oczywiście, naturalnie, że tak. Znam takich ludzi, co pracują ze mną chociażby po zawale.

-Mogą jak im założą tam te jakieś pasy na serca.

-Można. Zależy jaki zawał. Bo są różne zawały, ale można.

-W trosce o nasze zdrowie pamiętajmy o kilku podstawowych rzeczach. Najważniejszą sprawą jest nasz styl życia, a co za tym idzie, odżywianie, spędzanie wolnego czasu. Jeżeli chodzi o odżywianie to pamiętajmy o tym, żebyśmy nie odżywiali się na mieście, nie jedli tłustych hamburgerów, tłustych frytek. Zamieńmy to na domową kuchnię lub na zwykłą kanapkę.

Pamiętajmy, że nic nie poprawia tak naszego stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia, jak spacer. Najzwyklejszy spacer na świeżym powietrzu. Mamy piękną pogodę, więc zapraszamy państwa na dwór.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze