Trwa ładowanie...

Co to są wkładki domaciczne?

Avatar placeholder
18.01.2016 11:33
Co to są wkładki domaciczne?
Co to są wkładki domaciczne?

Wkładka domaciczna, czyli inaczej spiralka, to forma antykoncepcji dla kobiet. Jest to niewielki przedmiot w kształcie litery T, który wprowadza się do dróg rodnych kobiety. Wkładka domaciczna ma zarówno zalety jak i wady, z którymi należy się zapoznać przed decyzją o jej założeniu...

spis treści

1. Stosowanie wkładek domacicznych

Aby założyć wkładkę konieczna jest wizyta u ginekologa, a także badanie. Zazwyczaj oznacza to dwie wizyty - badanie i pobranie cytologii, a na następnej wizycie założenie wkładki. Przede wszystkim, lekarz musi się upewnić, czy kobieta nie jest w ciąży lub czy w w drogach rodnych nie ma żadnej infekcji. Dokładne badanie pomoże także odpowiednio dobrać wkładkę antykoncepcyjną. Samo założenie wkładki domacicznej nie jest bolesne, trwa około 15 minut. Wprowadzenie wkładki powinno odbywać się podczas miesiączki. Macica jest w wtedy większa, co ułatwia włożenie spiralki.

Kiedy wkładka antykoncepcyjna jest w macicy, działa antykoncepcyjnie, dzięki związkom, które wydziela. Poza tym, jest to tzw. metoda mechaniczna. Spirala przyspiesza przesuwanie się komórki jajowej przez jajowód, uniemożliwiając zapłodnienie.

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

Zaletą tego typu antykoncepcji jest fakt, że nie trzeba o niej pamiętać codziennie. Raz umieszczona w macicy przez ginekologa wkładka domaciczna, działa przez kilka lat.

2. Rodzaje wkładek domacicznych

Wkładki domaciczne mają dwie odmiany:

  • wkładki domaciczne hormonalne, które stopniowo wydzielają syntetyczny progesteron,
  • wkładki domaciczne wydzielające związki miedzi.

Wkładki domaciczne z dodatkiem miedzi obniżają ruchliwość plemników, co w połączeniu z przyspieszonym ruchem komórki jajowej przez jajowód praktycznie uniemożliwia zapłodnienie.

Wkładki domaciczne z dodatkiem hormonu także ograniczają ruch plemników w macicy. Dzięki działaniu progesteronu, zagęszcza się także śluz szyjki macicy, co dodatkowo utrudnia plemnikom dostanie się do komórki jajowej.

3. Skuteczność wkładek domacicznych

Wkładki domaciczne plasują się na drugim miejscu pod względem skuteczności (około 98-99 proc.), zaraz po pigułkach antykoncepcyjnych. Jednak trzeba pamiętać, że w pierwszym miesiącu może zdarzyć się, że skuteczność będzie obniżona, dlatego najlepiej używać dodatkowej metody antykoncepcji na początku stosowania wkładki.

4. Wady wkładek domacicznych

Wady wkładki domacicznej to:

  • możliwość wypadnięcia spiralki z dróg rodnych kobiety, szczególnie podczas miesiączki,
  • możliwość nieprawidłowego umieszczenia jej w macicy, co obniża jej skuteczność,
  • aby ją założyć, trzeba iść do ginekologa,
  • niektóre kobiety skarżą się na większy ból i krwawienie podczas miesiączki po założeniu spirali, ale dzieje się tak w przypadku spirali z dodatkiem miedzi,
  • nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • nie są zalecane dla kobiet, które nie rodziły.

5. Zalety wkładek domacicznych

Zalety wkładki domacicznej to przede wszystkim:

  • długoterminowe, kilkuletnie działanie,
  • bardzo wysoka skuteczność,
  • po zdjęciu wkładki domacicznej można zajść w ciążę praktycznie od razu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze