Co warto wiedzieć na temat świńskiej grypy?
„Świńska grypa” to rodzaj grypy, który został wywołany przez wirusa AH1N1. Nazwa jest nie prawidłowa, ponieważ oznacza grypę świń. Chorobę u ludzi spowodował nowy szczep wirusa grypy AH1N1, czyli zmutowana wersja wirusa „świńskiej grypy”. Co jeszcze trzeba wiedzieć?
1. Jak można się zarazić świńską grypą?
Prawidłowa nazwa tej zakaźnej choroby układu oddechowego to „grypa meksykańska” (właśnie w Meksyku stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań) lub grypa AH1N1. Wirus grypy rozprzestrzenia się wśród ludzi przez bliski kontakt z chorymi, najczęściej drogą kropelkową i przez dotyk. Wirusa można zniszczyć dopiero po poddaniu go obróbce termicznej.
2. Objawy świńskiej grypy
Najczęściej przypominają tradycyjną grypę:
- gorączka (nawet do 40 st. C),
- suchy kaszel,
- dreszcze,
- bóle mięśni i stawów,
- bóle głowy,
- katar,
- brak apetytu,
- bóle w okolicy ucha,
- ból gardła,
- zmęczenie.
Ponadto mogą pojawić się nudności i wymioty bądź biegunka. Czasem występuje sztywność, utrata przytomności, dezorientacja.
3. Szczepionka przeciwko świńskiej grypie
Można się zaszczepić przeciwko świńskiej grypie, jednak nie w każdym kraju istnieje taka możliwość. Często sprzedaż szczepionek jest limitowana lub dostępna tylko na wyłączność rządów.
4. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na świńską grypę?
Ochrona przed grypą AH1N1 jest podobna jak przed innymi rodzajami infekcji wirusowych:
- utrzymanie wysokiego poziomu odporności przez cały rok,
- spożywanie zdrowej żywności, bogatej w witaminy i składniki odżywcze,
- zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem,
- unikanie sytuacji stresowych,
- unikanie kontaktu z osobami chorymi,
- dokładne mycie rąk nie tylko przed posiłkiem.
5. Co zrobić, gdy podejrzewa się u siebie świńską grypę?
Należy pamiętać, że wyżej wymienione objawy są nie tylko objawami grypy AH1N1, lecz także innych infekcji wirusowych. W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu, bólów mięśni zawsze trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad epidemiologiczny, czyli zapyta o pobyt na terenach skażonych wirusem „świńskiej grypy” i kontakt z osobą cierpiącą na grypę. Jeśli to potwierdzi podejrzenia, pacjent zostanie skierowany na oddział zakaźny i odpowiednio leczony. Terapia jest skuteczna, jeśli zostanie podjęta w ciągu 48 godzin od wystąpienia pierwszych, niepokojących objawów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.