Trwa ładowanie...

Szczególnie uważaj na te przyprawy. Zwiększają ryzyko raka przełyku

 Paula Jakubasik
18.03.2024 12:26
Co zwiększa ryzyko raka przełyku? Wśród czynników przyprawy
Co zwiększa ryzyko raka przełyku? Wśród czynników przyprawy (Getty Images)

Ostatnie niepokojące informacje na temat stanu zdrowia polityka Zbigniewa Ziobry poskutkowały zainteresowaniem przyczynami rozwoju raka przełyku. Nowotwór ten niestety przez długi czas nie wywołuje żadnych dolegliwości, diagnozuje się go całkowicie przypadkiem, często w momencie gdy leczenie jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Okazuje się, że ryzyko rozwoju raka przełyku mogą zwiększać nawet przyprawy.

spis treści

1. Dieta a rak przełyku

Zdrowa, zbilansowana dieta jest podstawą zapobiegania wielu groźnym chorobom, również nowotworom. Ważne jest układanie jadłospisu w taki sposób, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych.

Okazuje się, że istotny wpływ na zdrowie ma nawet temperatura spożywanych posiłków. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) zwraca uwagę zwłaszcza na gorące napoje, ponieważ mogą stanowić czynnik ryzyka rozwoju raka przełyku.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Dane wskazują, że prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta u osób, które piją gorącą herbatę, kawę oraz spożywają posiłki o wyższej temperaturze.

Niekorzystny wpływ na przełyk mają również pikantne potrawy, co jest złą informacją zwłaszcza dla fanów kuchni meksykańskiej i indyjskiej.

2. Używki a rak przełyku

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem oraz Amerykański Instytut Badań nad Rakiem podkreśliły również rolę spożywania alkoholu w rozwoju nowotworów. W Anglii aż 13 proc. zachorowań na raka przełyku wynika z nadmiernej konsumpcji napojów alkoholowych.

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka płaskonabłonkowego przełyku wzrasta o 34 proc. u osób, które każdego dnia wypijają do 12,5 g alkoholu. Zwiększa się 2,6 raza u tych, który spożywają 12,5-50 g dziennie, a także 5,5 raza u osób wypijających ponad 50 g alkoholu każdego dnia.

Wyniki porównywano z ludźmi, którzy nie piją w ogóle lub jedynie okazjonalnie. Badania odniosły się również do kwestii palenia papierosów i wykazały, że ryzyko rozwoju raka przełyku wzrasta ponad 3,8-krotnie u palaczy pijących alkohol.

3. Pozostałe przyczyny

Ogromny wpływ na rozwój nowotworów ma również nadwaga i otyłość, w Wielkiej Brytanii aż 27 proc. zdiagnozowanych przypadków było związanych z nadmierną masą ciała.

Badania metaanalizy wykazały, że ryzyko gruczolakoraka rośnie o 54 proc. wraz z każdym wzrostem wskaźnika masy ciała o 5 jednostek. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka przełyku staje się większe o 36 proc. na skutek przyrostu 10 cm w obwodzie talii, a o 58 proc. gdy o 0,1 jednostek podniesie się stosunek obwodu bioder do talii.

Pozostałe czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka przełyku to:

Profilaktyka zachorowania na raka przełyku opiera się przede wszystkim na redukcji masy ciała, włączeniu do diety dużej ilości warzyw i owoców oraz rezygnacji z używek.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze