Przejdź na WP

Chomik dżungarski - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie. O czym należy pamiętać?

Chomik dżungarski, inaczej zwany syberyjskim lub śnieżnobiałym, należy do grupy chomików karłowatych. Jest on bardzo powszechnym gryzoniem domowym. Waży zaledwie kilkadziesiąt gramów, ale jest zwierzęciem bardzo aktywnym i ciekawym świata. Mimo że jest maleńki, potrzebuje przestrzeni i ma określone warunki mieszkaniowe. Chomik dżungarski niestety nie żyje długo, ale odpowiednia opieka pozwoli cieszyć się jego towarzystwem nawet do 3 lat.

Zobacz film: "Zalety posiadania niepełnosprawnego zwierzęcia"

spis treści

1. Chomik dżungarski - Historia

Ten gatunek chomika naturalnie zamieszkuje tundrowe tereny Syberii i Kazachstanu. Pierwsze wzmianki o chomikach dżungarskich pochodzą już z końca XVIII wieku - wtedy Peter Simon von Pallas uznał go za odmianę myszy. Błąd ten naprawił dopiero Ned Hollister w 1912 roku, przypisując chomika do gatunku pęcherzostopych.

2. Chomik dżungarski - Charakterystyka i odmiany

Chomik dżungarski może osiągnąć wagę od 20 do 45 gramów, a całkowita długość jego ciała to około 10 cm. Samice zazwyczaj są jeszcze mniejsze. Tułów tego gryzonia jest krótki i zwarty, oczy wypukłe a uszka krótkie.

Chomiki syberyjskie prowadzą raczej nocny tryb życia, podobnie jak chomiki syryjskie. Jednak w przeciwieństwie do swojego większego kuzyna, syberyjczyki nie zapadają w sen zimowy ani letni, a jedynie magazynują pod skórą większą ilość tłuszczu. Pomaga im to przetrwać zimowe temperatury.

Ciekawą odmianą chomika dżungarskiego jest tzw. chomik panda, mylnie postrzegany jako osobna rasa chomika. Jego charakterystyczną cechą jest biało-czarne ubarwienie przypominające sierść pandy.

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia
Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia [9 zdjęć]

Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz....

zobacz galerię

3. Chomik dżungarski - Ubarwienie

Futerko chomików dżungarskich jest miękkie i najczęściej ciemne. Powszechnie występuje też w odmianie popielatej i perłowej. W naturalnych warunkach życia, futerko jaśnieje zimą i wraca do poprzedniego koloru wiosną. W warunkach domowych takie zjawisko występuje rzadko, choć może się pojawić. Gatunek ten może wystąpić także w innych kolorach:

 • pomarańczowym
 • niebieskim
 • brązowym
 • beżowym

Nie jest to jednak jego naturalna cecha, a prawdopodobnie wynik krzyżowania syberyjczyków z innym gatunkiem - chomikiem Campbella.

4. Chomik dżungarski - Usposobienie i charakter

Chomiki dżungarskie uważane są za zwierze towarzyszące. Są bardzo przyjazne, łatwe do oswojenia i łagodne, chyba że mają za sobą przykre doświadczenia. Osobniki wychowane w zarejestrowanych hodowlach są na ogół przyzwyczajone do człowieka i chętnie się do niego garną.

Ważne jest jednak to, że chomika należy chronić od stresu, ponieważ w nadmiernych ilościach może zaburzyć układ odpornościowy gryzonia, a to naraża go na choroby. Czynniki narażąjące go na stres to przykładowo:

 • zmiana miejsca zamieszkania
 • transport (nawet w obrębie jednego mieszkania)
 • nagła zmiana karmy
 • zmiana właściciela
 • poród i rodzicielstwo

5. Chomik dżungarski - Pielęgnacja

Ten gatunek chomika jest bardzo samodzielny w kwestiach higieny. Sam czyści sobie futerko, a więc nie ma potrzeby dodatkowo się tym zajmować. Podstawowa pielęgnacja naszego gryzonia będzie się więc ograniczać do zachowania czystości w klatce, regularnej wymiany wody i pożywienia, a także podłoża.

Chomiki dżungarskie potrzebują też stale nowych zabawek, ponieważ szybko się nudzą, a należą go zwierząt ruchliwych i aktywnych.

6. Chomik dżungarski w domu - o czym trzeba pamiętać

Chomiki syberyjskie pomimo swoich rozmiarów, potrzebują ciągłego ruchu, a więc i sporo przestrzeni. Nawet, jeśli mieszka w dużej klatce, dobrze jest wypuszczać do na wolnośc - na przykład na zabezpieczonym łóżku.

W przypadku drucianej klatki trzeba zadbać o to, aby pręty nie były zabezpieczone żadnymi gumowymi ani plastikowymi elementami. Chomikowi łatwiej jest wtedy przegryźć same druty.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na akwarium zamiast klatki, bardzo ważne jest, aby jego pokrywa była bardzo ciężka - chomiki są sprytne i uwielbiają ucieczki.

6.1. Warunki mieszkaniowe

Choć syberyjczyki są małe, nie oznacza to, że mogą mieszkać w małej klatce. Jej wymiary powinny wynosić minimalnie 40 x 60 cm, a odległość między prętami nie powinna przekraczać jednego centymetra.

Klatkę należy ustawić w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na akwarium.

Chomik dżungarski jest uważany za najbardziej przyjaznego gryzonia domowego
Chomik dżungarski jest uważany za najbardziej przyjaznego gryzonia domowego (123RF)

Każdego dnia chomiki pokonują nawet kilka kilometrów, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie sieć tuneli i podwyższeń, a także duży kołowrotek (mniej więcej 20 cm średnicy). Oczywiście podstawą jest także domek dla chomika.

6.2. Żywienie chomika dżungarskiego

Podstawą diety chomików dżungarskich są produkty o małej zawartości cukru - gatunek ten ma tendencję do cukrzycy. Należy mu podawać odpowiednio zbilansowaną karmę dobrej jakości, to znaczy bez dodatku kolorowych chrupek i granulatu. Owoce, ze względu na zawartość cukru, należy podawać nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu.

Dieta chomika powinna zawierać nie tylko zboża, orzechy i pestki, ale także białko zwierzęce.

Jeżeli nasz chomik upodoba sobie jakiś konkretny składnik gotowej mieszanki, który może spowodować jego nadwagę (np. pestki słonecznika), należy ręcznie redukować jego ilość, zanim wrzucimy karmę do miseczki.

Zobacz też:

7. Chomik dżungarski - Zdrowie

Podstawą zdrowego życia chomików jest ich odpowiednio zbilansowana dieta, ponieważ niewłaściwe karmienie może doprowadzić do poważniejszych chorób. Ten gatunek chomika jest wyjątkowo podatny na nowotwory, dlatego ważne są regularne wizyty u weterynarza.

Chomiki bardzo często padają tez ofiara takich chorób jak:

 • alergie pokarmowe
 • infekcje oczu (nieleczone mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych)
 • infekcje skóry
 • nadwaga
 • zakażenie bakterią Coli

Warto też pamiętać, że przez swój rozmiar, chomiki dżungarskie bardzo źle znoszą upadki. Jeśli więc mają kontakt z dziećmi, trzeba bardzo uważać, aby nie wypuściły one pupila z rąk.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy