Jaki jest związek choroby nerek z rozwojem demencji?
Opracowanie najnowszych wniosków zajęło naukowcom sporo czasu - przeanalizowano wiele prac naukowych, które skupiały się na korelacji chorób nerek z rozwinięciem demencji i innych zaburzeń kognitywnych.
Potencjalnie dwie różne choroby mogą mieć wiele wspólnego. Jaki jest dokładny mechanizm występowania tych dwóch schorzeń? Zarówno choroby nerek jak i demencja mają wspólne cechy do których możemy zaliczyć wysokie ciśnienie tętnicze krwi, cukrzycę, otyłość a także podwyższony poziom cholesterolu. Szacuje się, że z przewlekłą chorobą nerek zmaga się nawet 10 procent populacji.
Według oficjalnych danych problem demencji dotyczy nawet 47 milionów osób na całym świecie. Ta liczba stale będzie się zwiększać, co nie jest optymistyczną perspektywą. Zidentyfikowanie wspólnych czynników ryzyka przyczyni się do rozwinięcia właściwych metod terapeutycznych, a co za tym idzie wiele osób zostanie uratowanych przed rozwinięciem demencji i chorób nerek.
W celu ustalenia wniosków poddano analizie wiele historii chorób i publikacji naukowych. Wnioski są jasne - zwiększone ryzyko demencji przy współistniejącej chorobie nerek wynosiło nawet 35 procent.
Zdaniem naukowców wyniki ich badań mogą sugerować, że choroby nerek mogą stanowić odrębny czynnik ryzyka rozwinięcia demencji.
Ograniczeniem wniosków jest fakt, że w innych badaniach, na podstawie których wysnuto obecne przypuszczenia, funkcje nerek były badane za pomocą różnych metod, co w pewnym sensie ma wpływ na postawienie stuprocentowych wniosków.
Aby badanie było obiektywne konieczne jest przeprowadzanie standaryzowanych badań. Czy stwierdzenie samego białka w moczu może rzeczywiście wprowadzić zaniepokojenie i konieczność diagnostyki w kierunku demencji lub pokrewnych zaburzeń?
Konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, standaryzowanych i obiektywnych, które wezmą pod uwagę wszystkie parametry nerkowe, takie jak klirens kreatyniny czy też stężenie mocznika we krwi lub wartość współczynnika przesączania kłębuszkowego (GFR).
Warto mieć świadomość, które czynniki wpływają na rozwój chorób nerek i demencji. Pojawienie się pewnych odchyleń od normy spowoduje wzmożoną czujność zarówno lekarzy, jak i pacjentów.
Ważnym aspektem jest również zwrócenie uwagi, że choroba nerek występuje początkowo skrycie nie powodując większych objawów, które mogą skłonić do wizyty u lekarza.
Często zdarza się, że pierwsze symptomy chorób nerek są konsekwencją utraty ich prawidłowej funkcji, jednak objawy te nie są charakterystyczne dla zaburzeń układu moczowego.
Badania odnośnie związku występowania demencji i różnych schorzeń pojawiają się bardzo często - to bardzo dobrze, bowiem być może uda się dzięki temu opracować pewne wzorce które okażą się skuteczne w diagnostyce i prewencji ciężkich, nieodwracalnych chorób.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.