Trwa ładowanie...

Jest bezlitosny również dla młodych. "Przeszła trzy udary w ciągu roku"

 Katarzyna Prus
15.02.2023 20:05
Hipercholesterolemia rodzinna może skończyć się zawałem lub udarem w młodym wieku
Hipercholesterolemia rodzinna może skończyć się zawałem lub udarem w młodym wieku (Adobe Stock)

Pierwszy zawał przed trzydziestką, a potem trzy udary w ciągu roku. Tak dramatyczne skutki mogą mieć zaburzenia lipidowe, zwłaszcza u osób, które są rodzinnie obciążone. Dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać hipercholesterolemię i wdrożyć leczenie zanim będzie za późno.

spis treści

1. Trzy udary w ciągu roku

"Pani Beata miała pierwszy zawał w wieku 29 lat. Myślała, że przyczyną bólu w klatce piersiowej jest zgaga. Początkowo ani ona, ani lekarze nie wierzyli, że to zawał. Następne zawały miała w wieku 32 i 36 lat. Przeszła operację by-passów, wiele razy miała wykonywane stenty tętnic wieńcowych" - pisze o jednej ze swoich pacjentek dr hab. n.med. Karolina Kędzierska-Kapuza, nefrolog i diabetolog.

Zaburzenia lipidowe mogą prowadzić do problemów z sercem nawet u młodych osób
Zaburzenia lipidowe mogą prowadzić do problemów z sercem nawet u młodych osób (Getty Images)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Przyczyną były zaburzenia lipidowe, a konkretnie hipercholesterolemia rodzinna. W wieku 42 lat pojawiły się kolejne problemy. W ciągu zaledwie roku, kobieta przeszła aż trzy udary.

"W standardowej sytuacji „zwykłego” pacjenta zaburzenia lipidowe mają podłoże wielogenowe, wynikają ze złej diety i zaczynają się odbijać się na zdrowiu po 55. roku życia. Wskutek długotrwałego krążenia wysokiego ładunku "złego cholesterolu" rozwija się miażdżyca naczyń" - tłumaczy dr Kędzierska-Kapuza.

Zaczynają się wówczas m.in. problemy z nadciśnieniem i choroby serca. Jak zwraca uwagę lekarka, natężenie objawów zależy od stylu życia i dodatkowych czynników ryzyka, takich jak palenie, zła dieta czy brak aktywności fizycznej.

2. Nie lekceważ rodzinnych obciążeń

Jeszcze gorzej jest w przypadku hipercholesterolemii rodzinnej. Problemy kardiologiczne mogą zacząć się nawet 20 lat wcześniej, niż u "standardowych" pacjentów. Objawy choroby wieńcowej pojawiają się u ponad 50 proc. pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną przed 55. rokiem życia.

Dr Kędzierska-Kapuza tłumaczy, że na hipercholesterolemię rodzinną wskazuje przedwczesna choroba wieńcowa w rodzinie, w przypadku mężczyzn poniżej 55. roku życia, a u kobiet poniżej 60. roku życia.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę? "Badanie przedmiotowe: obecność kępek żółtych, obwódka starcza na tęczówce. Lipidogram: całkowity cholesterol >310 mg/dl, LDL >190 mg/dl, triglicerydy, HDL w normie" - wyjaśnia dr Kędzierska-Kapuza.

Lekarka dodaje, że trzeba wykluczyć inne przyczyny, które mogą powodować zaburzenia lipidowe (np. choroby czy przyjmowane leki). Warto też wykonać badanie genetyczne (mutacja LDLR, APOB lub PCSK9).

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze