Badania w astmie

Co roku coraz więcej osób zapada na astmę. Można powiedzieć, że jest ona chorobą cywilizacyjną. Są osoby, które cierpią na nią nie zdając sobie z tego sprawy. Aby ją właściwie leczyć, niezbędne są odpowiednie badania w astmie, które pomogą ją zdiagnozować. Wśród badań wykonywanych w diagnostyce astmy oskrzelowej można wyróżnić: badanie podmiotowe, czyli wywiad, oraz badania przedmiotowe, do których zalicza się badanie fizykalne i badania pomocnicze (czynnościowe, immunologiczne i laboratoryjne).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wywiad lekarski przy podejrzeniu astmy

Wywiad ma bardzo duże znaczenie w diagnostyce astmy. Objawy zgłaszane przez chorego, takie jak napady duszności, świszczącego oddechu, uczucie „gry w piersiach”, ściskanie w klatce piersiowej, a także sezonowość ich występowania, ułatwiają postawienie właściwego rozpoznania. Ważne jest w jakich okolicznościach wystąpił taki napad (np. po kontakcie z alergenem, po wysiłku fizycznym, w spoczynku, o jakiej porze dnia), a także po jakim czasie wycofały się objawy, czy spontanicznie, czy pod wpływem leczenia. Także dodatni wywiad rodzinny w kierunku astmy i chorób atopowych stanowi ważną informację dla lekarza.

Badanie przedmiotowe w astmie

Astma poza okresami zaostrzeń może przebiegać zupełnie bezobjawowo. W badaniu przedmiotowym układu oddechowego u chorego w okresie między napadami można nie stwierdzić żadnych nieprawidłowości. W zaostrzeniu astmy można u chorego zaobserwować duszność wydechową, świszczący oddech, który świadczy o obturacji oskrzeli i utrudnionym przepływie powietrza przez drogi oddechowe, a także zwiększony wysiłek oddechowy i wzmożone napięcie mięśni wspomagających oddychanie. Świszczący oddech oraz świsty słyszane nad polami płucnymi przy osłuchiwaniu klatki piersiowej są bardzo charakterystycznym objawem astmy, ale w ciężkich napadach mogą w ogóle nie występować. O ciężkości zaostrzenia choroby u tych chorych świadczą inne, często występujące objawy: bardzo silna duszność utrudniająca mówienie, zaburzenia świadomości, sinica, przyspieszone bicie serca, wdechowe ustawienie klatki piersiowej i zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych.

Badania pomocnicze w astmie

Ocena nasilenia objawów u chorych z astmą, zarówno przez lekarza, jak i samych chorych, może być trudna i niedokładna. Badania dodatkowe, szczególnie badania czynnościowe, takie jak badanie spirometryczne, pozwalają w bezpośredni sposób ocenić ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe i odwracalność tych zaburzeń.

Spirometria

Badanie spirometryczne umożliwia ocenę drożności oskrzeli. Przed jego wykonaniem chory powinien zostać odpowiednio pouczony, w jaki sposób przygotować się do badania oraz jak poprawnie wykonać natężony wydech. Podczas badania chory ma zaciśnięty nos i oddycha przez ustnik głowicy spirometru. Parametry czynnościowe układu oddechowego mierzone za pomocą spirometru, które są najbardziej przydatne w rozpoznaniu astmy, to:

 • natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) – jest to objętość powietrza usunięta z płuc w czasie pierwszej sekundy natężonego wydechu, który następuje po maksymalnym wdechu;
 • natężona pojemność życiowa (FVC) – w ten sposób określa się objętość powietrza usuniętą z płuc podczas całego natężonego wydechu następującego po maksymalnym wdechu.

Wyliczany jest również stosunek FEV1 do FVC wyrażany w procentach FVC (tzw. wskaźnik Tiffeneau), który jest przydatny przy ocenie obturacji oskrzeli.

Wynik badania jest określany w odniesieniu do wartości należnych dla wieku, płci i wzrostu w danej populacji.

W diagnostyce astmy wykonuje się również tzw. próbę rozkurczową. Polega ona na wykonaniu badania spirometrycznego przed i po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela i ocenie zmiany FEV1. Wzrost FEV1 po inhalacji leku o więcej niż 12% świadczy o odwracalności obturacji oskrzeli i przemawia za rozpoznaniem astmy.

Badanie spirometryczne można także wykorzystać do pomiaru nadreaktywności oskrzeli w tzw. próbie prowokacyjnej. Badanie wykonuje się przed i po inhalacji takich substancji jak histamina lub metacholina i ocenia się zmianę wentylacji płuc pod wpływem stopniowo zwiększanej dawki substancji. U osób chorych na astmę już małe dawki metacholiny lub histaminy spowodują obturację oskrzeli, co ujawni się w postaci spadku parametrów wentylacji.

Szczytowy przepływ wydechowy (PEF)

Jest to badanie, które chory może wykonywać samodzielnie przy pomocy przenośnego urządzenia – pikflometru. Oddychając przez ustnik pikflometru, chory wykonuje możliwie najgłębszy wdech, a następnie gwałtowny wydech. Pomiar należy wykonać przynajmniej 3 razy, a za wynik przyjmowana jest najwyższa uzyskana wartość PEF. Pomiarów dokonuje się 2 razy dziennie:

 • rano, przed inhalacją leku rozkurczającego oskrzela (wartość minimalna, PEFmin);
 • wieczorem, przed udaniem się na spoczynek (wartość maksymalna, PEFmax).

Dobową zmienność PEF oblicza się dzieląc różnicę (PEFmax – PEFmin) przez wartość maksymalną lub średnią. Wynik podawany jest w procentach. Monitorowanie PEF ułatwia chorym wczesne rozpoznanie objawów zaostrzenia choroby. Pomiar PEF przy pomocy pikflometru wykorzystywany jest również w diagnostyce astmy w podstawowej opiece zdrowotnej.

Badania immunologiczne

Badania wykrywające alergię są mało przydatne do rozpoznania astmy, mogą natomiast pomóc zidentyfikować przyczynę choroby i czynnik wyzwalający napady. Podstawową metodą wykrywania alergii są alergenowe testy skórne. Dodatni wynik jednak nie musi świadczyć o alergicznym podłożu choroby, ponieważ u części osób z alergią na określone czynniki nie występują objawy astmy.

Badania z krwi

W ciężkich zaostrzeniach choroby duże znaczenie ma wykonanie badania pulsoksymetrycznego i gazometrycznego krwi tętniczej. Pulsoksymetria jest metodą nieinwazyjną. Polega na przezskórnym badaniu wysycenia hemoglobiny tlenem i służy do wczesnego wykrywania i monitorowania niewydolności oddechowej. Gazometria krwi jest inwazyjną metodą służącą do wykrywania i monitorowania zaburzeń równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie, oraz do wykrywania niewydolności oddechowej, kiedy istnieje jej podejrzenie (wystepuje duszność, sinica) i monitorowania jej leczenia. Do badania wykorzystuje się najczęściej krew tętniczą.

Joanna Polańska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Osiadło G., Badania czynnościowe w diagnostyce układu oddechowego, AWF Katowice, Katowice 2002, ISBN 83-87478-46-6
 • Kabata J., Kalinowski L., Szczepańska-Konkel M., Angielski S. Badania laboratoryjne w codziennej praktyce - wartości referencyjne i interprertacje, Makmedia, Gdańsk 2005 , ISBN 83-88322-18-4
 • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6
 • Droszcz W. (red.), Choroby płuc. Diagnostyka i terapia, Urban & Partner, Wrocław 1999, ISBN 83-85842-04-7

Astma

Komentarze (1)
~Maxi
~Maxi ponad rok temu

nie leczona astma może mieć poważne konsekwencje. Ja bym kontrolowała pikflometrem zawsze z rana, jeszcze przed posiłkiem szczytowy przepływ wydechowy. W razie wątpliwości lepiej konsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania w astmie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badania w astmie
Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Badania w astmie

Pojemność płuc

Spirometria jest badaniem polegającym na pomiarze objętości i pojemności płuc. Do przeprowadzenia badania korzysta się z urządzenia nazywanego (...) spirometrem. Dzięki spirometrii można określić, czy płuca pracują prawidłowo,...

Badania w astmie

Pikflometr

w godzinach popołudniowych. W ustabilizowanej astmie wystarcza jeden pomiar pikflometryczny, np. rano. Badanie należy także wykonywać zawsze (...) Pikflometr to urządzenie stosowane w astmie oskrzelowej,...

Badania w astmie

Spirometr

Spirometr

Urządzenie do wykonywania spirometrii, badania mierzącego przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Badania w astmie

Badania diagnostyczne w astmie

monitorowania. W tym celu stosuje się głównie testy czynnościowe układu oddechowego, czyli badanie spirometryczne i pomiar PEF. Jak wyglądają badania w astmie (...) i po przyjęciu tego leku. Każdorazowo...

Badania w astmie

Co to jest PEF?

na minutę). Pomiaru PEF dokonuje się przy pomocy pikflometru. Badanie polega na gwałtownym, maksymalnym i jak najkrótszym wydechu powietrza przez ustnik (...) badania. Zasady prawidłowego przeprowadzenia pomiaru PEF Wykonywanie...

Badania w astmie

Test kontroli astmy

choroby i ewentualna modyfikacja leczenia. W tym celu stosuje się kliniczne testy kontroli astmy i badania czynnościowe dróg oddechowych. Astma dobrze (...) wykonywanych w ciągu dnia, w tym ćwiczeń fizycznych; nie występują zaostrzenia...

Badania w astmie

Pulsoksymetria i gazometria krwi tętniczej

musi nauczyć się żyć ze swoją chorobą i kontrolować jej objawy. Niezwykle przydatne są przy tym odpowiednie badania. Badania krwi - hemoglobina to jedne (...) z podstawowych badań wykorzystywanych przede...

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Owoce

Limonki: korzyści zdrowotne, wartości odżywcze

Limonki: korzyści zdrowotne, wartości odżywcze

zapotrzebowania na witaminę C. Jedna łyżeczka skórki z limonki (około 1 g) dostarcza organizmowi 1 kcal i 4 proc. zalecanej dawki witaminy C. Serce Badania (...) drobnoustrojom Sok z limonki ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze....