Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Ile kosztuje nas stres?

Ile kosztuje nas stres?
Ile kosztuje nas stres? (Grafika / Shutterstock)

Stres jest czynnikiem, który motywuje nas do działania. Pod jego wpływem lepiej funkcjonujemy, wykonujemy zadania szybciej, jesteśmy bardziej precyzyjni i efektywni. Jednak kiedy to pobudzenie trwa zbyt długo, zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Jest to dla pracodawców poważny argument za tym, żeby zadbać o redukcję stresu u swoich pracowników. Wychodzi to o wiele taniej, ale przede wszystkim jest korzystniejsze dla ich kondycji fizycznej i psychicznej.

1. Czym właściwie jest stres?

Czynnikiem stresowym może być właściwie wszystko: trudne zadanie w pracy, wysokie wymagania kierownika, problemy rodzinne, silne przeżycie emocjonalne (niekoniecznie negatywne – ślub na przykład też jest stresem), a nawet niezadowolenie ze swojego wyglądu. Najwięcej jednak takich sytuacji występuje właśnie w pracy, zwłaszcza jeśli pełnimy szczególnie odpowiedzialne stanowisko.

Kiedy zadziała czynnik stresowy, uaktywnia się tak zwany układ współczulny – część naszego układu nerwowego, której zadaniem jest przygotowanie organizmu do walki bądź ucieczki. Powoduje to szereg zmian w funkcjonowaniu naszego ciała:

  • przyspieszenie pracy serca i zwężenie naczyń krwionośnych, a w efekcie wzrost ciśnienia krwi;
  • zwiększenie dostawy glukozy do mięśni i mózgu, pozwalające im na większą aktywność;
  • rozszerzenie oskrzeli i jednoczesne przyspieszenie oddechu, zwiększające zaopatrzenie w tlen;
  • wiele innych zmian w pracy narządów, powodujących wyższą efektywność działania.
Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Nasze ciało przystosowuje się więc „do walki” – czyli w naszych czasach, po prostu do skutecznego uporania się z problemem, przed którym stanęliśmy. Dlatego właśnie pod wpływem stresu działamy szybciej i bardziej efektywnie. Stres motywuje do działania.

2. Stres przewlekły

W normalnych warunkach po okresie zwiększonej gotowości do działania powinno przyjść odprężenie i powrót organizmu do normalnego trybu pracy. Niestety jednak, obecnie stres często występuje przez cały czas – gonimy od jednego trudnego zadania do drugiego, cały czas będąc spiętymi i pobudzonymi do aktywności. Jest to dla naszego ciała bardzo wyczerpujące.

Powoduje to, niestety, szereg długotrwałych problemów zdrowotnych, między innymi:

Udowodniono również, że przewlekły stres obniża znacznie naszą odporność, a więc częściej i ciężej chorujemy.

3. Chory pracownik to koszty dla firmy!

Jak ustalili naukowcy z Concordia University w Montrealu, efekty długotrwałego stresu w pracy są widoczne w gabinetach lekarskich. Silnie zestresowani pracownicy odwiedzają lekarzy aż o ponad jedną czwartą częściej niż ich bardziej zrelaksowani koledzy. O 27% częściej odwiedzają gabinet specjalisty.

Analizę przeprowadzono w oparciu o dane zebrane od grupy osób w wieku 18-65 lat, pracujących w kilku szczególnie narażających na stres branżach: handel i usługi, służba zdrowia, rolnictwo i praca fizyczna, stanowiska kierownicze w różnych firmach oraz biegli sądowi. Co więcej, oprócz tego, że osoby poddawane długotrwałemu, silnemu stresowi były w gorszej kondycji zdrowotnej – częściej też podejmowały niebezpieczne zachowania: palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków, nadmierne spożycie alkoholu, unikanie aktywności fizycznej i prowadzenie wyjątkowo niezdrowej diety fast food. Wszystko to oczywiście wpływa nie tylko na jakość pracy, ale i całego życia. Dlatego, jeżeli nasze stanowisko również jest stresujące, koniecznie powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na tryb życia i nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie ze stresem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze