Trwa ładowanie...

Tabletki na potencje - metody leczenia, rodzaje leków na potencję

Impotencja) to problem dotyczący we współczesnym świecie coraz większej liczby mężczyzn. Związany jest on głównie z nieprawidłowym stylem życia, paleniem papierosów, otyłością, brakiem ruchu, jak i zwiększoną ilością stresujących sytuacji. „Problem” ten powoduje obniżenie poziomu życia oraz gorsze samopoczucie i samoocenę. Tabletki na potencję mogą okazać się pomocne w leczeniu zaburzeń erekcji.

spis treści

1. Zasady leczenia impotencji

Najważniejszym czynnikiem przy doborze odpowiedniego leczenia impotencji jest rozpoznanie przyczyny zaburzeń erekcji , jak również zapoznanie się z innymi objawami pacjenta. Dobierając tabletki na potencję należy znać współistniejące choroby, przyjmowane preparaty oraz aktualne wyniki laboratoryjne.

Kolejnym krokiem w prawidłowym leczeniu zaburzeń erekcji jest eliminacja czynników ryzyka, czyli:

 • sytuacji stresowych,
 • palenia papierosów,
 • siedzącego trybu życia,
 • nadwagi,
 • nieodpowiedniej diety,
 • nadmiernego spożycia alkoholu.

Czasami tylko zmiana stylu życia przynosi oczekiwane rezultaty. Ważne jest również prawidłowe leczenie chorób mogących wywoływać zaburzenia erekcji, np.: cukrzycy, chorób prostaty, zaburzeń hormonalnych.

Czasami należy przeprowadzić modyfikację leczenia choroby przewlekłej, w przypadku, gdy działaniem niepożądanym przyjmowanego preparatu jest zaburzenie sprawności seksualnych (ACEI, blokery receptorów alfa-1 adrenergicznych, antagoniści receptorów angiotensyny).

Leczenie niepłodności u mężczyzn
Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się...

zobacz galerię

2. Metody leczenia zaburzeń erekcji

W sytuacji, gdy powyżej wymienione metody nie skutkują należy rozważyć stosowanie leków na potencję ewentualnie wzbogaconych w hormony. W każdym przypadku powinno się również korzystać z pomocy psychologa. Leki na potencję oraz stosowanie aparatów próżniowych są leczeniem I rzutu.

Kolejnymi etapami leczenia są iniekcje preparatów wazoaktywnych do ciał jamistych prącia (dokawernozalnie) lub aplikacja leków bezpośrednio do cewki moczowej - leczenie II rzutu. Niepowodzenie powyższych metod kwalifikuje pacjenta do leczenia III rzutu- polega ono na protezowaniu prącia.

3. Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5-I)

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5-I). Obecnie te tabletki na potencję są najczęściej stosowanymi preparatami farmakologicznymi. Ich działanie polega na rozkurczu mięśni gładkich naczyń (poprzez zwiększenie poziomu cGMP), a tym samym zwiększają napływ krwi do ciał jamistych prącia.

Tabletki na potencję przyjmuje się doustnie około 30-60 minut przed planowanym stosunkiem. Zaletą tych preparatów jest wymagana do wzwodu stymulacja seksualna. Skuteczność preparatu ocenia się na około 90%.

3.1. Tabletki na potencję - przeciwwskazania do stosowania PDE5-I

Przeciwwskazania do stosowania leków na potencję to:

 • przyjmowanie azotanów,
 • erytromycyny,
 • niewydolność krążenia,
 • przebyty udar mózgu,
 • niedociśnienie tętnicze,
 • niewydolność nerek i niewydolność wątroby,
 • zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.
Potencja nie musi być problemem
Potencja nie musi być problemem

Niejeden mężczyzna ma problemy z potencją. Wielu z nich nie wie, że można sobie pomóc różnymi niemedycznymi...

zobacz galerię

3.2. Skutki uboczne stosowania PDE5-I

Działania niepożądane stosowania tabletek na potencję to: bóle głowy i zawroty głowy, obrzęk śluzówek nosa i niedrożność nosa, zaczerwienienie skóry twarzy, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia.

Działanie takie wykazują: sildenafil, wardenafil (leki I generacji) oraz tadalafil (II generacji). Czas działania sildenafilu i wardenafilu wynosi 6 godzin, tadalafilu - do 36 godzin. Przyjmowanie sildenafilu rozpoczyna się od dawki 50 mg, tadalafilu od 10-20 mg. Ostatni lek na potencję nie wykazuje interakcji z pokarmami bogatotłuszczowymi i alkoholem.

