Trwa ładowanie...

Bruce Willis walczy z ciężką chorobą. Jej objawy bywają widoczne przy stole

 Katarzyna Prus
07.04.2023 11:07
Demencja może się objawiać niepohamowanym apetytem
Demencja może się objawiać niepohamowanym apetytem (Getty Images)

Skłonność do przejadania się i niepohamowana chęć na niezdrowe przekąski? To nie muszą być tylko skutki nieprawidłowej diety. Podłoże takich nawyków może być dużo poważniejsze i zwiastować rzadki typ demencji, z którym zmaga się aktor Bruce Willis.

spis treści

1. Demencja to nie tylko problemy z pamięcią

Demencja najczęściej kojarzy się z utratą pamięci, ale jej objawy mogą być znacznie bardziej nietypowe. Symptomy, zwłaszcza na początku, można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami lub w ogóle zbagatelizować.

Dlatego otępienia są trudne w diagnozowaniu. Dotyczy to m.in. otępienia czołowo-skroniowego, rzadkiego typu demencji, z którym zmaga się amerykański aktor Bruce Willis.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Choroba prowadzi do nieodwracalnych zmian w komórkach nerwowych, a chorzy mają problemy m.in. z kontrolowaniem własnych emocji i zachowania czy trudności z mową.

(Getty Images)

Alzheimer’s Society zwaraca uwagę, że początkowe objawy tego otępienia mogą być niedostrzegalne dla chorego. Tymczasem dziwne symptomy, które można zauważyć na przykład podczas jedzenia mogą być sygnałem ostrzegawczym.

Chodzi o konkretne nawyki żywieniowe, w tym skłonność do przejadania się.

2. Nadmierne jedzenie i niepohamowany apetyt

"U osoby z otępieniem czołowo-skroniowym wzrasta chęć na zjedzenie czegoś słodkiego, tłustego i obfitującego w węglowodany. Może też zapominać o manierach przy stole, a do tego nie wie, kiedy może przestać jeść, spożywać alkohol czy palić papierosy" – wskazuje Alzheimer’s Society.

Eksperci podkreślają, że chorzy mogą nie pamiętać, co ostatnio jedli lub myślą już o kolejnym posiłku.

"Chorzy mogą mieć obsesję na punkcie określonych produktów. Często też szukają jedzenia. To jest niewątpliwie stresująca sytuacja dla nich, ale także dla ich opiekunów" – zaznacza organizacja.

Dlatego eksperci podpowiadają jak to zminimalizować. Alzheimer’s Society zaleca na przykład, by duże porcje jedzenia zamienić na mniejsze, a także podawać więcej owoców i warzyw oraz dbać o odpowiednie nawodnienie.

Do jadłospisu warto też włączyć więcej produktów o niskiej zawartości tłuszczu i niskokaloryczne.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze