Alarmują o pierwszym zgonie. Wśród zakażonych jest też burmistrz Pragi
Czechy walczą z falą krztuśca, jakiej nie było od 60 lat. Zmarła już pierwsza zakażona osoba. W Polsce jest dwa razy więcej zachorowań, niż w ubiegłym roku.
1. Pierwsza ofiara śmiertelna krztuśca
Czeski instytut zdrowia publicznego poinformował o pierwszym zgonie osoby zakażonej krztuścem. W komunikacie podano, że zmarły mężczyzna był w grupie wiekowej 55-64 lata.
Problem krztuśca w Czechach jest coraz bardziej dramatyczny. Od początku roku zanotowano tam już ponad 3,1 tys. zachorowań - najwięcej od 60 lat. Najwyższą zachorowalność obserwuje się u osób w wieku 15-19 lat (to ok. jedna trzecia pacjentów). Wśród zakażonych jest burmistrz Pragi, na którego wylała się fala krytyki po tym, jak mimo choroby przyszedł na posiedzenie komisji zdrowia.
W Polsce problem krztuśca też staje się coraz poważniejszy. O ponad dwukrotnych wzrostach zachorowań informowaliśmy już w grudniu ubiegłego roku.
Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB wynika, że ten trend się utrzymuje - od początku tego roku do 15 marca zanotowano 462 przypadki zachorowań, podczas gdy w tym samym czasie w ubiegłym roku było ich 188.
2. Powikłania krztuśca
Krztusiec jest bardzo zaraźliwy, jeden chory może zarazić kilkanaście kolejnych osób. Choroba ma dwie fazy - nieżytową i napadu kaszlu.
Pierwsza faza jest podobna do przeziębienia. Występuje suchy kaszel, katar, stan podgorączkowy, ból, zapalenie gardła. Te symptomy utrzymują się od tygodnia do dwóch. Potem następuje faza silnego kaszlu. Napadów kaszlu może być nawet kilkadziesiąt dziennie.
Powikłania krztuśca mogą być bardzo poważne.
- Typowym powikłaniem krztuśca jest zapalenie płuc. Może dojść również do sinicy, bezdechu, złamania żebra, odmy, przepukliny pachwinowej, wypadania odbytu, nietrzymania moczu, wylewów podspojówkowych - wymieniała w rozmowie z WP abcZdrowie Joanna Pietroń, lekarka rodzinna.
- Krztusiec wywołuje również powikłania neurologiczne, które częściej występują u niemowląt, takie jak krwawienia wewnątrzczaszkowe, obrzęk mózgu, niedotlenienie, drgawki - dodaje.
Niestety, schorzenie może być także przyczyną niepełnosprawności. Może pozostawić trwałe ślady w postaci głuchoty oraz padaczki.
Katarzyna Prus, dzennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.