Trwa ładowanie...

Cholecystostomia - wskazania, metody wykonania zabiegu, powikłania

Cholecystostomia jest to zabieg polegający na wykonaniu drenażu pęcherzyka żółciowego, przeprowadzany zazwyczaj u pacjentów z zapaleniem pęcherzyka żółciowego, będących w ciężkim stanie. Dzięki cholecystostomii możliwa jest dekompresja zablokowanych dróg żółciowych chorego. Przezskórny przezwątrobowy drenaż dróg żółciowych jest paliatywną metodą leczenia między innymi żółtaczki mechanicznej, w przypadku gdy inne metody leczenia są nieskuteczne.

spis treści

1. Wskazania do cholecystostomii i metody wykonania zabiegu

Wśród wskazań do cholecystostomii możemy wyróżnić wiele stanów chorobowych toczących się w obrębie dróg żółciowych. Do najbardziej popularnych wskazań wykonania cholecystostomi należą:

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

 • kamica pęcherzyka żółciowego u osób ciężko chorych lub starszych pacjentów;
 • ostre niekamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 • perforacja pęcherzyka żółciowego i wyciek żółci;
 • obrzęk pęcherzyka żółciowego w wyniku założenia stentu.

Istnieją dwie metody cholecystostomii. Jedną z nich jest cholecystostomia chirurgiczna, jednakże ze względu na wysoką umieralność pacjentów poddawanych tej metodzie (nawet 30%), zastąpiono ją cholecystostomią przezskórną. Jest to metoda mniej inwazyjna, przynosząca podobne efekty lecznicze i obarczona mniejszym ryzykiem zgonu.

Cholecystostomię przezskórną wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu dodatkowo wykonuje się badanie USG, które pozwala na uwidocznienie pęcherzyka żółciowego. Skuteczność zabiegu wynosi 98-100%. W zależności od potrzeby podczas cholecystostomii w pęcherzyku żółciowym umieszczane jest specjalne narzędzie chirurgiczne (trokar) lub instaluje się cewnik przy pomocy techniki Seldingera. W pierwszym przypadku do przeprowadzenia zabiegu potrzeba tylko naprowadzenia za pomocą USG, natomiast przy technice Seldingera ultrasonografii towarzyszy fluoroskopia.

2. Przygotowania do cholecystostomii i powikłania po zabiegu

Celem cholecystostomii jest odprowadzenie płynu z pęcherzyka żółciowego. Zabieg trwa od 45 minut do 1,5 godziny. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego za pomocą igły przebija się pęcherzyk żółciowy (przy jednoczesnym monitorowaniu zabiegu za pomocą USG), po czym stopniowo powiększa się miejsce wkłucia tak, aby można było w nim umieścić cewnik. Do cewnika można przyłączyć woreczek.

Przed zabiegiem chirurgicznym należy wykonać zestaw niezbędnych badań obrazowych USG, tomografię komputerową. Ponadto przed zabiegiem chory nie powinien spożywać posiłków przez minimum 8 godzin. W trakcie zabiegu wykonywane jest znieczulenie miejscowe, nasiękowe, jednak pacjent powinien mieć podane leki uspokajające- sedatywne, a także dla większego bezpieczeństwa zalecana jest asysta anestezjologiczna.

Powikłania cholecystostomi:

 • ból prawego ramienia;
 • dreszcze i zesztywnienie;
 • wyciekanie żółci i krwotok;
 • żółciowe zapalenie otrzewnej.

Pomimo iż zabieg cholecystostomii ma wysoki wskaźnik śmiertelności należy pamiętać o tym, że poddawane mu są osoby w bardzo ciężkim stanie. Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, iż śmierć chorego następuje ze względu na jego stan zdrowia sprzed zabiegu, a nie w wyniku samej cholecystostomii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Cholecystostomia
Cholecystostomia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza