Trwa ładowanie...

Spiramycyna – działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
27.04.2023 13:13
Spiramycyna ma działanie bakteriostatyczne i przeciwbakteryjne
Spiramycyna ma działanie bakteriostatyczne i przeciwbakteryjne (Adobe Stock)

Spiramycyna to antybiotyk z grupy makrolidów, który działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo. Wykorzystuje go dermatologia i wenerologia, otolaryngologia, pediatria, pulmonologia, stomatologia, urologia oraz medycyna rodzinna. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku?

spis treści

1. Co to jest spiramycyna?

Spiramycyna to antybiotyk makrolidowy. Ma działanie bakteriostatyczne i przeciwbakteryjne. Hamuje wzrost i namnażanie patogenu, ale nie niszczy dojrzałych bakterii. Substancję odkryto w 1954 roku jako produkt metabolizmu bakterii Streptomyces ambofaciens.

Mechanizm działania spiramycyny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych (przyłącza się do podjednostki 50S rybosomu, blokując ją). Substancja ulega szybkiemu wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Skutecznie działa na bakterie umiejscowione wewnątrzkomórkowo, dobrze przenika do tkanki kostnej, mięśniowej i śliny. Większość przyjętej dawki jest wydalana z żółcią i kałem, mniejsza ilość wraz z moczem.

Zobacz film: "31-latek trafił do szpitala. Lekarze osłupieli, gdy zobaczyli co ma w uchu"

Preparaty na rynku polskim zawierające spiramycynę to tabletki powlekane Rovamycine 3.000.000 j.m. oraz Rovamycine 1.500.000 j.m. Obecne w nich substancje pomocnicze to skrobia kukurydziana żelowana, hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnez, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna. Otoczka tabletki zawiera takie substancje jak hypromeloza, makrogol 6000 i dwutlenek tytanu.

2. Wskazania do stosowania spiramycyny

Tabletki, które zawierają spiramycynę, działają na skórę i błony śluzowe, układ moczowy, układ oddechowy oraz żeński układ płciowy. Z tego powodu wykorzystuje się ją w leczeniu schorzeń płuc, chorób zakaźnych i pasożytniczych. Sięga po nią dermatologia i wenerologia, otolaryngologia, pediatria, pulmonologia, stomatologia, urologia oraz medycyna rodzinna.

Antybiotyk spiramycyna jest wskazany do leczenia zakażeń, takich jak:

 • zakażenia związane z gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus) i Streptococcus pyogenes,
 • zapalenie ucha środkowego wywoływane przez bakterie Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis,
 • ostre zapalenia płuc i oskrzeli spowodowane przez Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus,
 • zapalenie gardła i migdałków wywoływane przez paciorkowce Streptococcus pyogenes (tzw. paciorkowce z grupy A),
 • zapalenie zatok przynosowych spowodowane przez Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis oraz Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty),
 • atypowe zapalenia płuc spowodowane przez bakterie Legionella pneumophila, Mycoplasma pneumoniae oraz Chlamydia psittaci,
 • ostre stany w stomatologii, to jest ropnie, zapalenie jamy ustnej, ostre zapalenie dziąseł, wrzodziejące, martwicze zapalenie dziąseł,
 • zapalenie cewki moczowej spowodowane przez Chlamydia trachomatis,
 • zakażenia wywołane przez Cryptosporidium muris; w toksoplazmozie ciężarnych.

Ponadto spiramycynę stosuje się w profilaktyce:

3. Dawkowanie spiramycyny

Jeśli chodzi o dawkowanie spiramycyny, zależy ono od wieku. I tak dawka lecznicza:

 • u dzieci wynosi 150.000 j.m. na kilogram masy ciała na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Dawka maksymalna wynosi do 300 000 j.m. na kilogram masy ciała na dobę w 2-3 dawkach podzielonych,
 • u dorosłych – 6.000.000 j.m. na dobę w 2 dawkach podzielonych. Dawka maksymalna wynosi do 9 mln j.m. na dobę w 3 dawkach podzielonych. Nie wyznaczono toksycznej dawki spiramycyny.

Leczenie zakażeń paciorkowcami z grupy A w obrębie gardła i migdałków powinno trwać 10 dni. Lek może być przyjmowany niezależnie od posiłku (także w jego trakcie).

4. Przeciwwskazania do stosowania spiramycyny

Przeciwwskazaniem do stosowania spiramycyny jest nadwrażliwość na nią. Spiramycyna w ciąży może być wykorzystywana tylko według zaleceń lekarza, jeśli zachodzi taka konieczność. Lek przenika przez barierę łożyskową, jednak nie wydaje się, by miał działanie teratogenne na płód. Jeśli chodzi o okres laktacji, spiramycyna może być stosowana u kobiet karmiących, jednak ponieważ lek przenika do mleka, nie należy karmić piersią podczas terapii.

Ze stosowaniem tabletek ze spiramycyną wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwowane skutki uboczne to: wysypka, zaburzenia smaku, parestezje, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to jest biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.

Po przyjęciu dużych dawek spiramycyny mogą pojawić się objawy przedawkowania: nudności, wymioty lub biegunka. Jeśli w czasie terapii wystąpią objawy reakcji alergicznych, należy przerwać przyjmowanie leku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza