Trwa ładowanie...

Lek na cukrzycę typu 2 pomocny w leczeniu cukrzycy typu 1

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Buffalo wskazuje, iż lek w formie zastrzyków, stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 może pomóc także osobom cierpiącym na cukrzycę typu 1 w kontrolowaniu ich poziomu cukru we krwi...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Badania nad lekiem na cukrzycę typu 2

Amerykańscy naukowcy zaprosili do badania 14 osób cierpiących na cukrzycę typu 1. Były to osoby dokładne i zdyscyplinowane w kontrolowaniu swojej choroby. Warto jednak pamiętać, iż nawet przy najlepiej kontrolowanej cukrzycy typu 1 chory może doświadczać gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi, od hiperglikemii (150-250 mg/dl a nawet więcej) do hipoglikemii (poniżej 70 mg/dl). W trakcie trwającego do 24 tygodni badania pacjentom oprócz insuliny podawano lek na cukrzycę typu 2.

2. Wyniki badań leku na cukrzycę

Jak się okazuje, lek na cukrzycę typu 2 pomógł pacjentom z cukrzycą typu 1 osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w kontroli poziomu glukozy we krwi niż przy stosowaniu samej insuliny. Już po 2 dniach stosowania leku zaobserwowano u nich zmniejszenie częstości skoków glikemii, a w rezultacie również mniejsze zapotrzebowanie na insulinę. Ponadto pacjenci zauważyli zmniejszenie apetytu i ograniczenie spożycia pokarmów, a ci, którzy lek stosowali przez 24 tygodnie dodatkowo znacznie stracili na wadze. Wydaje się, że działanie leku polega na ograniczaniu wydzielania po posiłku glukagonu, czyli hormonu odpowiedzialnego za wzrost poziomu cukru we krwi przy cukrzycy typu 1. Skuteczność leku potwierdza fakt, iż po odstawieniu go powracał problem wahań glikemii. Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Buffalo jest o tyle znaczące, że od czasu wynalezienia insuliny nie udało się opracować leku, który pomagałby chorym na cukrzycę typu 1.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza