Przejdź na WP

Zmiany na liście leków refundowanych od 1.05.2016

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt dotyczący zmian w wykazie leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zmiany wejdą w życie 1 maja 2016 r.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

1. Jakie zmiany przewiduje Ministerstwo Zdrowia?

Od 1 maja 2016 roku będzie obowiązywała nowa lista leków, na której znajdą się 73 produkty, będące odpowiednikami dotychczas refundowanych. Wykaz został poszerzony między innymi o produkty zawierające parykalcytol, stosowany w leczeniu nadczynności przytarczyc oraz o brentuximab vedotin, wykorzystywany w chemioterapii.

W trakcie dwumiesięcznych negocjacji Ministerstwo Zdrowia wzięło pod lupę 498 wniosków. 324 z nich dotyczyło przedłużenia decyzji o refundacji, 119 mówiło o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej, a ostatnie 46 – o obniżeniu urzędowej ceny zbytu.

Pierwsze obwieszczenie zmian w tej sprawie było już w marcu. W porównaniu z nim projekt w zakresie listy aptecznej został poszerzony o 73 nowe produkty, które są odpowiednikami tych, które dotychczas były refundowane. W refundacji aptecznej wprowadzono także nową substancję – paricalcitol. Utworzono także nowy program lekowy, w ramach którego uwzględniono refundację substancji brentuximab vedotin.

2. Leczenie nadczynności przytarczyc będzie refundowane

Refundowane będą konkretnie dwa produkty lecznicze z substancją czynną paricalcitol, a więc:

  • Paricalcitol Teva, kaps. Miękkie, 2 µg, 30 szt., kod EAN: 5909991144692,
  • Paricalcitol Teva, kaps. Miękkie, 1 µg, 30 szt., kod EAN: 5909991144609.

Leki te są syntetycznym odpowiednikiem biologicznie aktywnej witaminy D, która jest w naszym organizmie niezbędna – między innymi odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie przytarczyc i kości. U osób zdrowych aktywna postać witaminy D wytwarzana jest przez nerki. Jeżeli chory cierpi na niewydolność nerek, wówczas konieczne jest dostarczenie aktywnej witaminy D z zewnątrz.

Lek stosuje się u pacjentów z chorobą nerek, a refundacja będzie obejmowała leczenie wtórnej nadczynności przytarczyc, co związane jest z przewlekłą niewydolnością nerek w stadium 5. Dotyczy to chociażby pacjentów poddawanych dializom otrzewnowym czy hemodializom.

Zmiany na liście leków refundowanych od 1.05.2016
Zmiany na liście leków refundowanych od 1.05.2016 (123RF)

3. Szansa dla pacjentów onkologicznych

Ta informacja powinna ucieszyć pacjentów onkologicznych. Decyzją Ministerstwa Zdrowia w zakresie programów lekowych oraz chemioterapii, refundacją zostanie objęty także lek Adcetris (Brentuximabum vedotinum) o kodzie EAN: 5909991004545. Jest to proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji.

Adcetris będzie bezpłatny dla pacjentów objętych programem lekowym: „Leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków CD30+ (C 81 Choroba Hodgkina; C 84.5 Inne i nieokreślone chłoniaki T)”.

Lek Adecetris jest szczególnie pomocny w przypadku terapii dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem ziarniczym. O refundację tego leku dość długo ubiegali się pacjenci onkologiczni. Decyzję o włączeniu Adecetrisu do leczenia będzie podejmował lekarz prowadzący.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy