Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Monika Papuga-Sobczak

Co na zgagę – objawy, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:19
Co na zgagę – objawy, przyczyny, leczenie
Co na zgagę – objawy, przyczyny, leczenie

Co na zgagę? Zadajemy sobie to pytanie, gdy pojawia się nieprzyjemne palenie w przełyku. Najczęściej objaw ten dotyczy osób, które nie stronią od obfitych posiłków. Jakie są objawy zgagi? Jakie są najczęstsze przyczyny zgagi? Jak wygląda leczenie zgagi?

spis treści

1. Przyczyna zgagi

Najczęstszą przyczyną zgagi jest palenie w przełyku, cofanie się treści żołądkowej, kwaśne odbijanie, palący ból za mostkiem, a także ból nadbrzusza. Niekiedy zgaga pojawia się sporadycznie, gdy zjemy zbyt duży posiłek. Nie traktuje się wówczas jej jako choroby. Jest to raczej reakcja obronna naszego organizmu na przeciążenie żołądka. Sygnał, że powinniśmy zwolnić.

Jeżeli jednak objawy zgagi pojawiają się systematycznie, na przykład po każdym posiłku lub uczucie dyskomfortu budzi nas w nocy, towarzyszy nam gorzki lub kwaśny posmak, często cierpimy na kwaśne odbijanie, może to być objawem poważniejszej choroby.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"
Co na zgagę? Pomocne są migdały, mleko oraz wypicie ciepłej wody z łyżeczką sody oczyszczonej.
Co na zgagę? Pomocne są migdały, mleko oraz wypicie ciepłej wody z łyżeczką sody oczyszczonej.

2. Co to jest refluks żołądkowy?

Powyższe objawy systematycznie pojawiającej się zgagi, mogą świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym. Refluks to cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Najczęstszymi przyczynami refluksu jest uszkodzenie mechanizmu umożliwiającego cofanie się treści żołądka, zaburzenie motoryki przełyku i zaburzenie oczyszczania przełyku.

10 sposobów na pozbycie się zgagi
10 sposobów na pozbycie się zgagi [10 zdjęć]

Zgaga to dolegliwość ze strony układu pokarmowego wynikająca z cofania się soku żołądkowego do przełyku.

zobacz galerię

Pytanie, "co na zgagę?" również pojawia się często podczas ciąży, ale również u osób z nadwagą. Zgaga i refluks pojawiają się bowiem, gdy dojdzie do wzmożonego wytwarzania kwasu żołądkowego, podczas podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej. Taka sytuacja ma miejsce bardzo często właśnie podczas ciąży i u osób borykających się z nadmiarem kilogramów.

Zgaga może jednak być objawem podrażnienia lub zapalenia przełyku przy nadużywaniu alkoholu lub paleniu papierosów.

Co na zgagę? to również dylemat osób lubiących jeść czekoladę, owoce cytrusowe, pijących napoje gazowane, ostre przyprawy, tłuste potrawy, soki pomidorowe. Przyczyną zgagi może być także spożywanie ciasta drożdżowego, jak również jedzenie orzechów ziemnych. Do innych przyczyn zgagi możemy zaliczyć również zaburzenie opróżniania żołądka z pokarmu, niedobór wydzielania śliny, przepuklina rozworu przełykowego oraz niektóre leki.

Zobacz też

3. Jak zwalczyć zgagę

Kiedy dokucza nam nieprzyjemne uczucie w ustach i w przełyku, chcielibyśmy otrzymać prostą odpowiedź "co na zgagę?", aby się jej pozbyć. Głównym zaleceniem, aby nie dopuścić do zgagi, jest równomierne rozłożenie posiłków w ciągu dnia. Zasada jest prosta – należy jeść często, ale małe porcje. Warto również pamiętać, aby nie spożywać dużych ilości pokarmu na noc i pamiętać o regularnym wysiłku fizycznym.

Co na zgagę, gdy już się pojawi? Na zgagę należy przede wszystkim ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy, herbaty i słodycze. Te wszystkie produkty tylko potęgują odczuwanie zgagi. Na zgagę pomocne mogą okazać się migdały, mleko oraz wypicie ciepłej wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Pomocne w leczeniu zgagi są także leki zobojętniające. Możemy kupić je w aptece bez recepty. W przypadku zgagi spowodowanej refluksem lekarz przepisuje specjalne leki na receptę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze