Zupełnie inny pomysł na rozpoczęcie nowego roku
Grudzień to piękny miesiąc – wirujące płatki śniegu, spotkania z bliskimi, świąteczne smakołyki i upominki. Ale grudzień to też miesiąc pełen stresu – wydatki, które nadwyrężają domowy budżet, sprzeczki przy wigilijnej kolacji i automatyczne wręcz poczucie winy, że przecież można było lepiej wykorzystać ten rok... Sylwestrowa noc przynosi nadzieję i dziesiątki postanowień, które zazwyczaj kończą się jeszcze silniejszym poczuciem winy po kolejnych 12 miesiącach... A gdyby tym razem zacząć zupełnie inaczej? Zamiast oczami wyobraźni planować rewolucję – po prostu zadbać o siebie i swoich bliskich? I zacząć od tego, co bezrefleksyjnie powtarzane we wszelkich życzeniach – od najważniejszego, od zdrowia.
1. Jesteś zdrowy? Idź do lekarza!
O zdrowie należy dbać nie tylko od święta, a okres świąteczno-noworoczny to całkiem dobry moment, by zacząć. Zamiast polegiwania przed telewizorem po świątecznym obiedzie – energiczny spacer, podczas nocy sylwestrowej jeden drink mniej, a w styczniu... wizyta w przychodni. Choć wielu Polaków ciągle o tym zapomina, o wizycie u lekarza należy myśleć również wtedy, kiedy nie mamy żadnych kłopotów ze zdrowiem. Statystyki są zatrważające – większość z nas nadal nie korzysta z badań profilaktycznych, nawet tych w ramach bezpłatnych akcji! Regularne badania diagnostyczne nie tylko umożliwiają bieżące monitorowanie stanu zdrowia, ale i pomagają we wcześniejszym wykryciu poważnych schorzeń.
2. Co i co ile należy badać?
Badania profilaktyczne należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a w określonych przypadkach nawet częściej. Szczegółowa lista badań zależy przede wszystkim od płci, wieku oraz ewentualnych chorób dziedzicznych, na które cierpią lub cierpieli nasi bliscy. Podstawa – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – to powtarzana co 12 miesięcy morfologia krwi. Do tego pakiet badań laboratoryjnych z moczu i krwi (m.in. OB, poziom glukozy i cholesterol). Wyniki badań pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia, są również punktem wyjścia w diagnostyce niektórych chorób serca, nowotworów oraz cukrzycy. Co dalej? Obowiązkowo omówienie wyników badań z lekarzem, bo własna interpretacja może doprowadzić do błędnych wniosków. Co więcej, zazwyczaj to nie poszczególne normy są istotne, ale szerszy obraz, którego na pewno nie będziemy potrafili ocenić samodzielnie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak USG czy rezonans magnetyczny (MRI).
3. Diagnoza z talerza
Nie ma wątpliwości, że to, co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Zależnie od schorzenia, sposób odżywiania może również zwiększać lub zmniejszać ryzyko zachorowania. Dieta bogata w tłuszcze, potrawy smażone i żywność przetworzoną zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Ale nie zawsze to dieta jest najważniejsza – w profilaktyce raka piersi decydująca jest tzw. profilaktyka wtórna, czyli po prostu wczesne wykrycie choroby. To co jemy, ma jednak przede wszystkim wpływ na nasze samopoczucie (a więc również na: pracę zawodową, relacje z partnerem lub partnerką, stopień zmęczenia, itp.), dlatego co jakiś czas warto również porozmawiać z dietetykiem, który profesjonalnym okiem spojrzy na nasz jadłospis. Czasami naprawdę niewielkie zmiany mogą odmienić codzienne funkcjonowanie!
4. Raz a dobrze!
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się przeglądy zdrowia, spotykane pod różnymi nazwami, np. pakiet diagnostyczny dla aktywnego mężczyzny, pakiet badań dla dzieci, zestaw badań profilaktycznych dla kobiet, itp. Kolejne placówki oferują swoim pacjentom kilkugodzinne kompleksowe pakiety diagnostyczne. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda i możliwość wykonania wszystkich badań w jednym miejscu i podczas pojedynczej wizyty, dlatego z pakietów diagnostycznych szczególnie chętnie korzystają ci najbardziej zabiegani i zapracowani. Ile kosztuje pakiet badań profilaktycznych? Ceny przeglądów zaczynają się już od ok. 200 złotych, przy czym w ofercie największych placówek nietrudno znaleźć znacznie droższe pakiety (od kilkuset do kilku tysięcy złotych). Może tym razem warto przełamać rutynę i zamiast kupna karnetu na siłownię (który prawdopodobnie i tak wyląduje zapomniany na dnie szuflady), zacząć nowy rok zupełnie inaczej i... zafundować sobie i najbliższym podstawowe badania profilaktyczne?
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.