Trwa ładowanie...

Vercef – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
31.10.2023 12:41
Vercef to antybiotyk w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej.
Vercef to antybiotyk w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. (Adobe Stock)

Vercef to antybiotyk w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej, którego substancją czynną jest cefaklor. Ponieważ ten działa bakteriobójczo, preparat stosuje się w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego i zatok, zakażeń dolnych dróg oddechowych, ale i zakażeń dróg moczowych oraz zakażeń skóry i tkanek miękkich. Czy istnieją zamienniki preparatu?

spis treści

1. Co to jest Vercef?

Vercef jest lekiem bakteriobójczym, którego substancją czynną jest cefaklor. To półsyntetyczny antybiotyk z grupy cefalosporyn II generacji, które zalicza się do antybiotyków β-laktamowych. Substancja działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii.

Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej Vercef 250 mg i 125 mg zawiera nie tylko substancję czynną, ale i substancje pomocnicze, takie jak guma ksantanowa, benzoesan sodu, sacharoza, krzemionka koloidalna bezwodna, Allura Red, aromat truskawkowy, cytrynian sodu, kwas cytrynowy bezwodny i emulsja simetikonu (30% w/w). Lek jest dostępny na receptę, w opakowaniach o pojemności 75 ml i 100 ml.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Obecnie Vercef nie jest dostępny w aptekach. Można kupić inne leki zawierające cefaklor (traktowane jak zamienniki preparatu). To granulat do sporządzania zawiesiny doustnej Ceclor i tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu Ceclor MR.

2. Wskazania do stosowania leku Vercef

Vercef jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefaklor. Główne wskazania to:

  • zapalenie gardła i migdałków wywołane przez Streptococcus pyogenes (paciorkowce grupy A) i Moraxella catarrhalis,
  • zapalenie ucha środkowego i zatok wywołane przez Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, gronkowce, Streptococcus pyogenes (paciorkowce β-hemolizujące grupy A) i Moraxella catarrhalis,
  • zakażenie dolnych dróg oddechowych w tym zapalenie płuc, wywołane przez Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Streptococcus pyogenes (paciorkowce β-hemolizujące grupy A) i Moraxella catarrhalis,
  • zakażenie dróg moczowych w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza wywołane przez Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella sp. i gronkowce koagulazo-ujemne,
  • zakażenie skóry i tkanek miękkich wywołane przez Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes.

3. Stosowanie i dawkowanie leku Vercef

Granulat Vercef służy do sporządzania zawiesiny doustnej. Zażywa się ją przed posiłkami w dawce zależnej od wskazania, ale i wieku pacjenta. I tak u dzieci powyżej 1. miesiąca życia zalecana dawka wynosi 20 mg na kilogram masy ciała na dobę w 3 dawkach podzielonych co 8 godzin.

W zapaleniu płuc i oskrzeli dawkę 20 mg na kilogram masy ciała na dobę podaje się w 3 dawkach podzielonych, co 8 godzin. W zakażeniu ucha środkowego i gardła dawka całkowita może być podana w dwóch dawkach co 12 godzin.

Zawiesinę 250 mg na 5 ml stosuje się u dzieci w wieku powyżej 5 lat (o masie ciała od 18 kg). U dzieci młodszych - zawiesinę o mocy 125 mg/5 ml (o masie ciała do 18 kg).

Dawka leku dla dorosłych wynosi zazwyczaj 250 mg co 8 godzin. W cięższych zakażeniach lub wywołanych przez mniej wrażliwe drobnoustroje dawkę można zwiększyć do 500 mg co 8 godzin.

Zwykle leczenie trwa 7 lub 14 dni. W leczeniu zakażeń wywołanych przez paciorkowce β-hemolizujące lek należy podawać co najmniej 10 dni. Maksymalna dawka dobowa u dorosłych wynosi 4 g.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Vercef nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim nadwrażliwość na:

  • substancję cefaklor,
  • inne cefalosporyny,
  • którykolwiek z pozostałych składników leku,
  • antybiotyki, w tym penicyliny czy cefalosporyny oraz na jakiekolwiek inne leki.

U kobiet w ciąży lek Vercef może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vercef u kobiet karmiących piersią. Nie należy stosować u dzieci w 1. miesiącu życia, ponieważ nie określono bezpieczeństwa i skuteczności leku w tej grupie wiekowej.

Ze stosowaniem leku Vercef wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak biegunka (niekiedy z krwią lub śluzem), nudności lub wymioty, upławy lub swędzenie pochwy i zawroty głowy.

Ostrożność zalecana jest w przypadku rozpoznania choroby nerek, dializoterapii, biegunki, zapalenie jelita grubego (także w przeszłości) i cukrzycy. Trzeba pamiętać, że lek może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi oraz probenecydem.

Należy zaprzestać stosowania leku Vercef i skontaktować się z lekarzem, gdy pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk skóry, swędzenie, ból stawów, ból głowy i duszności oraz osłabienie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze