Trwa ładowanie...

"Złota godzina". Naukowcy wskazali, o której należy kłaść się spać

 Karolina Rozmus
19.07.2024 12:08
Najlepsza godzina na sen. Chroni przed udarem i zawałem
Najlepsza godzina na sen. Chroni przed udarem i zawałem (Getty Images)

Za krótki i zbyt długi sen szkodzi, podobnie jak zbyt wczesne i oczywiście zbyt późne kładzenie się do łóżka. Skutkiem są zakłócenia rytmu dobowego, wahania hormonalne w organizmie, a nawet choroby serca czy depresja. Na szczęście wystarczy zastosować się do rad badaczy. Odkryli "złotą godzinę".

spis treści

1. Sen jednym z filarów zdrowia

Obok zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, ograniczania stresu oraz unikania używek to sen należy do jednego z głównych filarów zdrowia. Bierze udział w stymulowaniu układu immunologicznego, pomaga zregenerować się mózgowi i wspomaga oczyszczanie go z toksyn.

Ponadto prawidłowa higiena snu może nawet chronić przed rozwojem chorób cywilizacyjnych. Szereg badań na przestrzeni lat wskazuje, że długotrwałe zaburzenia snu sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2 oraz otyłości, zwiększają ryzyko rozwoju depresji i pojawienia się stanów lękowych, a nawet wystąpieniu zawału serca czy udaru mózgu. Ma to związek głównie z zaburzeniami rytmu dobowego, który steruje wieloma mechanizmami w naszym organizmie.

Zobacz film: "Osoby, które śpią krótko są bardziej narażone na miażdżycę"
Naukowcy wskazali, o której godzinie należy kłaść się spać
Naukowcy wskazali, o której godzinie należy kłaść się spać (Getty Images)

Naukowcy na łamach "European Society of Cardiology" wskazują, że na rytm dobowy ma wpływ nie tylko długość czy jakość snu, ale też to, o której godzinie kładziemy się do łóżka.

2. Kładź się do łóżka o tej godzinie, a serce ci podziękuje

Swoje dociekania badacze oparli o sześć lat obserwacji zwyczajów związanych ze snem 88 tys. uczestników. Pod lupę wzięli przy tym wpływ snu na kondycję serca. Okazało się, że u ponad trzech tysięcy biorących udział w badaniu osób wystąpiły problemy sercowo-naczyniowe, w tym niewydolność serca czy incydenty tj. udar mózgu i zawał serca.

Co ciekawe, problemy zdrowotne odnotowano głównie w grupie osób, która chodziła spać o północy bądź później. Na tle osób, które kładły się spać wcześnie, nocne marki były aż o 25 proc. bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia. Z kolei aż o 12 proc. większe ryzyko problemów związanych z układem sercowo-naczyniowym zaobserwowano także u osób, które kładły się spać wcześnie, tj. przed godziną 22. Analizy wykazały również "złotą godzinę" dla serca. Zdaniem naukowców najlepiej kłaść się do łóżka między godziną 22 a 23, by zagwarantować sobie serce jak dzwon.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze