Jaki jest związek alkoholu i udaru mózgu?
Nie od dzisiaj wiadomo, że niewielkie ilości alkoholu mogą zbawiennie wpływać na serce i układ krążenia, ale według najnowszych badań, spożycie wysokoprocentowych napojów może znacznie zwiększyć ryzyko udaru.
1. Alkohol a udar mózgu
Duże ilości alkoholu mogą mieć poważne, negatywne konsekwencje. Narodowy Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu rozwiewa wszelkie mity na temat spożywania alkoholu. Za jego umiarkowane spośycie uważa jeden drink dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn.
Według Instytutu takie ilości mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca, udarów niedokrwiennych i cukrzycy.
Z kolei duże ilości są naprawdę niebezpieczne. Konsekwencje spożywania alkoholu są jedną z głównych przyczyn zgonów ludzi na całym świecie. Naukowcy z Instytutu Karolinska w Szewcji we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge postanowili zbadać, jaki jest związek między spożyciem alkoholu a różnymi rodzajami udarów.
Wyniki badania zostały opublikowane w magazynie "BMC Medicine". Analiza brała pod uwagę dwa różne rodzaje udarów - niedokrwienny i krwotoczny.
Pierwszy - niedokrwienny - jest najczęstszym typem udaru. Spowodowany jest najczęściej skrzepliną, która blokuje przepływ krwi, utrudniając dostarczenie tlenu do mózgu i w konsekwencji, doprowadzając do obumarcia tkanki nerwowej.
Udar krwotoczny, najczęściej powstaje przez pęknięcie osłabionego naczynia krwionośnego. W takiej sytuacji krew dostaje się poza naczynie, powodując krwotok wewnątrzczaszkowy.
2. Wyniki badań
Doktor Susanna Larsson, główna autorka badania tłumaczy: "Wcześniejsze badania wykazywały związek między spożyciem alkoholu a obniżonym stężeniem fibrynogenu - proteiny, która jest odpowiedzialna za proces krzepnięcia krwi. To może wyjaśnić związek między lekkim spożywaniem alkoholu, a zmniejszonym ryzykiem udaru niedokrwiennego."
Jak wyjaśnia dr Larsson: "Nasze badania wykazały, że osoby spożywające większe niż dozwolone ilości alkoholu są narażone na krwotok wewnątrzczaszkowy blisko 1,6 razy częściej, a krwotok podpajęczynówkowy 1,8 razy.
Wpływ alkoholu na wysokie ciśnienie tętnicze - jeden z wiodących czynników ryzyka udaru, może zwiększyć ryzyko udaru krwotocznego i dobroczynne efekty spożywania niewielkich ilości alkoholu w takiej sytuacji nie powinny być brane pod uwagę" - kontynuuje.
To ciekawe doniesienia, biorąc pod uwagę również aspekt uzależnienia od alkoholu.
Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, aż 80 proc. Polaków pije alkohol. 3 procent jest uzależnione. Równocześnie, według analiz, Polacy wypijają dwa razy więcej czystego alkoholu niż wynosi średnia na świecie. Alarmujący jest również wysoki odsetek pijących kobiet w ciąży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.