Trwa ładowanie...

Otyłość w okresie dojrzewania może spowodować trwałe osłabienie kości

Avatar placeholder
20.12.2019 21:13
Otyłość w okresie dojrzewania może spowodować trwałe osłabienie kości
Otyłość w okresie dojrzewania może spowodować trwałe osłabienie kości

Otyłość u nastolatków może spowodować  nieodwracalne szkody dla ich kości, zgodnie z nowym badaniem, które zostanie przedstawione w przyszłym tygodniu na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej.

spis treści

1. Otyłość w wieku młodzieńczym ma poważne konsekwencje

Otyłość w dzieciństwie i okresie dojrzewania jest związana z wieloma zagrożeniami dla zdrowia, w tym z chorobami układu krążenia i cukrzycą. W nowych badaniach naukowcy patrzyli na to, jak nadwaga może wpływać na strukturę kości.

"Chociaż otyłość była wcześniej uważana za dobrą dla zdrowia kości, ostatnie badania wykazały częstsze występowanie złamań przedramienia u młodych ludzi z nadwagą” - mówi główna autorka badania, prof. Miriam A. Bredella, radiolog z Głównego Szpitala w Massachusetts i profesora radiologii na Uniwersytecie Medycznym Harvarda w Bostonie.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Dr Bredella wraz ze współpracownikami postanowiła ustalić związek między otyłością młodzieży i strukturą kostną. Naukowcy zbadali  23 otyłych nastolatków ze średnią wieku 17 lat, a średni wskaźnik masy ciała (BMI) wynosił 44 kg/m2.

Nastolatki powinny dbać o wagę i zdrowo się odżywiać, bo to może się odbić na ich późniejszym funkcjonowaniu
Nastolatki powinny dbać o wagę i zdrowo się odżywiać, bo to może się odbić na ich późniejszym funkcjonowaniu (Shuttertock)

"Dojrzewanie to czas, w którym możemy gromadzić największe ilości masy kostnej, więc jej utrata w tym okresie  jest to bardzo poważny problem. Znamy wiele innych przewlekłych stanów, które prowadzą do utraty masy kostnej w okresie dojrzewania, takich jak jadłowstręt psychiczny. Zwiększa to  ryzyko złamań i utrzymuje się ono też  w wieku dorosłym, nawet po normalizacji masy ciała. W związku z tym, ważne jest, aby rozwiązać ten problem na początku” – mówi prof. Bredella.

Naukowcy wykonywali badanie 3D HR-pQCT - rodzaj tomografii komputerowej, zaprojektowanej specjalnie do pomiaru gęstości mineralnej i mikroarchitektury kości u rąk i nóg – określali w ten sposób strukturę kostnej w kości promieniowej, na powierzchni przedramienia koło nadgarstka.

Przeprowadzono również absorpcjometrię rentgenowską w celu określenia składu ciała, włącznie z masą beztłuszczową i masą tłuszczu trzewnego. Trzewna tkanka tłuszczowa jest głębokim tłuszczem w jamie brzusznej, który otacza narządy wewnętrzne.

"Istnieje kilka mechanizmów, dzięki którym trzewna tkanka tłuszczowa wywiera negatywny wpływ na kości” – mówi prof. Bredella

2. Otyłe dzieci rosną wolniej

Zobacz także

 "Tłuszcz trzewny wydziela substancje, które powodują przewlekłe zapalenia, a one nie stymulują tworzenia osteoklastów, które dokonują resorpcji lub leczą załamanie kości. Ponadto, witamina D, która jest ważna dla zdrowia kości, jest rozpuszczalna w tkance tłuszczowej i zostaje uwięziona w komórkach tłuszczowych."

Badaczka zauważyła, że ​​hormon wzrostu, który jest ważny dla zdrowia kości, jest także niższy u młodzieży z otyłością brzuszną.

Wyniki badań wykazały, że wskaźnik BMI jest pozytywnie związany z grubością kory kości. Jest  ona gęsta i zwarta i tworzy zewnętrzną skorupę większości kości. Masa tłuszczowa była dodatnio związana z porowatością kory. Masa mięśniowa była dodatnio związana z gęstością, objętością i integralnością beleczek. Jest to  gąbczasta warstwa wewnętrzna kości, który zapewnia wsparcie i elastyczność.

Wyniki sugerują, że osoby mające dużą ilość tłuszczu trzewnego, w połączeniu z małą ilością masy mięśniowej, mają większe ryzyko osłabienia struktury kości.

"Najlepszym sposobem, aby zapobiec utracie masy kostnej jest zdrowa dieta, która zawiera odpowiednie ilości wapnia i witaminy D, wraz z wystarczającymi ćwiczeniami. W naszym badaniu wykazaliśmy, że masa mięśniowa jest dobra dla zdrowia kości" – mówi pof. Bredella.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Otyłość w młodym wieku zwiększa ryzyko chorób serca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze