Kwas ursolowy – właściwości, działanie i skutki uboczne
Kwas ursolowy to organiczny związek chemiczny z grupy triterpenoidów. Występuje naturalnie w roślinach. Ponieważ posiada wiele właściwości prozdrowotnych, można go znaleźć w wielu kosmetykach i suplementach diety. Jak działa? Czy jego stosowanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych?
1. Co to jest kwas ursolowy i gdzie go znaleźć?
Kwas ursolowy to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy triterpenoidów. Występuje naturalnie w wielu roślinach, nadając im charakterystyczny zapach i smak. Pełni także funkcje obronne przed patogenami i szkodnikami.
Gdzie znaleźć kwas ursolowy? Zawierają go na przykład jabłka, dzika róża, owoce dzikiej oliwki i liście rozmarynu czy inne zioła.
2. Kwas ursolowy – właściwości i działanie
Kwas ursolowy ma wiele potencjalnych właściwości zdrowotnych. Według specjalistów ma działanie:
- Przeciwzapalne, poprzez hamowanie enzymów i mediatorów zapalenia.
- Przeciwwirusowe. Specjaliści sugerują, że substancja może wykazywać aktywność przeciwko różnym wirusom, w tym wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV), wirusowi zapalenia wątroby typu C (HCV) oraz wirusowi zapalenia wątroby typu E (HEV).
- Przeciwcukrzycowe. Badania wskazują, że kwas ursolowy może zmniejszać poziom glukozy we krwi oraz poprawiać wrażliwości na insulinę, co może być korzystne dla osób z cukrzycą typu 2.
- Ochronne przed promieniowaniem UV, co może być istotne z punktu widzenia prewencji fotouszkodzeń skóry i starzenia się skóry spowodowanego działaniem promieni słonecznych.
- Hepatoprotekcyjne, to jest działać ochronnie na wątrobę poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego, zapobieganie uszkodzeniom komórek wątroby oraz poprawę funkcji detoksykacyjnych narządu.
- Antyoksydacyjne, ponieważ ma zdolność zwalczania wolnych rodników, co pozwala zmniejszać stres oksydacyjny w organizmie.
- Przeciwnowotworowe, co ma związek z hamowaniem wzrostu komórek nowotworowych i angiogenezy (tworzenie nowych naczyń krwionośnych żywotnych dla nowotworu) oraz indukcją apoptozy (programowana śmierć komórkowa) i hamowaniem.
Prawdopodobnie kwas ursolowy może prowadzić do zwiększania masy mięśniowej oraz poprawy wydolności fizycznej poprzez hamowanie rozpadu białek mięśniowych oraz wpływ na metabolizm lipidów i mięśni.
3. Zastosowanie kwasu ursolowego
Kwas ursolowy znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Jest obecny w różnych produktach, takich jak kosmetyki (np. kremy do pielęgnacji skóry), również suplementy diety i preparaty ziołowe.
Kwas ursolowy w kosmetyce jest wykorzystywany w produktach do pielęgnacji skóry takich jak kremy, balsamy czy serum, głównie z uwagi na właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, ale i przeciwwirusowe i przeciwutleniające.
Substancja może pomóc łagodzić stany zapalne skóry, neutralizować patogeny (wirusy i bakterie), zapobiegać skutkom stresu oksydacyjnego, czyli wspierać działania mające na celu zwalczanie oznak starzenia się i utrzymanie zdrowej, promiennej skóry.
W suplementach diety kwas ursolowy jest często stosowany ze względu na jego potencjalne korzyści zdrowotne, takie jak wsparcie zdrowia wątroby, działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Suplementacja kwasem ursolowym może być pomocna w utrzymaniu dobrej kondycji wątroby, zmniejszaniu stanów zapalnych, wsparciu układu odpornościowego oraz w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Prowadzone są różne badania nad kwasem ursolowym. Te koncentrują się na mechanizmach działania terapeutycznego i zastosowaniu substancji w leczeniu różnych schorzeń, takich jak nowotwory, choroby wątroby czy choroby zapalne.
4. Kwas ursolowy – skutki uboczne
Choć kwas ursolowy wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, może również wywoływać pewne skutki uboczne. Obserwuje się je zwłaszcza w przypadku nadmiernego spożycia lub stosowania substancji w nadmiernych ilościach.
Jakie są potencjalne działania niepożądane związane ze stosowaniem kwasu ursolowego? To przede wszystkim:
- alergiczne skórne reakcje lub podrażnienie skóry osób szczególnie wrażliwych, podczas stosowania kwasu ursolowego na skórę,
- problemy trawienne, takie jak nudności, wymioty, biegunka po spożyciu suplementów zawierających kwas ursolowy; istnieje ryzyko pojawienia się problemów z wątrobą, zwłaszcza u osób z już istniejącymi problemami wątroby (nadmierna ilość substancji może prowadzić do obciążenia wątroby),
- bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy,
- zmiany poziomu cukru we krwi.
Zagrożenie stanowią także interakcje z lekami. Aby ich uniknąć, osoby przyjmujące leki przed rozpoczęciem suplementacji kwasem ursolowym powinny skonsultować się z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.