Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać cukrzycę? (WIDEO)

Avatar placeholder
31.01.2019 10:24
 • Mamy teraz w temacie cukrzycę, problem który jest, był i będzie, wzrasta. Dr Arkadiusz Krakowiecki odpowie nam na pytania dotyczące właśnie tego jak, co zrobić żeby nie chorować i jaki styl życia prowadzić. Co prowadzi do cukrzycy, jak zorientować że musimy już iść do lekarza, właśnie.

 • Ostatnie pytanie jest najtrudniejsze bo nie ma takich jednych objawów które powiedziały że na pewno chorujemy na cukrzycę. Oczywiście są te klasyczne objawy cukrzycy, czyli zwiększone pragnienie, zwiększona ilość oddawania moczu, gwałtowne chudnięcie. Niestety te objawy są już w późnym etapie cukrzycy, szczególnie cukrzycy typu drugiego. Znaczy cukrzyca to jest taki worek chorób, mówimy cukrzyca ale my jako diabetolodzy rozpoznajemy kilka typów cukrzycy. Ten typ niejako determinuje objawy, które u pacjenta mogą wystapic. Natomiast cały czas apelujemy do lekarzy i do pacjentów, żeby zgłaszali się na badania przesiewowe, z tego względu że połowa przypadków cukrzycy typu drugiego jest bezobjawowa, czyli pacjent długo nie wie, że choruje. Wczorajszy mój pacjent, który przyszedł do mnie w poczuciu zdrowia, w ogóle z innym problemem, ale ponieważ miał czynniki ryzyka: otyłość i był mężczyzną już po sześćdziesiątce to zrobiliśmy mu szybkie badanie cukru, za pomoca glukometru. Ponad 200, wysokie ciśnienie, wyszedł też w poczuciu zdrowia bo nie miał żadnych objawów, natomiast absolutnie miał rozpoznana cukrzycę, [nadciśnienie tętnicze]((https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze).

 • Czyli cykliczne badania profilaktyczne to pierwsza, najważniejsza rzecz. Jak w przypadku większości chorób. Czyli co raz w roku?

 • Zależy, to zależy czy właśnie występuja te czynniki ryzyka czy w postaci cukrzycy ciężarnej, gdzieś w wywiadzie otyłość, zmniejszona ilość znaczy, mała aktywność fizyczna. Co jak co cukrzyca jest już problemem nawet u dzieci.

 • No właśnie, jeśli chodzi o dzieci to jak często dzieci badać? Bo o tym się w ogóle mniej mówi.

 • Znaczy z cukrzyca typu pierwszego jest inaczej bo rzeczywiście te objawy są bardzo burzliwe i to że dziecko ma prawidłowy cukier 3 miesiące wcześniej nie oznacza że za 3 miesiące nie będzie miał rozpoznanej cukrzycy. Więc tutaj nie jakiś takich badań przesiewowych, oczywiście próbuje się prowadzić badania wśród rodzin z cukrzyca typu pierwszego, ale nadal nie ma takiego jednego czynnika, który by determinował że ta osoba pewno będzie miała cukrzycę typu pierwszego, nawet wśród bliźniaków jednojajowych to nie jest tak, że na 100% jak jedna osoba ma cukrzycę to druga na pewno będzie chorowała. Także tych czynników powodujących cukrzycę typu pierwszego jest więcej. Dlatego nie zaleca jako takiego profilaktycznego badania dzieci. Natomiast jeżeli to byłoby dziecko z otyłością...

 • Których wzrasta bardzo.

 • Tak, to myślę że tutaj te osoby należałoby badać. W Stanach Zjednoczonych uknuto taki termin cukrzyca 1.5. Czyli to są takie, kiedyś u dzieci rozpoznawaliśmy właśnie głównie cukrzycę typu pierwszego, nie było cukrzycy typu drugiego. Obecnie ze względu na wzrastajaca patologiczną otyłość jednak ta cukrzyca typu drugiego albo zaburzenia metaboliczne pojawiają się już u dzieci przed 18 rokiem życia i te osoby na pewno trzeba byłoby monitorować.

 • Panie doktorze, na sam koniec jakie działania oprócz tych corocznych badań profilaktycznych możemy podjąć, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę?

 • Dieta, aktywność fizyczna, jak żyć?

 • To co tutaj panie powiedziały, czyli dieta i wysiłek fizyczny może nawet...

 • Tylko jaka dieta i jaki wysiłek fizyczny?

 • Każdy wysiłek fizyczny, normalizacja masy ciała, dieta i ja nawet naprawdę przesunąłbym ten ciężar gatunkowy w stronę wysiłku fizycznego. Jeżeli będziemy się ruszać, jeżeli będzie regularny wysiłek fizyczny, to też raczej chodzi, pod względem metabolicznym lepszy jest taki wysiłek fizyczny jednostajny, długi.

 • Z punktu widzenia metabolicznego lepiej byłoby nawet co drugi dzień tą godzinę mieć na wysiłek niż codziennie pół godziny. Teoretycznie wychodzi to samo czasowo, ale pod względem metabolicznym bardziej korzystnie. Ale teraz poleca się właśnie każdego dnia ma być wysiłek fizyczny.

 • Międzynarodowy dzień sportu, wszystko się do sportu sprowadza!

 • Mieliśmy dzisiaj rozmowę, że 70% dzieci ma bardzo słaba wydolność fizyczna. - Ja jestem przerażony, że to podobno my, znaczy my lekarze jesteśmy za to odpowiedzialni, te zwolnienia lekarskie. Ja chciałabym wiedzieć jaka jest skala tych zwolnień lekarskich, bo dla mnie to jest przerażajace. - Za duża, bez watpienia. Doktor Arkadiusz Krakowiecki, serdecznie dziękujemy za ta garść porad.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze