Trwa ładowanie...

Leki, które zostały wycofane w marcu. Jest ich coraz więcej

Avatar placeholder
21.03.2019 15:00
Wycofanie leków w marcu
Wycofanie leków w marcu (123rf.com)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co jakiś czas wydaje decyzję o wycofaniu lub wstrzymaniu w obrocie kolejnych preparatów leczniczych. W marcu do listy leków, których nie kupimy już w aptece, dołączyły 4 kolejne.

1. Leki wycofane w marcu

Na początku marca pojawiła się informacja o wycofaniu z obrotu Korzenia Arcydzięgla. Kilka partii produktu zostało usuniętych z dystrybucji, ze względu na niespełnienie wymagań jakościowych.

Zobacz: Korzeń arcydzięgla wycofany z obrotu. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Kilka dni później 12 marca ukazał się komunikat o wycofaniu z obrotu kolejnego leku na nadciśnienie – Presartan. Podobnie jak w przypadku poprzednich leków tego typu, które zostały wycofane, przyczyną było zanieczyszczenie substancji czynnej, pochodzacej od chińskiego producenta.

Zobacz film: "Naturalne napoje na obniżenie ciśnienia krwi"

W marcu wycofano też kilka serii leku Benodil, używanego w leczeniu astmy. Tu również powodem były wyniki poza specyfikacją dla substancji czynnej.

Zobacz: Lek na astmę Benodil wycofany z obrotu. Sprawdź, czy masz w apteczce

Ostatnia decyzja dotyczyła popularnej maści na trądzik Benzacne. Wycofano dwie serie, z powodu wad jakościowych produktu.

Zobacz: Benzacne wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega też, że stosowanie preparatów wycofanych z obrotu może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli nasz lek znajdzie się na takiej liście, należy zgłosić się do lekarza. Zaproponuje on inną formę terapii.

2. Coraz więcej wycofań leków

Z roku na rok obserwujemy coraz więcej wycofań i wstrzymań w obrocie różnych produktów leczniczych. W 2018 roku GIF podjął aż 140 decyzji o wycofaniu leków. W 2017 było ty tylko 81 decyzji.

Od początku tego roku wydano 30 decyzji o wstrzymaniu lub wycofaniu leków. Szerokim echem odbiła się zwłaszcza decyzja o wstrzymaniu w obrocie popularnych leków na kaszel – Pulneo, Fosidal, Eurespal i Eurefin. Na razie nie wiadomo czy zostaną one przywrócone do obrotu czy wycofane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze