Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Uzależnienie to nie tylko alkohol, papierosy, narkotyki czy hazard

Avatar placeholder
14.04.2017 16:13
Uzależnienie to nie tylko alkohol, papierosy, narkotyki czy hazard
Uzależnienie to nie tylko alkohol, papierosy, narkotyki czy hazard

Uzależnienie to nabyta i bardzo silna potrzeba wykonania jakiejś czynności np. zagrania w coś na pieniądze lub zażycia jakiejś konkretnej substancji. Jest zarówno fizyczną, jak i psychiczną potrzebą, która łączy się z utratą kontroli. Wielu ludzi jest nieświadoma, że uzależnienie, to nie tylko alkohol, papierosy, narkotyki czy hazard, a również kompulsywne zakupy (zakupoholizm), kompulsywne jedzenie (jedzenioholizm), potrzeba korzystania z internetu (Internetoholizm) i wiele innych.

Te kompulsywne zachowania również potrafią doprowadzić do dużego spustoszenia naszego życia w postaci utraty relacji, długów czy utraty zdrowia w postaci otyłości czy innych chorób. Często jednak nie widzimy problemu w tych zachowaniach, inni też nie zwracają na nie uwagi. Kiedy wymienione wyżej czynności są już uzależnieniem, a kiedy jeszcze normą?

Zobacz także:

1. Zakupoholizm

Jest niczym innym jak wewnętrznym przymusem kupowania czegoś. Zazwyczaj łączy się to z powtarzalnym, nadmiernym kupowaniem na skutek najczęściej złego samopoczucia. W trakcie zakupów towarzyszy takim osobom duże napięcie, które zmniejsza się po dokonaniu zakupu. Takie zakupy są nagłe, nieprzemyślane, wywołane często jednym bodźcem. Często wydajemy ponad nasze możliwości, co doprowadza do braku pieniędzy na naprawdę potrzebne rzeczy.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Wyróżnia się różne typy zakupoholizmu. Są osoby, które robią zakupy tylko na wyprzedażach i nie odpuszczą żadnej tak zwanej okazji. Daje to poczucie wyjątkowości i dumy, że tak tanio zakupiło się jakiś produkt. Kolejnym typem jest zakupoholik kolekcjoner. Takie osoby kupują tylko wybrane produkty np. kobiety koncentrują się na ciuchach, kosmetykach lub butach, mężczyźni na sprzęcie elektronicznym, muzycznym.

Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał?
Depresja u gwiazd - czy wiesz, kto na nią cierpiał? [10 zdjęć]

Sławna aktorka przyznaje, że cierpiała na depresję, gdy była nastolatką oraz we wczesnych latach młodości.

zobacz galerię

2. Jedzenioholizm

Jest niekontrolowanym, nadmiernym spożywaniem posiłków, tak zwane obżarstwo. Osoby takie nie tylko dużo jedzą, ale też dużą część czasu poświęcają na myślenie o jedzeniu, oglądaniu jedzenia, czytaniu o jedzeniu. Problem ten jest jakościowy, dotyczy zarówno ilości przyjmowanego jedzenia, jak i jakości i częstości. Osoby cierpiące na uzależnienie od kompulsywnego jedzenia miewają ataki jedzenia. Zawsze kontrolują się w otoczeniu, wtedy wręcz jedzą małe porcje. Kiedy są sami pojawia się obżarstwo, jednak nie kończy się wymiotami. Skutkiem jedzenioholizmu jest nadwaga, otyłość i zarazem ciągłe próby przechodzenia na dietę.

Sprawdź:

3. Internetoholizm

To nadmierne, przymusowe korzystanie z informacji zawartych w internecie. W dzisiejszych czasach internet i wyszukiwanie w nim informacji jest bardzo powszechne. W Polsce około 70% internautów odwiedza sieć każdego dnia. Badacze są bardzo niezgodni co do tego czy istnieje uzależnienie od internetu. Nie wypracowano jednolitych kryteriów, które określałyby dysfunkcyjne korzystanie z sieci. Badacze zauważają jednak, że wśród wielu, szczególnie młodych ludzi ilość czasu spędzanego przed komputerem wzrasta.

Dodatkowo w sytuacji braku dostępu do sieci wiele osób czuje niepokój. Spędzanie czasu w sieci doprowadza do zubożenia relacji z ludźmi, wycofania się również z wielu dotychczasowych aktywności. Skutkiem uzależnienia od internetu na ogół jest narastająca samotność, wycofanie społeczne, obniżający się nastrój.

Zachęcam do zwiększania swojej świadomości dotyczącej współczesnych uzależnień, szczególnie tych od czynności. Wszystkie nowe uzależnienia dotyczą przede wszystkim krajów wysoko rozwiniętych. Świadomość ta pozwoli nam uchronić siebie przed nowymi, jeszcze dla nas całkiem nieznanymi problemami. Należy pamiętać, że uzależniamy się nie tylko od substancji, ale również od różnych czynności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze