Trwa ładowanie...

Białko związane z otyłością może powodować białaczkę

Avatar placeholder
11.04.2019 11:45
Białko związane z otyłością może powodować białaczkę
Białko związane z otyłością może powodować białaczkę (iStock)

Badacze zajmujący się nowotworami z University of Cincinnati College of Medicine odkryli rolę, jaką w rozwoju białaczki odgrywa białko, które dotychczas utożsamiano z otyłością. Pracują nad lekiem który pozwoli skuteczniej leczyć białaczkę.

Badanie, które zostanie opublikowane 22 grudnia w internetowej edycji "Cancer Cell", prowadzone było przez Jianjun Chen, doktora z Departamentu Biologii Raka.

Dostarczyło ono dowodów, że FTO - białko dotychczas powiązane z masą tłuszczową i otyłością - odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka poprzez regulowanie ekspresji zestawu genów za pomocą mechanizmu modyfikującego RNA. Dzięki niemu zwiększona jest reprodukcja komórek białaczkowych, a one same stają się oporne na leki.

M6A, najczęściej spotykana w kodzie genetycznym modfikacja mRNA po raz pierwszy została zidentyfikowana w latach 1970. W 2011, doktor Chuan He, profesor chemii na Uniwersytecie Chicago i współautor tych badań, odkrył po raz pierwszy, że białko FTO działa tak na prawdę wymazując m6A.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Poprzez badanie DNA naukowcy poznali kolejny czynnik mogący prowadzić do rozwoju białaczki
Poprzez badanie DNA naukowcy poznali kolejny czynnik mogący prowadzić do rozwoju białaczki (123RF)

Oznacza to, że może on usunąć tę modyfikację z RNA, więc samo m6A jest procesem odwracalnym i jest on bardzo prawdopodobnie ważny z biologicznego punktu widzenia. W 2012, dwie grupy niezalażnie poinformowały, że około jedna  trzecia mRNA w komórkach ciał ssaków może być obiektem modyfikacji m6A, podkreślając jak często spotykana i ważna jest ta funkcja.

Niedawne badania pokazują wręcz, że modyfikacja ta gra krytyczną rolę w dosłownie każdym większym standardowym procesie biologicznym, takim jak rozwój tkanek czy samodzielne odnawianie się **komórek macierzystych. Mimo to, mało jak dotąd wiemy o tym, jaką rolę odgrywa ta modyfikacja w regulacji genów powodujących raka** lub guzy.

Badacze przeanalizowali zestaw 100 próbek tkanek od pacjentów ze złośliwą białaczką, oraz dziewięć od pacjentów zdrowych. Odkryli, że FTO zawsze zawarte było w różnych rodzajach tkanek białaczki.

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek

zobacz galerię

Wysoki poziom tego białka przyczynił się do łatwiejszego rozmnażania oraz lepszej wytrzymałości komórek nowotworowych, było ono też odpowiedzialne za promowanie rozwoju białaczki u zwierząt, oraz brak reakcji tkanek rakowych na czynniki lecznicze.

Dodatkowo, badacze odkryli, że geny takie jak ASB2 oraz RARA, o których mówiono, że hamują rozwój komórek białaczki i/lub łagodzą ich odpowiedź na czynniki terapeutyczne, były nieaktywne w próbkach z wysokim poziomem FTO. Dezaktywację tych genów zawdzięczać można zmniejsztonej przez FTO stabilności ich mRNA.

Koniecznie przeczytaj

"Nasze badanie pokazuje, po raz pierwszy, jak ważna dla funkcjonowania białaczki jest modyfikacja genetyczna m6A" - mówi Chen. "Dodatkowo, biorąc pod uwagę wielką rolę jaką odgrywa białko FTO w tworzeniu się komórek białaczki oraz neutralizowaniu reakcji na leki, możemy stworzyć nową strategię leczenia białaczki, w której będziemy skupiać się właśnie na białku FTO.

Ponieważ to białko może prowadzić do rozprzestrzeniania się też innych nowotworów, nie tylko białaczki, nasze odkrycie może mieć szeroki wpływ na biologię nowotworową i leczenie. Dalsze badania są konieczne do pełniejszego zrozumienia kluczowej roli FTO w różnych rodzajach nowotworów oraz do wyształcenia bardziej efektywnej strategii terapeutycznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Otyłość w okresie dojrzewania może spowodować trwałe osłabienie kości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze