Zauważyłeś te objawy? Znak, że w twoim jelicie zagnieździła się lamblia
Cierpisz na bóle brzucha, wzdęcia, nudności i biegunkę? Być może w twoim jelicie zagnieździła się Giardia lamblia. To jeden z najczęściej identyfikowanych pasożytów jelitowych, który może prowadzić do uciążliwych objawów.
1. Czym jest Giardia lamblia?
Giardia lamblia to mikroskopijny pasożyt, który może żyć i rozmnażać się w ludzkim przewodzie pokarmowym, powodując chorobę zwaną giardiozą. Zarażenie nim może nastąpić przez spożycie zanieczyszczonej wody lub pokarmu, a także przez kontakt z zainfekowaną osobą lub zwierzęciem.
2. Przebieg infekcji
Po dostaniu się do przewodu pokarmowego cysty lamblii transformują się w aktywną formę pasożyta, zwaną trofozoitami. Proces ten jest stymulowany przez kwasy żołądkowe i zachodzi w jelicie cienkim. Trofozoity przyczepiają się do ściany jelita cienkiego i pobierają składniki odżywcze z treści pokarmowej gospodarza.
Ponieważ lamblia rozmnaża się bezpłciowo (przez podział podłużny w jelicie cienkim), zakażenie może prowadzić do szybkiego zwiększenia liczby pasożytów w organizmie. W odpowiedzi na zmiany warunków w dolnym odcinku jelit, np. w jelicie grubym, trofozoity mogą ponownie przekształcić się w cysty, które są wydalane z kałem. Cysty mogą przetrwać w środowisku zewnętrznym i są gotowe do zarażenia kolejnej osoby.
3. Skutki infekcji
Obecność pasożytu w jelicie cienkim może prowadzić do uszkodzenia jego wyściółki, co zaburza absorpcję składników odżywczych i może powodować objawy takie jak biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, nudności, zmęczenie i utratę wagi. U niektórych osób zakażenie może jednak przebiegać bezobjawowo.
Długotrwałe zakażenie Giardia lamblia (bez wdrożenia odpowiedniego leczenia) może prowadzić do szeregu poważniejszych i długotrwałych skutków zdrowotnych: m.in. niedożywienia, odwodnienia, osłabienia układu odpornościowego, zespołu jelita drażliwego oraz zaburzeń rozwoju i wzrostu u dzieci.
4. Eliminacja pasożyta
Leczenie zakażenia lamblią polega na stosowaniu antybiotyków przepisanych przez lekarza. Wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich, w tym ukończenia całego przepisanego cyklu antybiotyków, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej.
Po zakończeniu kuracji antybiotykowej ważne jest przeprowadzenie badań kontrolnych, aby upewnić się, że infekcja została całkowicie wyeliminowana. W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie leczenia.
Podczas leczenia i po jego zakończeniu zaleca się przestrzegania dobrych praktyk higienicznych, takich jak dokładne mycie rąk, szczególnie po korzystaniu z toalety i przed jedzeniem, aby zmniejszyć ryzyko ponownego zakażenia oraz rozprzestrzeniania się pasożyta na inne osoby. Warto również zadbać o bezpieczeństwo spożywanej wody i żywności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.