Trwa ładowanie...

Katorga dla mózgu. Starzeje się aż o 10 lat

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
06.12.2023 07:48
Przykre skutki długiego covidu. Zobacz, co zakażenie koronawirus robi z ludzkim mózgiem
Przykre skutki długiego covidu. Zobacz, co zakażenie koronawirus robi z ludzkim mózgiem (Getty Images)

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, że mgła mózgowa, będąca jednym z najczęstszych powikłań po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, działa na mózg ludzki w podobny sposób co przyspieszony proces starzenia.

spis treści

1. Co to jest long COVID?

Określenie long COVID stało się nam znane w trakcie trwania pandemii COVID-19. Dolegliwości związane z tzw. długim COVID, utrzymujące się przez dłuższy czas od zarażenia wirusem SARS-CoV-2 były rozpoznawane przede wszystkim u pacjentów, którzy doświadczyli ciężkiego przebiegu choroby lub byli hospitalizowani na oddziałach intensywnej terapii.

Uciążliwe pozostałości po zakażeniu koronawirusem mogą obejmować:

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Częstym objawem występującym u pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem jest również mgła mózgowa, tj. towarzyszące wiele miesięcy po wyzdrowieniu uczucie dezorientacji, upośledzenie zdolności intelektualnych, problemy z koncentracją.

2. Długi COVID powoduje starzenie się mózgu

Kilka dni temu w naukowym czasopiśmie medycznym "The lancet" opublikowane zostały wyniki badania, które dotyczyło sprawności intelektualnej pacjentów po przebytym zakażeniu COVID-19. Badaczom udało się wykazać, że wirus wpływa na funkcjonowanie poznawcze pacjentów i przyspiesza procesy starzenia się najważniejszego organu układu nerwowego.

Deficyty intelektualne będące konsekwencją zakażenia koronawirusem można analogicznie zestawić z efektami starzenia się mózgu o około 10 lat. Szczególnie dotkliwe skutki zaobserwowano u jednostek, które zmagały się z problemem zdrowotnym przez trzy miesiące lub dłużej, doświadczając przy tym wyraźnych objawów chorobowych.

Badawcze analizy przeprowadzono na King's College London, angażując do udziału 5100 użytkowników aplikacji COVID Symptom Study Biobank. Osoby badane poddano serii 12 testów, które oceniły funkcje poznawcze, takie jak szybkość i precyzję myślenia, stan pamięci, zdolność koncentracji, umiejętność rozumowania oraz kontrolę motoryczną.

Próby testowe zostały przeprowadzone w dwóch fazach, w latach 2021 i 2022. Warto zaznaczyć, że jedna trzecia uczestników (czyli 1700 osób spośród 5100) nie wykazała żadnej poprawy w ciągu dziewięciu miesięcy między pierwszą a drugą serią testów.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze