Jak schudnąć mając chorobę Hashimoto?
Choroba Hashimoto czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy charakteryzuje się obecnością przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty- TPO) oraz tyreoglobulinie (anty- Tg) oraz naciekami limfocytowymi w tarczycy. W etiopatogenezie choroby Hashimoto upatruje się zaburzenia odpowiedzi immunologicznej.
Do najczęstszych objawów tej choroby zalicza się: obecność tzw. wola oraz niebolesne powiększenie gruczołu tarczowego. Oprócz wymienionych objawów występują również typowe objawy niedoczynności tarczycy takie jak wypadanie włosów, suchość skóry, senność, problemy z koncentracją, uczucie chłodu oraz zwiększenie masy ciała.
Jak laboratoryjnie rozpoznać chorobę Hashimoto? W pierwszej kolejności należy oznaczyć TSH, FT3, FT4, anty- TPO i anty- TG. Warto również wykonać USG tarczycy. Z wynikami badań należy zgłosić się do endokrynologa lub przynajmniej lekarza rodzinnego. Nie można samemu stawiać diagnozy, tym bardziej, że normy dla poszczególnych parametrów mogą różnić się m.in. w zależności od wieku danej osoby.
Coraz więcej osób z prawidłowo rozpoznaną chorobą Hashimoto trafia do gabinetu dietetycznego. Oczywiście jest to związane z nadmierną masą ciała towarzyszącą chorobie. Początkowo wiele osób jest bardzo sceptycznie nastawionych do diety, nie za bardzo wierząc, że mając chorobę tarczycy, w tym Hashimoto rzeczywiście można schudnąć.
Przestrzegając odpowiednio zbilansowanej diety, można osiągnąć zamierzony cel terapii. Nie tylko w postaci redukcji masy ciała, ale również w poprawie wyników badań laboratoryjnych.
Zatem jaka dieta powinna być stosowana przez osoby z chorobą Hshimoto? Przedstawiamy kilka głównych zasad:
- Dieta o odpowiedniej kaloryczności i rozkładzie posiłków w ciągu dnia. Tutaj należy podejść do sprawy bardzo indywidualnie. Kaloryczność diety powinna uwzględniać wiek, masę i wzrost ciała, stan fizjologiczny (np. ciąża), aktywność fizyczną oraz ewentualnie dodatkowe choroby. Z reguły zaleca się 4 lub 5 posiłków w ciągu dnia, w zależności od tryby życia danej osoby.
- Dieta powinna być oparta o produkty naturalne i nieprzetworzone. Czyli należy wyeliminować produkty typu parówki, kiełbasy, gotowe kotlety, chipsy, paluszki, fast food itp.
- Istotne jest wzbogacenie diety w nienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności omega-3, które są zawarte m.in. w rybach (np. łosoś, sardynki, dorsz), awokado, pestkach dyni, oleju lnianym.
- Warto wprowadzić suplementacje witaminą D. Niestety większość społeczeństwa ma jej niedobór.
- Istotne jest unikanie tzw. substancji goitrogennych zawartych m.in. w soi, brokułach, brukselce kalafiorze, kapuście, szpinaku.
- Warto również rozważyć wprowadzenie diety bezglutenowej i bez laktozy. W tej sprawie najlepiej skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem medycznym.
Podsumowując, należy podkreślić, że mając chorobę Hashimoto można schudnąć. Warto to zrobić z pomocą dietetyka, koniecznie medycznego, który przygotuje odpowiednią, zdrową i prawidłowo zbilansowaną dietę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.