8 nawyków. Wydłużają życie nawet o 24 lata
Zmiana nawyków na zdrowsze to jedna z najlepszych decyzji, jakie możemy podjąć w trosce o długie życie. Potwierdza to również kolejne badanie, które wykazało, że 8 nawyków wprowadzonych w średnim wieku, może wydłużyć życie o ponad dwie dekady. Na jakie nawyki warto zwrócić uwagę?
1. Nawyki, które wydłużają życie
Nowe badanie zostało przedstawione podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia. Naukowcy analizowali dane dokumentacji medycznej 700 tys. amerykańskich weteranów w wieku 40-99 lat. W czasie obserwacji specjaliści odnotowali ponad 33 tys. zgonów.
Według naukowców nowe badanie po raz kolejny podkreśla rolę czynników związanych ze stylem życia na rozwój wielu chorób przewlekłych takich jak cukrzyca typu 2 czy schorzenia serca. Te dolegliwości często prowadzą do przedwczesnej niepełnosprawności lub śmierci.
Osiem zdrowych nawyków, które analizowali eksperci. 1. Stawianie na aktywność fizyczną. 2. Brak uzależnienia od opioidów. 3. Niepalenie. 4. Umiejętność radzenia sobie ze stresem. 5. Stosowanie zdrowej diety. 6. Ograniczenie alkoholu. 7. Dbanie o higienę snu. 8. Skupienie się na pozytywnych relacjach społecznych.
- Byliśmy naprawdę zaskoczeni tym, jak wiele można zyskać, stosując jeden, dwa, trzy lub wszystkie osiem czynników stylu życia – wyjaśnił Xuan-Mai T. Nguyen z Carle Illinois College of Medicine, który brał udział w badaniach. W opinii ekspertów im wcześniej wprowadzimy modyfikacje w stylu życia, nawet jeśli będą on niewielkie, to i tak przyniosą korzyści zdrowotne.
2. Złe nawyki, które prowadzą do szybszej śmierci
Eksperci zdołali wykazać, że na skrócenie długości życia u badanych najważniejsze znaczenie miała niewielka aktywność fizyczna, stosowanie opioidów oraz palenie. W opinii specjalistów te aspekty wiązały się z wyższym ryzykiem śmierci o ok. 30-45 proc.
Inne czynniki takie jak stres, niezdrowa dieta oraz nieprawidłowa higiena snu wiązały się ze wzrostem ryzyka zgonu o 20 proc. Okazało się także, że brak pozytywnych relacji społecznych również może "zabijać". Ten czynnik wiązał się bowiem ze wzrostem ryzyka zgonu o 5 proc.
Specjaliści podkreślają, że szacowany wzrost oczekiwanej długości życia, które wynikałoby z wprowadzenia do swojego życia ośmiu czynników wyodrębnionych przez naukowców, zmniejszał się z wiekiem, ale nadal miał istotne znaczenie. Według autorów analiz oznacza to, że im wcześniej wprowadzimy w życie odpowiednie zmiany, tym będziemy żyć dłużej.
- Nigdy nie jest za późno na zdrowszy styl życia – dodał Nguyen, który zaznaczył również, że to badanie obserwacyjne nie dowodzi definitywnie związku przyczynowego. Lecz odkrycia są zgodne z innymi badaniami, które skupiały się wokół czynników związanych ze stylem życia oraz ich wpływem na profilaktykę chorób przewlekłych.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.