Wystarczą już dwie porcje tygodniowo. Prosta droga do cukrzycy
Nowe badanie wykazało, że osoby, które regularnie sięgają po czerwone mięso, są obarczone większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Naukowcy z Harvardu wykazali, że prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta z wiekiem, ale niewielka zmiana w diecie może uchronić przed zachorowaniem.
1. Ryzyko rozwoju cukrzycy wzrasta o ponad 60 proc.
- Nasze odkrycia zdecydowanie potwierdzają wytyczne dietetyczne, które zalecają ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, i dotyczy to zarówno przetworzonego, jak i nieprzetworzonego czerwonego mięsa - wyjaśnia pierwszy autor badania opublikowanego w czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition" dr Xiao Gu.
Naukowcy znali wcześniej tę korelację, ponieważ poprzednie badania naukowe wskazywały na związek między spożyciem czerwonego mięsa a cukrzycą typu 2. Teraz przeanalizowali dużą liczbę przypadków zachorowań na to schorzenie, a biorących w nim udział uczestnikóW obserwowano przez dłuższy okres.
Grupa specjalistów przeanalizowała dane zdrowotne ponad 216 tys. osób. Dietę badanych oceniano za pomocą kwestionariuszy, w których określali częstotliwość spożywanych posiłków, a ich jadłospisy analizowano przez 36 lat.
Okazało się, że wystarczy jedzenie dwóch porcji czerwonego mięsa tygodniowo, by zwiększyć ryzyko rozwoju choroby. U 22 tys. uczestników lekarze zdiagnozowali cukrzycę typu 2. Osoby, które zajadały się czerwonym mięsem, miały o 62 proc. większe ryzyko rozwoju choroby w porównaniu z osobami, które jadły go mniej.
Naukowcy wykazali również, że każda dodatkowa porcja przetworzonego mięsa spożywana w ciągu dnia, wiąże się z 46-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na cukrzycę. W przypadku nieprzetworzonego mięsa był to wzrost o 24 proc.
Na całym globie liczba wzrasta liczba przypadków cukrzycy typu 2, co jest niepokojącym zjawiskiem. Choroba stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jest także kluczowym czynnikiem prowadzącym do rozwoju innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, demencja czy niewydolności nerek.
2. Zmiana w diecie może chronić przed rozwojem przewlekłego schorzenia
Naukowcy wykazali, że zastąpienie czerwonego mięsa zdrowymi źródłami białka takimi jak orzechy czy rośliny strączkowe lub umiarkowane ilości produktów mlecznych, może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby, Grupa ekspertów zdołała także oszacować potencjalne skutki zastąpienie jednej porcji czerwonego mięsa innym źródłem białka.
Porcja orzechów i roślin strączkowych zamiast mięsa wiązała się z 30-procentowym spadkiem ryzyka cukrzycy typu 2. Z kolei rezygnacja z jedzenia mięsa na rzecz produktów mlecznych zmniejszała ryzyko zachorowania o 22 proc.
- Biorąc pod uwagę nasze ustalenia i wcześniejsze prace innych naukowców, dla osób pragnących zoptymalizować swoje zdrowie i dobre samopoczucie rozsądnym ograniczeniem spożycia czerwonego mięsa byłoby zrezygnowanie z około jednej porcji tygodniowo - zaznaczył starszy autor badania prof. Walter Willett.
Dodatkowo, badacze są zdania, że zastąpienie czerwonego mięsa przez zdrowsze alternatywy w postaci białka roślinnego, przyniosłoby korzyści dla środowiska i zredukowałoby emisję gazów cieplarnianych oraz wpływałoby pozytywnie na ograniczenie zmian klimatycznych.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.