Trwa ładowanie...

MZ zapowiada duże zmiany. Wchodzą w życie już w lipcu

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 01.06.2023 17:37
Są już zapowiedzi MZ dotyczące lipcowej listy refundacyjnej
Są już zapowiedzi MZ dotyczące lipcowej listy refundacyjnej (Getty Images)

Są już zapowiedzi dotyczące lipcowej listy refundacyjnej. Prace w resorcie zdrowia toczą się m.in. nad wskazaniami w raku piersi oraz hematoonkologii. Szykują się też zmainy w już funkcjonujących programach lekowych.

spis treści

1. Ponad 20 nowych wskazań

- W lipcowym obwieszczeniu refundacyjnym planujemy 20-25 nowych cząsteczkowskazań - poinformował Mateusz Oczkowski, naczelnik Wydziału Refundacyjnego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

Dodał, że resort uważnie przygląda się najnowszym rankingom, pokazującym priorytety środowiska klinicystów. Prace toczą się m.in. nad wskazaniami w raku piersi oraz hematoonkologii.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Poinformował też o pracach nad zmianami w już funkcjonujących programach lekowych.

Na nowej liście refundacyjnej może pojawić się ponad 20 nowych wskazań
Na nowej liście refundacyjnej może pojawić się ponad 20 nowych wskazań (Getty Images)

Na listę mają szansę trafić też leki dla chorych na stwardnienie rozsiane.

2. Aktualna lista refundacyjna

Przypomnijmy, że na aktualnej liście leków refundowanych, która obowiązuje od 1 maja (Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę co dwa miesiące) znalazło się 111 nowych produktów bądź wskazań.

Wśród bezpłatnych środków znalazły się m.in. leki dla pacjentów z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami psychotycznymi i padaczką.

Ponadto na listę trafiły produkty z substancją czynną o nazwie tafasytamab. To innowacyjne preparaty stosowane w leczeniu pacjentów z rozpoznaniem chłoniaka b-komórkowego, którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia autologicznych krwiotwórczych komórek macierzystych.

Zmodyfikowano również programy leczenia pacjentów cierpiących m.in. na raka nerki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C i pierwotną małopłytkowość immunologiczną.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze