Koronawirus a płeć. Kobiety i mężczyźni mają różne objawy COVID-19
Wiek, choroby współistniejące – te czynniki wpływają na ciężkość przebiegu. A co warunkuje rodzaj dolegliwości? Okazuje się, że to nasza płeć ma dużo większe znaczenie, niż wydawało się naukowcom na początku pandemii.
1. Zaskakujące wyniki badania
Naukowcy z King's College London pod przewodnictwem prof. Tima Spectora przeanalizowali aż 38 000 przypadków zakażeń, zwracając uwagę na dolegliwości, z jakimi borykają się chorzy w trakcie infekcji.
Najnowsze wyniki obserwacji, opublikowane w "Lancet Digital Health", wskazują, że płeć w odniesieniu do COVID-19 i jego symptomów ma kluczowe znaczenie. Analiza zgromadzonych danych udowodniła, że u mężczyzn częściej niż u kobiet pojawiają się gorączka, dreszcze, zmęczenie oraz duszności. Kobiety z kolei uskarżają się na ból brzucha, uporczywy kaszel oraz ból w klatce piersiowej.
Badacze zaobserwowali również, że biegunka, o której od niedawna mówi się znacznie więcej w kontekście mutacji Delta, częściej staje się udziałem osób po 60. roku życia, ale tę grupę wiekową rzadziej dotyka powikłanie w postaci zaburzeń czy utraty węchu i smaku.
2. Jak chorują mężczyźni i kobiety?
Statystyki pokazują, że to mężczyźni chorują ciężej – być może układ immunologiczny mężczyzn inaczej reaguje na kontakt z patogenem, niż ma to miejsce u kobiet.
W jednym z badań opublikowanych w prestiżowym "Nature" badacze wysnuli wniosek, że u kobiet odpowiedź odpornościowa jest silniejsza.
- Odkryliśmy, że mężczyźni i kobiety rzeczywiście rozwijają dwa typu odpowiedzi immunologicznej na COVID-19 – powiedziała jedna z autorek badania z Uniwersytetu Yale.
U mężczyzn z kolei organizm wytwarzał większą ilość cytokin, które w przypadku COVID-19 mogą przyczynić się do ciężkiego przebiegu choroby.
Ciężkość przebiegu infekcji warunkuje także gospodarka hormonalna organizmu. Może na to wskazywać jedno z ostatnich badań, które dowiodło, że łysi panowie są aż dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie. Powód? Androgeny, a konkretnie wysoki poziom CAG, powodują wzmożone wypadanie włosów, a zarazem warunkują ciężki przebieg choroby.
Z kolei żeńskie hormony płciowe mogą działać przeciwzapalnie i zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu.
- Estrogeny powodują lepsze ukrwienie wszystkich narządów, a to na pewno pozytywnie wpływa na przebieg COVID-19. Pewne jest, że żeńskie hormony, o ile są w normie, działają pożytecznie na wszystkie układy, zwiększają ukrwienie serca, mózgu, nerek i innych narządów. Obserwujemy, że wszystkie choroby przebiegają lżej, kiedy kobieta ma prawidłowy cykl hormonalny z odpowiednim poziomem estrogenów i progesteronu - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Ewa Wierzbowska, endokrynolog, ginekolog.
Jakie z kolei dolegliwości w czasie trwania infekcji różnią obie płcie?
3. Utrata węchu i smaku
Badacze z King’s College London na podstawie obserwacji przyznają, że utrata smaku i węchu może dotykać aż 60 procent dorosłych w wieku 16-65 lat w pewnym momencie choroby. Spośród nich węch częściej tracą kobiety.
- Wszystko wskazuje na to, że zaburzenia węchu i smaku nie są bezpośrednio zależne od zmian zapalnych w nosie. Udowodniono, że wirus poprzez opuszkę węchową może wnikać do centralnego układu nerwowego. Może on uszkadzać drogi nerwowe węchowe i smakowe, co powoduje, że te objawy występują tak często w tej chorobie – wyjaśnia w rozmowie prof. Krzysztof Selmaj, neurolog.
Trudno powiedzieć jednak, dlaczego statystycznie to kobiety częściej uskarżają się z powodu utraty lub zaburzeń węchu czy smaku.
4. Ból jąder
Dolegliwość, która dotyka, co oczywiste, tylko mężczyzn to ból jąder. Choć należy do rzadkich objawów, to może być symptomatyczny.
Jako że wirus wnika do organizmu dzięki receptorom ACE2, bez trudu można wyjaśnić, jak COVID-19 wpływa na męskie genitalia.
- Wirus SARS-CoV-2 m.in. za pośrednictwem receptora ACE2 dostaje się do naszego organizmu. Receptory te występują w dużych ilościach m.in. w płucach, sercu i nerkach, stąd najczęściej dochodzi do ciężkich objawów ze strony tych narządów. Ale już jakiś czas temu dowiedziono, iż jądra cechują się dość dużą ekspresją receptora ACE2 (posiadają sporą ilość receptora - red.) – tłumaczy w rozmowie w WP abcZdrowie dr n. med. Marek Derkacz, endokrynolog, diabetolog i internista.
Skutek? Ból, a nawet obrzęk jąder poprzedzający gorączkę czy inne symptomy COVID-19.
Co więcej, w dalszej perspektywie koronawirus może nawet wpływać negatywnie na płodność.
- Infekcja koronawirusem u pewnego odsetka mężczyzn (najprawdopodobniej tych o cięższym przebiegu choroby) może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, takich jak np. obniżenie stężenia testosteronu - tłumaczy ekspert.
5. Ból brzucha, zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet
Ból brzucha i biegunka to kolejne dolegliwości zgłaszane w trakcie infekcji COVID-19, a mutacja Delta kazała zredefiniować katalog symptomów choroby.
Jeszcze rok temu należały do rzadkich symptomów choroby, dziś są coraz częściej spotykane. Ma to związek z receptorami, które w dużej ilości znajdują się właśnie w jelitach.
- Sama istota choroby polega na tym, że wirus wywołuje objawy tam, gdzie ma dostęp do receptorów ACE2, dzięki którym może wnikać do komórek. Czasami wirus dostaje się do nabłonka oddechowego, a czasami do przewodu pokarmowego i tam właśnie zakaża komórki – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku.
U kobiet jednak poza dolegliwościami trawiennymi mogą wystąpić również zaburzenia cyklu menstruacyjnego – nierzadko są one objawem long COVID.
Brak miesiączki, nieregularne krwawienia, silne dolegliwości związane z PMS – między innymi takie problemy odnotowują kobiety, co naukowcy wciąż próbują wytłumaczyć.
Dr Linda Fan, ginekolożka z Uniwersytetu Yale sugeruje, że powodem może być stres zaburzający pracę na linii podwzgórze-przysadka-jajnik.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.