20 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od trzydziestu lat. Po raz pierwszy do rozstania się z nałogiem publicznie zachęcano palaczy w Kalifornii, jednak inicjatywa szybko zyskała popularność na całym świecie. Nic dziwnego – nałóg ten każdego roku zabija aż 5 milionów osób, w tym palaczy biernych, którzy wdychają szkodliwe substancje, przebywając w towarzystwie palących. Chociaż pokonanie uzależnienia nie należy do najłatwiejszych, nikogo nie trzeba przekonywać, dlaczego warto to zrobić. Światowy Dzień Rzucania Palenia stanowi świetną okazję, by podjąć to wyzwanie.
Palenie nie tylko zaspokaja głód nikotynowy – to także pewien rytuał. Osobom uzależnionym trudno wyobrazić sobie poranek bez papierosa do kawy czy poobiednią sjestę bez pozornie niewinnego „dymka”. Sięgamy po niego, gdy jesteśmy zestresowani, zmęczeni lub kiedy po prostu brakuje nam w danej chwili innego zajęcia. Okazuje się, że o wiele bardziej uzależnieni jesteśmy mentalnie niż fizycznie, dlatego jest nam tym trudniej poradzić sobie z problemem, a podjęte próby rozstania ze zgubnym nałogiem niejednokrotnie kończą się niepowodzeniem.
1. Alternatywne metody na rzucenie palenia
Hipnoza – cieszy się niezwykłą popularnością. Jest jedną z technik kontroli umysłu, która polega na wprowadzeniu pacjenta w stan, w którym jest on bardzo podatny na sugestie, dzięki czemu hipnotyzer może sprawić, że palenie papierosów przestanie być dla niego atrakcyjne i zacznie kojarzyć się negatywnie. Warunkiem powodzenia terapii jest silna motywacja palacza oraz szczera chęć rozstania się z nałogiem. W przeciwnym razie metoda przynieść może skutki odwrotne od zamierzonych.
Dowiedz się więcej
Akupunktura – jako cel stawia sobie przywrócenie do równowagi organizmu, którego funkcjonowanie zakłócone zostało na skutek odstawienia nikotyny. Wykonanie nakłucia w odpowiednim miejscu na ciele ma zredukować uciążliwe skutki niedoboru nikotyny, a tym samym zmniejszyć chęć sięgnięcia po papierosa.
Elektrostymulacja – działa na podobnej zasadzie jak akupunktura, tylko zamiast nakłucia stosuje się w tym przypadku stymulację prądem kilku miejsc na uchu.
Biorezonans – metoda wykorzystuje drgania elektromagnetyczne, które istnieją wokół ciała człowieka i w jego wnętrzu. Podczas zabiegu zapalony papieros umieszczony zostaje w aparacie, a pacjenta za pomocą elektrod podłącza się do specjalnego urządzenia sterowanego komputerowo. Uruchomienie odpowiedniego programu sprawia, że w organizmie dochodzi do reakcji niwelującej głód nikotynowy
2. Gwiazdy walczące z nałogiem nikotynowym
Od uzależnienia od papierosów nie są wolni ludzie showbiznesu, chociaż najczęściej nie afiszują się z tym publicznie. Borys Szyc, Zbigniew Wodecki, Maciej Rock czy Paweł Deląg nie dają nam, niestety, najlepszego przykładu. Wśród polskich aktorek z papierosem dała się przyłapać przepiękna Tamara Arciuch czy Joanna Liszowska. Portale plotkarskie donoszą w ostatnim czasie o rozstaniu się z nałogiem Edyty Olszówki, zwracając uwagę na ponoć zaokrąglające się z tego powodu kształty aktorki. Wśród zagranicznych celebrytek pociąg do papierosa zdradza gwiazda serialu „Przyjaciele” Jennifer Aniston, brytyjska modelka Kate Moss czy Uma Turmann. Chociaż niejednokrotnie dają się słyszeć najróżniejsze obietnice i postanowienia dotyczące ostatecznego zerwania z papierosami, na słowach często się kończy. Sukcesem pochwalić może się za to Cameron Diaz, którą – jak twierdzi – zmotywowali rodzice. Udało się to także Wojciechowi Mannowi przekonanemu przez bliskich, a także Charlize Theron, która zdecydowała się w tym celu poddać hipnozie.
Decydując się na rzucenie palenia, pamiętajmy, że należy robić to stopniowo. Nagłe odstawienie nikotyny rzadko przynosi długotrwałe efekty i wiąże się zazwyczaj z dokuczliwymi dolegliwościami, które mogą skutecznie osłabić naszą silną wolę. Aby się powiodło, potrzebna jest determinacja, którą zdecydowanie spotęguje perspektywa dłuższego i zdrowszego życia bez dokuczliwego kaszlu i nieprzyjemnego zapachu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.