4. Antagoniści receptorów dopaminergicznych i serotoninergicznych

Antagoniści receptorów dopaminergicznych - skuteczność tej grupy leków na potencję jest niższa niż PDE5-I, mają więcej działań niepożądanych oraz krótki czas działania, dlatego też rzadko się je stosuje. Ich działanie polega na blokadzie receptorów w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje efekt wazoaktywny, oraz pobudzenie ośrodka erekcji w jądrze przykomorowym.

Stosowane leki z tej grupy to L-dopa, apomorfina. Apomorfinę podaje się podjęzykowo w dawce 3 mg. Podawanie azotanów nie jest przeciwwskazaniem w przypadku zażywania apomorfiny.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leków na potencję na potencję są:

 • nudności,
 • wymioty,
 • omdlenia,
 • senność.

Antagoniści receptorów serotoninergicznych. Te leki na potencję tak jak i antagoniści receptorów dopaminergicznych są rzadko stosowane. Preparatem znajdującym się w tej grupie jest, np. trazodon, którego głównym wskazaniem do podawania jest depresja.

Zobacz film: "Suplementy na potencję dla kobiet"

5. Leki androgenowe - hormonalne

Leki androgenowe - hormonalne. Niski poziom hormonów androgenowych ma miejsce w przypadku fizjologicznego starzenia się oraz w niektórych stanach patologicznych: zaburzeniach wydzielniczych przysadki, nadnerczy, tarczycy, hipogonadyzmie polekowym. Przed podaniem leków na potencję z tej grupy należy kilkakrotnie oznaczyć poziom testosteronu we krwi w celu dokładnego potwierdzenia diagnozy. Testosteron można podawać w formie domięśniowej, doustnej lub przezskórnej.

Plastry z hormonem przykleja się na pośladek. Zalecany poziom stężenia testosteronu całkowitego w surowicy powinien mieścić się w wartościach niskich lub średnich odpowiednich dla zdrowych mężczyzn. Dodatkowo testosteron może pomóc w przywróceniu naturalnego wzwodu lub zwiększyć odpowiedź na PDE5-I. Potocznie środki zwane jako afrodyzjaki przyczyniają się do leczenia zaburzeń erekcji. Jedynym zarejestrowanym preparatem jest johimbina.

6. Leki naczyniowo czynne

Leki naczyniowo czynne. Preparaty tego typu są podawane w iniekcjach bezpośrednio do ciał jamistych prącia lub docewkowo. Pierwszym zastosowanym środkiem była papaweryna, następnie zaproponowano fentolaminę (bloker receptorów α1-adrenergicznych) oraz prostaglandynę PGI2. Obecnie rekomendowanym preparatem jest PGI2 w dawce 2,5-40 μg.

Prowadzano również badania podając: chlorowodorek papaweryny, chlorowodorek papaweryny z fentolaniną oraz prostaglandynę E1 (alloprostadil). Dwie ostatnie techniki uzyskały podobną skuteczność jak PGI2. Jednak po podaniu papaweryny samej lub z fentolaminą wystąpił priapizm, dlatego nie stosuje się tych preparatów. PGE1 natomiast jest lekiem rekomendowanym, podaje się go w dawce 2,5-40 μg.

Zobacz także:

Terapia ta jest skuteczna u około 70% pacjentów, jednak wymaga od chorego samodzielnego wstrzykiwania środka do prącia kilka minut przed każdym stosunkiem. Lek na potencję podaje się w okolicę podstawy prącia po jednej stronie (wstrzyknięcia wykonuje się pod kątem prostym, naprzemiennie i w różnych miejscach). Metodę tą można stosować maksymalnie trzy razy na tydzień i nie częściej niż raz na dobę. Działania uboczne:

 • bolesność,
 • krwiaki,
 • włóknienie,
 • przewlekły wzwód,
 • spadek ciśnienia tętniczego,
 • przyspieszenie pracy serca,
 • zakażenia i uszkodzenie wątroby.

Przeciwwskazania do stosowania wstrzyknięć na potencję to: zaburzenia krzepnięcia, choroba Peyroniego, anemia sierpowata, białaczka, szpiczak mnogi, zniekształcenie prącia.

Badania przedstawiają, że iniekcje pozwalają na powrót do terapii doustnej lub w niektórych przypadkach uzyskuje się powrót samoistnych erekcji bez dalszej potrzeby leczenia (wpływ na mięśniówkę naczyń, działanie przeciwzakrzepowe, neowaskularyzacja).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.