Borowina – właściwości lecznicze, działanie i wskazania
Borowina to rodzaj torfu przetworzonego przez bakterie. To skała osadowa, która powstaje z butwiejących roślin w wilgotnych warunkach. Borowina jest znana i ceniona od wieków. Wykorzystuje się ją do łagodzenia wielu dolegliwości. Wspiera leczenie stawów, mięśni i kości, a także chorób kobiecych. Stosowana w kosmetyce poprawia wygląd skóry i włosów. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest borowina?
Borowina jest biologicznie czynnym rodzajem torfu o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. To nieodwodniony torf, który powstaje w wyniku naturalnych, długotrwałych procesów biologicznych i geologicznych przy udziale mikroorganizmów i wody przy niewielkim dostępie powietrza.
Złoża, z których pochodzi borowina, zaczęły powstawać z obumarłej roślinności bagiennej około 10 tys. lat p.n.e. Jej największe pokłady znajdują się w Europie Środkowo-Wschodniej. Z uwagi na wyjątkowy skład borowina nazywana jest „czarnym złotem”.
2. Właściwości borowiny
Jakie właściwości posiada borowina? Ponieważ zawiera kwasy fulwinowe i humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makroelementy i mikroelementy, sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkowe, ma działanie:
- estrogenne, stymulujące czynności jajników,
- przeciwzapalnie,
- ściągające,
- bakteriobójcze i bakteriostatyczne,
- wykazując korzystne działanie na naskórek oraz ukrwienie skóry.
3. Zastosowanie borowiny
Borowina jest wykorzystywana do celów leczniczych i pielęgnacyjnych. Zabiegi z jej użyciem stosuje się w sanatoriach, uzdrowiskach, gabinetach fizjoterapeutycznych oraz salonach kosmetycznych. Z powodzeniem można je stosować samodzielnie w domu.
Borowiny używa się również do produkcji różnego rodzaju lekarstw i kosmetyków (szampony, płyny, sole do kąpieli i maseczki). Najpopularniejsze, zwłaszcza w uzdrowiskach, są kąpiele borowinowe. W Polsce zastosowano je po raz pierwszy w 1858 roku w Krynicy Górskiej.
Do przeprowadzenia jednej kąpieli potrzeba około 150 kg torfowego mułu, który miesza się w kadzi z wodą, by otrzymać gęstą papkę o temperaturze około 42°C. Kąpiel borowinowa nie może być dłuższa niż 25 minut. Można również przygotować półkąpiel (od pasa w dół) lub nasiadówki.
Kąpiel borowinową można również przygotować samodzielnie. Wystarczy użyć rozpuszczalnej w wodzie kostki torfowej lub pasty borowinowej do miejscowych okładów.
Można również stosować okłady borowinowe (plastry borowinowe można kupić w każdej aptece), pastę borowinową (która powstaje przez rozdrobnienie i uwodnienie borowiny), a i zażywać ją doustnie. Wówczas borowinę w formie rozdrobnionego proszku rozcieńcza się wodą destylowaną i filtruje.
Wykorzystuje się również tampony borowinowe dopochwowe, które wprowadza się, korzystając z tubki z kapturkiem dopochwowym. Okłady na skórę z borowiny powodują regenerację naskórka i tkanek, które uległy uszkodzeniu i zwiększają ukrwienie skóry, łagodzą bóle kręgosłupa.
Mogą wyregulować cykl miesiączkowy oraz objawy menopauzy. Borowinę wykorzystuje się również w kosmetyce, ponieważ ta poprawia wygląd skóry i włosów, ujędrnia i wygładza skórę, redukuje zmarszczki i odmładza.
Kontakt z ciepłą borowiną oznacza szybszy metabolizm komórkowy. Zbędne substancje zostają wydalone, komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu. Dzięki temu można pozbyć się nie tylko cellulitu, ale i kilku centymetrów.
4. Wskazania do stosowania borowiny
Borowina pomaga między innymi w leczeniu:
- ostrych i przewlekłych stanów zapalnych kości, stawów, mięśni,
- schorzeń reumatycznych,
- obrzęków po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu,
- bólu w obrębie szyi, barków, kręgosłupa,
- chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca i związane z nią zwężenie naczyń,
- chorób układu nerwowego, takich jak rwa kulszowa, niedowłady,
- chorób układu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit,
- chorób kobiecych, takich jak nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy,
- stanów po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników, objawów menopauzy.
5. Przeciwwskazania
Choć właściwości lecznicze borowiny są nie do przecenienia, istnieją sytuacje, kiedy jej stosowanie nie jest dozwolone. Przeciwwskazaniami do stosowania borowiny są:
- krwawienie z dróg rodnych,
- niestabilne ciśnienie,
- żylaki,
- ostre stany zapalne,
- choroba wieńcowa,
- urazy kości i stawów w początkowym okresie,
- niewydolność oddechowa,
- niewydolność krążenia,
- nadczynność tarczycy,
- osłabienie,
- nowotwory,
- ciąża,
- zbyt młody wiek (nie mogą jej używać osoby poniżej 25. roku życia).
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.