Koronawirus. Czym są "lockdownowe stopy"? Coraz więcej osób skarży się na to schorzenie
Podczas pandemii większość z nas zamieniła eleganckie buty na domowe kapcie lub po prostu skarpetki. Niestety, "wygodne" nie zawsze równa się "dobre dla zdrowia". Eksperci ostrzegają, że niespodziewaną konsekwencją pandemii są coraz częstsze przypadki "lockdownowych stop".
1. Czym są "lockdownowe stopy"?
Pandemia koronawirusa wymusiła na nas zmianę stylu życia. I choć większość z nas spowolniła tempo życia, nie wszystkim wyszło to na dobre. Jak pokazują badania, Polacy średnio przytyli ok. 5 kg w ciągu ostatniego roku. Oprócz tego coraz więcej osób skarży się na tzw. "lockdownowe stopy". Jest to niepokojąca i bardzo bolesna dolegliwość.
Eksperci zwracają uwagę, że wiele osób pracując w domu, zamieniła eleganckie buty na domowe kapcie albo po prostu skarpetki. Jak okazuje się, może to mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Do gabinetów podologów i ortopedów coraz częściej zgłaszają się pacjenci cierpiący na zapalenie rozcięgna podeszwowego.
- Przyczyną tego stanu może być noszenie miękkich kapci lub złej jakości obuwia - wyjaśnia w rozmowie z "The Sun" Emma McConnachie, podolog oraz rzeczniczka The College of Podiatry.
2. Zapalenie rozcięgna podeszwowego - przyczyny występowania
Zapalenie rozcięgna podeszwowego to schorzenie ortopedyczne, które objawia się nagłym i bardzo dokuczliwym bólem w okolicy pięty.
Do tej pory zapalenie rozcięgna podeszwowego dotyczyło głównie osób otyłych, kobiet noszących buty na wysokim obcasie oraz osób uprawiających sport, zwłaszcza biegaczy i tancerzy. Teraz to schorzenie coraz częściej jest obserwowane u osób, które noszą w domu nieodpowiednie obuwie.
Jak tłumaczą eksperci, szacuje się, że podczas chodzenia na pięty oddziałuje siła odpowiadająca aż 110 procentom masy ciała. Dlatego, kiedy poruszamy się w cienkich kapciach albo skarpetkach po twardej podłodze, mocno obciążamy łuk stopy.
- Jeśli stopy nie będą miały podparcia, mogą zacząć odczuwać napięcie. Noszenie miękkich kapci przez cały czas w końcu zbierze swoje żniwo - tłumaczy McConnachie.
3. O czym świadczą zmiany na stopach?
Jak podkreśliła McConnachie, obserwując swoje stopy, możemy dostrzec objawy wielu innych schorzeń, w tym artretyzmu, cukrzycy czy chorób serca.
Przykładowo haluksy na palcach mogą być oznaką zapalenia stawów, chociaż często są po prostu spowodowane genetyką. Tymczasem opuchnięte stopy mogą być objawem zakrzepów, cukrzycy, chorób wątroby lub płuc.
Modzele, odciski i łuszcząca się skóra mogą być również oznakami cukrzycy, podczas gdy zimne stopy mogą wskazywać na słabe krążenie lub zespół Raynauda.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.