Ile kosztuje nas stres?

Stres jest czynnikiem, który motywuje nas do działania. Pod jego wpływem lepiej funkcjonujemy, wykonujemy zadania szybciej, jesteśmy bardziej precyzyjni i efektywni. Jednak kiedy to pobudzenie trwa zbyt długo, zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Jest to dla pracodawców poważny argument za tym, żeby zadbać o redukcję stresu u swoich pracowników. Wychodzi to o wiele taniej, ale przede wszystkim jest korzystniejsze dla ich kondycji fizycznej i psychicznej.

Czym właściwie jest stres?

Czynnikiem stresowym może być właściwie wszystko: trudne zadanie w pracy, wysokie wymagania kierownika, problemy rodzinne, silne przeżycie emocjonalne (niekoniecznie negatywne – ślub na przykład też jest stresem), a nawet niezadowolenie ze swojego wyglądu. Najwięcej jednak takich sytuacji występuje właśnie w pracy, zwłaszcza jeśli pełnimy szczególnie odpowiedzialne stanowisko.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Kiedy zadziała czynnik stresowy, uaktywnia się tak zwany układ współczulny – część naszego układu nerwowego, której zadaniem jest przygotowanie organizmu do walki bądź ucieczki. Powoduje to szereg zmian w funkcjonowaniu naszego ciała:

  • przyspieszenie pracy serca i zwężenie naczyń krwionośnych, a w efekcie wzrost ciśnienia krwi;
  • zwiększenie dostawy glukozy do mięśni i mózgu, pozwalające im na większą aktywność;
  • rozszerzenie oskrzeli i jednoczesne przyspieszenie oddechu, zwiększające zaopatrzenie w tlen;
  • wiele innych zmian w pracy narządów, powodujących wyższą efektywność działania.

Nasze ciało przystosowuje się więc „do walki” – czyli w naszych czasach, po prostu do skutecznego uporania się z problemem, przed którym stanęliśmy. Dlatego właśnie pod wpływem stresu działamy szybciej i bardziej efektywnie. Stres motywuje do działania.

Stres przewlekły

W normalnych warunkach po okresie zwiększonej gotowości do działania powinno przyjść odprężenie i powrót organizmu do normalnego trybu pracy. Niestety jednak, obecnie stres często występuje przez cały czas – gonimy od jednego trudnego zadania do drugiego, cały czas będąc spiętymi i pobudzonymi do aktywności. Jest to dla naszego ciała bardzo wyczerpujące.

Powoduje to, niestety, szereg długotrwałych problemów zdrowotnych, między innymi:

Udowodniono również, że przewlekły stres obniża znacznie naszą odporność, a więc częściej i ciężej chorujemy.

Chory pracownik to koszty dla firmy!

Jak ustalili naukowcy z Concordia University w Montrealu, efekty długotrwałego stresu w pracy są widoczne w gabinetach lekarskich. Silnie zestresowani pracownicy odwiedzają lekarzy aż o ponad jedną czwartą częściej niż ich bardziej zrelaksowani koledzy. O 27% częściej odwiedzają gabinet specjalisty.

Analizę przeprowadzono w oparciu o dane zebrane od grupy osób w wieku 18-65 lat, pracujących w kilku szczególnie narażających na stres branżach: handel i usługi, służba zdrowia, rolnictwo i praca fizyczna, stanowiska kierownicze w różnych firmach oraz biegli sądowi. Co więcej, oprócz tego, że osoby poddawane długotrwałemu, silnemu stresowi były w gorszej kondycji zdrowotnej – częściej też podejmowały niebezpieczne zachowania: palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków, nadmierne spożycie alkoholu, unikanie aktywności fizycznej i prowadzenie wyjątkowo niezdrowej diety fast food. Wszystko to oczywiście wpływa nie tylko na jakość pracy, ale i całego życia. Dlatego, jeżeli nasze stanowisko również jest stresujące, koniecznie powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę na tryb życia i nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie ze stresem.

Komentarze (1)
~zuza
~zuza 3 miesiące temu

nic nie kosztuje zestresowany pracownik bo jest natychmiast zwalniany jak zaczyna chorowac i zastapiony jest innym w naszym cywilizowanym swiecie a te artykuly nic nie zmienia .liczy sie tylko kasa a czlowiek jest w tym systemie niewolnikiem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Motywacja - charakterystyka, rodzaje, w pracy, automotywacja
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Motywacja - charakterystyka, rodzaje, w pracy, automotywacja
Stres

Jak pozbyć się stresu?

Jak pozbyć się stresu?

Joga na stres Ćwiczenie jogi pomaga się zrelaksować i zapomnieć o nurtujących nas problemach.

Składniki kosmetyków

Co kryją w sobie tusze do rzęs? Badamy ich skład

Co kryją w sobie tusze do rzęs? Badamy ich skład

bardzo dobrze. W sklepie internetowym tusz kosztuje 45 zł. Sprawdź również: Tylko taka ilość jest bezpieczna. A ty ile kaw dziennie wypijasz? Max (...) - wymienia dr Matysiak. Tusz w sklepie internetowym kosztuje...

Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta przy skromnym budżecie (prezentacja edukacyjna)

Zdrowa dieta przy skromnym budżecie (prezentacja edukacyjna)

zaoszczędzić robiąc zakupy. Zapamiętuj ceny Zapisz sobie ile kosztują produkty, które kupujesz najczęściej. Dzięki temu łatwiej ci będzie odnotować (...) , która pojawia się sezonowo w naszych sklepach ma znacznie...

Owoce

Jagody maqui - nowe superfoods

Jagody maqui - nowe superfoods

jagód maqui Organizm każdego z nas wytwarza przeciwutleniacze, jednak nieustanny stres, pośpiech i niezbilansowana dieta sprawiają, że zdolność (...) samopoczucie. W aptekach bądź w sklepach ze zdrową żywnością możemy także spotkać...

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

o tym, że są oni w danym momencie poddawani działaniu silnego stresu. Niestety to może się niekorzystnie odbić na twoim samopoczuciu i również możesz poczuć się zestresowana. Najgrubszy człowiek na świecie. Nie zgadniesz ile...