Przejdź na WP

Stworzono bezpieczny lek obniżający zły cholesterol?

Wysokie stężenie cholesterolu LDL zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Według amerykańskich naukowców kwas bempedoiczny jest skutecznym lekiem obniżającym zły cholesterol. Czy nowy preparat jest bezpieczny i może wydłużyć życie?

Zobacz film: "Coraz młodsi umierają na zawał i udar"

1. Lipoproteina niskiej gęstości, czyli zły cholesterol

Lipoproteina niskiej gęstości, czyli cholesterol LDL to frakcja o niekorzystnym działaniu. Wysokie stężenie sprawia, że blaszki miażdżycowe zatrzymują się na ściankach naczyń krwionośnych, co zmniejsza ich szerokość.

W takiej sytuacji istnieje dosyć duże ryzyko wystąpienia zawału oraz udaru. Bardzo ważne jest wówczas uregulowanie ilości liproteiny niskiej gęstości. Tylko w taki sposób możliwe jest powstrzymanie rozwoju miażdżycy i wydłużenie długości życia pacjenta.

Stężenie złego cholesterolu LDL można zmniejszyć za pomocą zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosowane leki to statyny, jednak wywołują one wiele skutków ubocznych.

Zazwyczaj zażywanie statyn wiąże się z bólem stawów i głowy, problemami z widzeniem, wysypką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Ponadto, występuje też bezsenność i uszkodzenia mięśni.

2. Czym charakteryzuje się lek obniżający zły cholesterol?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że poziom liproteiny niskiej gęstości może zmniejszać kwas bempedoiczny. W magazynie New England Journal of Medicine pojawiły się wyniki stworzone na podstawie rocznej obserwacji pacjentów, zażywających nowy lek.

Po 12 tygodniach doustnego stosowania kwasu bempedoicznego raz na dobę u 1488 stężenie złego cholesterolu było mniejsze. Co ciekawe, przez kolejny rok ilość lipoproteiny niskiej gęstości się nie zwiększyła.

Okazało się również, że kwas bempedoiczny stosowany jednocześnie ze statynami nie wywołuje większej ilości skutków ubocznych. Są to bardzo optymistyczne wiadomości, ponieważ jest to szansa na wydłużenie życia osób ze zbyt dużą ilością cholesterolu LDL w organizmie.

Lek obniżający zły cholesterol może wydłużać życie.
Lek obniżający zły cholesterol może wydłużać życie. (123rf)

Dużą zaletą nowego leku obniżającego zły cholesterol jest bezpieczeństwo. Skutki uboczne kwasu bempedoicznego to zapalenie nosogardla i zakażenie dróg moczowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy