Trwa ładowanie...

Jak schudnąć mając chorobę Hashimoto?

Jak schudnąć mając chorobę Hashimoto?
Jak schudnąć mając chorobę Hashimoto?

Choroba Hashimoto czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy charakteryzuje się obecnością przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty- TPO) oraz tyreoglobulinie (anty- Tg) oraz naciekami limfocytowymi w tarczycy. W etiopatogenezie choroby Hashimoto upatruje się zaburzenia odpowiedzi immunologicznej.

Do najczęstszych objawów tej choroby zalicza się: obecność tzw. wola oraz niebolesne powiększenie gruczołu tarczowego. Oprócz wymienionych objawów występują również typowe objawy niedoczynności tarczycy takie jak wypadanie włosów, suchość skóry, senność, problemy z koncentracją, uczucie chłodu oraz zwiększenie masy ciała.

Jak laboratoryjnie rozpoznać chorobę Hashimoto? W pierwszej kolejności należy oznaczyć TSH, FT3, FT4, anty- TPO i anty- TG. Warto również wykonać USG tarczycy. Z wynikami badań należy zgłosić się do endokrynologa lub przynajmniej lekarza rodzinnego. Nie można samemu stawiać diagnozy, tym bardziej, że normy dla poszczególnych parametrów mogą różnić się m.in. w zależności od wieku danej osoby.

Coraz więcej osób z prawidłowo rozpoznaną chorobą Hashimoto trafia do gabinetu dietetycznego. Oczywiście jest to związane z nadmierną masą ciała towarzyszącą chorobie. Początkowo wiele osób jest bardzo sceptycznie nastawionych do diety, nie za bardzo wierząc, że mając chorobę tarczycy, w tym Hashimoto rzeczywiście można schudnąć.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"
#dziejesienazywo: Jakie badania mogą pomóc zdiagnozować Hashimoto? (WIDEO)
#dziejesienazywo: Jakie badania mogą pomóc zdiagnozować Hashimoto? (WIDEO)

Wczesne wykrycie choroby Hashimoto to najważniejszy etap leczenia. Jakie badania należy wykonać, aby

zobacz galerię

Przestrzegając odpowiednio zbilansowanej diety, można osiągnąć zamierzony cel terapii. Nie tylko w postaci redukcji masy ciała, ale również w poprawie wyników badań laboratoryjnych.

Zatem jaka dieta powinna być stosowana przez osoby z chorobą Hshimoto? Przedstawiamy kilka głównych zasad:

  • Dieta o odpowiedniej kaloryczności i rozkładzie posiłków w ciągu dnia. Tutaj należy podejść do sprawy bardzo indywidualnie. Kaloryczność diety powinna uwzględniać wiek, masę i wzrost ciała, stan fizjologiczny (np. ciąża), aktywność fizyczną oraz ewentualnie dodatkowe choroby. Z reguły zaleca się 4 lub 5 posiłków w ciągu dnia, w zależności od tryby życia danej osoby.
  • Dieta powinna być oparta o produkty naturalne i nieprzetworzone. Czyli należy wyeliminować produkty typu parówki, kiełbasy, gotowe kotlety, chipsy, paluszki, fast food itp.
  • Istotne jest wzbogacenie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności omega-3, które są zawarte m.in. w rybach (np. łosoś, sardynki, dorsz), awokado, pestkach dyni, oleju lnianym.
  • Warto wprowadzić suplementacje witaminą D. Niestety większość społeczeństwa ma jej niedobór.
  • Istotne jest unikanie tzw. substancji goitrogennych zawartych m.in. w soi, brokułach, brukselce kalafiorze, kapuście, szpinaku.
  • Warto również rozważyć wprowadzenie diety bezglutenowej i bez laktozy. W tej sprawie najlepiej skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem medycznym.
Składniki odżywcze niezbędne przy Hashimoto
Składniki odżywcze niezbędne przy Hashimoto [6 zdjęć]

Włosy wypadają ci garściami, jesteś apatyczna, jedyne na co masz ochotę to sen. A dodatkowo zauważyłaś,

zobacz galerię

Podsumowując, należy podkreślić, że mając chorobę Hashimoto można schudnąć. Warto to zrobić z pomocą dietetyka, koniecznie medycznego, który przygotuje odpowiednią, zdrową i prawidłowo zbilansowaną dietę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze