Kolejna ofiara e-papierosa

Ojciec trójki dzieci trafił do szpitala po tym, jak do jego gardła wylał się gorący płyn z nikotyną z elektronicznego papierosa. Substancja wypaliła w jego prawym płucu dziurę.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby zyskać motywację, potrzebujesz osobistego, potężnego...

Rzucić palenie

Pochodzący z Surrey w południowo-wschodniej Anglii 33-letni Richard Courtney chciał rzucić palenie. To właśnie dlatego zrezygnował z tradycyjnych papierosów na rzecz elektronicznego gadżetu. Za e-papierosa zapłacił 100 funtów brytyjskich.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Niewielkie urządzenie wyglądem do złudzenia przypomina oryginalnego papierosa. Jego działanie natomiast polega na odparowaniu płynu z nikotyną i wytworzeniu pary podobnej do dymu tytoniowego. Para ta nie zawiera jednak żadnych substancji smolistych. Substancja ogrzewa się podczas zasysania urządzenia przez palacza i tworzy parę.

Niestety papieros, który zakupił Richard, okazał się wadliwy – płyn z urządzenia podczas zaciągania wylał się na zewnątrz. Courtney spędził w szpitalu dwie noce podłączony do respiratora umożliwiającego oddychanie. Chiński producent e-papierosa, firma KangerTech, do tej pory nie udzialił komentarza w tej spawie.

Niebezpieczne zaciąganie się

To jednak nie pierwszy przypadek, kiedy zaciąganie się elektronicznym papierosem spowodowało zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika. W lipcu br. James Lauria trafił do szpitala z oparzeniami pierwszego stopnia po tym, jak urządzenie wybuchło mu w ustach, wypalając dziurę w górnym podniebieniu. Wówczas spędził tydzień na oddziale intensywnej terapii.

W 2013 roku media obiegła informacja o tym, jak gitarzysta Guns N' Roses trafił do szpitala z powodu komplikacji spowodowanych zbyt częstym i intensywnym używaniem e-papierosa. W jego organizmie lekarze odkryli zbyt duże stężenie takich substancji jak nikotyna i glikol propylenowy. Ciekawostką jest, że gitarzysta kupił swojego e-papierosa podczas pobytu w Polsce.

Zdrowsze? Niekoniecznie...

Według użytkowników e-papierosy są znacznie zdrowszą alternatywą dla tych tradycyjnych, pełnych substancji rakotwórczych. Dodatkowo można je palić wszędzie – w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

Według opublikowanego w 2014 roku raportu Światowej Organizacji Zdrowia urządzenia te ****są bardzo groźne dla zdrowia. W raporcie możemy przeczytać, że aromatyzowane płyny o smaku owoców, cukierków lub napojów alkoholowych powinny zostać zakazane. Zdaniem WHO należy zakazać reklam e-papierosów oraz ich sprzedaży nieletnim.

Sprawą zainteresował się również polski resort zdrowia. Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zakazuje m.in. sprzedaży papierosów elektronicznych osobom poniżej 18. roku życia. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że nowe przepisy mają wejść w życie przed 20 maja 2016 r.

Komentarze (137)
~amelieemelie
~amelieemelie 3 miesiące temu

Powiem tak. Moja historia wydaje się irracjonalna, ale myślę, że to tylko kwestia czasu, aż lekarze porządnie wezmą się za to ścierwo. Paliłam e-papierosy przez rok i 2 msce. Przechodziłam przez różne modele - od Volisha ze słabiutką baterią, przez Spinnera 2 i Joytecha Pro na końcu. Cóż. Od czego się zaczęło.. Rok temu zaczęłam mieć stany podgorączkowe nieznanej przyczyny. CODZIENNIE - temperatura 37,8. Zaczęłam też bardzo tracić na wadze. Przeszłam na diety wysokokaloryczne (2,5-3 tys kcal), zrobiłam wszystkie możliwe badania włącznie z pasożytami, rezonansami, krwią itd. Wszystko okej, jednak nawet w gabinecie u lekarza ewidentnie miałam gorączkę. 3 miesiące temu dostałam też zapalenia zatok i gardła, nie pomagały żadne antybiotyki. O ironio - przez cały ten czas w życiu nie wpadłabym na to, że to może mieć jakikolwiek związek z e-papierosami. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, kiedy podjęłam próbę rzucenia tego szajsu 3 tygodnie temu, w sumie dlatego, że zapomniałam zabrać ze sobą efaja.. i już następnego dnia stan podgorączkowy zmalał do zaledwie 37 stopni, następnego dnia zniknął i aż do dziś czuję się świetnie. Zniknęło zapalenie zatok i gardła (nadmienię, że nie wzięłam żadnych leków), zaczęłam przybierać na wadze, mimo, że wcale nie jem więcej i nie zajadam słodyczami i pierwszy raz od roku nie borykam się już z gorączkami, które na prawdę miałam codziennie. Tak więc, jak do tej pory byłam zwolenniczką vapowania z którym bardzo ciężko było mi się rozstać, tak dziś jestem przeciwna i właściwie piszę to ku przestrodze. I nie, nie kupowałam chińskich liquidów, paliłam Liqueen'a, 11stki, 6tki więc nie jakieś super mocne ;) Reasumując, jeżeli zauważycie u siebie podobne symptomy - tak, to przez e papierosy.

Odpowiedz
~brak słów
~brak słów ponad rok temu

@~szkodazachowu: Dokładnie! Więc artykuł albo jest próbą odstraszenia potencjalnych użytkowników od zmienienia sposobu dostarczania nikotyny lub po prostu pokazuje głupotę i ignorancję która musiała wynikać z wlania liquidu do czajnika i zaciągniecia się płynem.

Odpowiedz
~Polski Waper
~Polski Waper ponad rok temu

@~ONA: Wypadek wygląda na mistyfikację mającą na celu właśnie takie reakcje jak pani czyli odstraszenie ludzi od epapierosów aby przemysł tytoniowy nie tracił znacznej części swoich dochodów. Jeżeli to nie mistyfikacja to ten pan pokazał, że obce mu jest czytanie instrukcji oraz dał się "wydymać" na kasę. Za 100 funtów można kupić naprawdę bardzo wysokiej klasy sprzęt którego raczej osoba chcąca spróbować czy epapierosy jej podejdą nie kupi gdyż jest za drogi. Korzystam z epapierosów długi czas i nie wyobrażam sobie w jaki sposób mogło dojść do takiego wypadku. Jedynie z czystej głupoty być może z domieszką całkowitej ignorancji i niewiedzy.

Odpowiedz
~Żal
~Żal ponad rok temu

Bardzo ciekawy artykuł. Autorka nawet nie zbadała tych sensacji opisanych przez brytyjski tabloid The Sun (taki nasz Super Expres). KangerTech nie produkuje e-papierosów które wyglądają jak papieros tradycyjny, więc ciężko aby się wypowiadał. Raport WHO stwierdza coś innego niż to co autorka podaje w artykule, a dziura w płucu skończyła by się jego zapadnięciem, co skutkowało by znacznie dłuższym niż dwudniowy pobyt w szpitalu. Dziennikarstwo wszędzie sięga dna, ale nie spodziewał się że na abczdrowie również. Redaktorowi naczelnemu sugeruję przestać zatrudniać niedouczonych pismaków tylko dlatego że tak bezie taniej i na ich miejsce przyjąć prawdziwych dziennikarzy. Specjaliści kopiuj/wklej tacy jak autorka artykułu nie przysporzą portalowi nic dobrego.

Odpowiedz
~Emigrant
~Emigrant ponad rok temu

Mieszkam w Wielkiej Brytanii I z całą stanowczością stwierdzam, że za 100 GBP można kupić kilka zestawów e papierosów. Cała sprawa śmierdzi na mile!!! Przepisujecie bezmyślnie tekst z najgorszego szmatławca w UK, dodając niepotwierdzone informacje. Kto wam płaci?

Odpowiedz
~Lis3kNV
~Lis3kNV ponad rok temu

Nie no jak czytam takie głupoty to się nóż w kieszeni otwiera... Zastanawiające czemu jeszcze nikt nie napisał "kolejna ofiara gorącej herbaty. Napił się herbaty i ma dziurę w płucach". Bezczelne kopiarstwo tabloidów, które wymyśliły sobie historyjkę! A Pani Katarzyna to podchwyciła, nic nie sprawdziła i opublikowała. I Pani chce się nazywać dziennikarką?!

Odpowiedz
~Leming
~Leming ponad rok temu

To dobrze, wreszcie będzie mogła wyciec woda która zbiera się w płucach u osób korzystających z E-P. Dziurę to ma, ale w mózgu autor "artykułu". Gardła nie poparzyło, przełyku też. Ale dziurę w plucu dało radę wyalić.... Jakieś potwierdzenie może jest? Jakiś raport LEKARZA? Co kolwiek? Czy może w salonie piękności Vanessa opowiedziała niusa kładąc akryl na koślawe paluchy?

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...