Leki na potencję

Impotencja to problem dotyczący we współczesnym świecie coraz większej liczby mężczyzn. Związany jest on głównie z nieprawidłowym stylem życia, paleniem papierosów, otyłością, brakiem ruchu, jak i zwiększoną ilością stresujących sytuacji. „Problem” ten powoduje obniżenie poziomu życia oraz gorsze samopoczucie i samoocenę. Pomocne jednak dla mężczyzn jest stosowanie leków, które wykazują skuteczność w zaburzeniach erekcji.

Polecane wideo:

1. Zasady leczenia impotencji

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i...

Czytaj także:

Najważniejszym czynnikiem przy doborze odpowiedniego leczenia impotencji jest rozpoznanie przyczyny zaburzeń erekcji , jak również zapoznanie się z innymi objawami pacjenta. Dobierając preparat należy znać współistniejące choroby, przyjmowane leki oraz aktualne wyniki laboratoryjne.

Kolejnym krokiem w prawidłowym leczeniu zaburzeń erekcji jest eliminacja czynników ryzyka, czyli:

Czasami tylko zmiana stylu życia przynosi oczekiwane rezultaty. Ważne jest również prawidłowe leczenie chorób mogących wywoływać zaburzenia erekcji, np.: cukrzycy, chorób prostaty, zaburzeń hormonalnych. Czasami należy przeprowadzić modyfikację leczenia choroby przewlekłej, w przypadku, gdy działaniem niepożądanym przyjmowanego preparatu jest zaburzenie sprawności seksualnych (ACEI, blokery receptorów alfa-1 adrenergicznych, antagoniści receptorów angiotensyny).

2. Leczenie zaburzeń erekcji

W sytuacji, gdy powyżej wymienione metody nie skutkują należy rozważyć stosowanie preparatów doustnych ewentualnie wzbogaconych w hormony. W każdym przypadku powinno się również korzystać z pomocy psychologa. Podawanie środków farmakologicznych oraz stosowanie aparatów próżniowych są leczeniem I rzutu. Kolejnymi etapami leczenia są iniekcje preparatów wazoaktywnych do ciał jamistych prącia (dokawernozalnie) lub aplikacja leków bezpośrednio do cewki moczowej- leczenie II rzutu. Niepowodzenie powyższych metod kwalifikuje pacjenta do leczenia III rzutu- polega ono na protezowaniu prącia.

2.1. Leki na potencję

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5-I). Obecnie leki te są najczęściej stosowanymi preparatami farmakologicznymi. Ich działanie polega na rozkurczu mięśni gładkich naczyń (poprzez zwiększenie poziomu cGMP), a tym samym zwiększają napływ krwi do ciał jamistych prącia. Leki te przyjmuje się doustnie około 30-60 minut przed planowanym stosunkiem. Zaletą tych preparatów jest wymagana do wzwodu stymulacja seksualna. Skuteczność preparatu ocenia się na około 90%.

Przeciwwskazania do stosowania tych leków na impotencję to:

 • przyjmowanie azotanów,
 • erytromycyny,
 • niewydolność krążenia,
 • przebyty udar mózgu,
 • niedociśnienie tętnicze,
 • niewydolność nerek i wątroby,
 • zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

Działania niepożądane to: bóle i zawroty głowy, obrzęk śluzówek nosa i uczucie jego zatkania, zaczerwienienie skóry twarzy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia. Działanie takie wykazują: sildenafil, wardenafil (leki I generacji) oraz tadalafil (II generacji). Czas działania sildenafilu i wardenafilu wynosi 6 godzin, tadalafilu - do 36 godzin. Przyjmowanie sildenafilu rozpoczyna się od dawki 50 mg, tadalafilu od 10- 20 mg. Ostatni lek nie wykazuje interakcji z pokarmami bogatotłuszczowymi i alkoholem.

Antagoniści receptorów dopaminergicznych - kuteczność tej grupy leków jest niższa niż PDE5-I, mają więcej działań niepożądanych oraz krótki czas działania, dlatego też rzadko się je stosuje. Ich działanie polega na blokadzie receptorów w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje efekt wazoaktywny, oraz pobudzenie ośrodka erekcji w jądrze przykomorowym. Stosowane leki z tej grupy to L-dopa, apomorfina. Apomorfinę podaje się podjęzykowo w dawce 3 mg. Podawanie azotanów nie jest przeciwwskazaniem w przypadku zażywania apomorfiny.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi tych leków na potencję są:

 • nudności,
 • wymioty,
 • omdlenia,
 • senność.

Antagoniści receptorów serotoninergicznych. Leki te tak jak i antagoniści receptorów dopaminergicznych są rzadko stosowane. Preparatem znajdującym się w tej grupie jest, np. trazodon, którego głównym wskazaniem do podawania jest depresja.

Leki androgenowe - hormonalne. Niski poziom hormonów androgenowych ma miejsce w przypadku fizjologicznego starzenia się oraz w niektórych stanach patologicznych: zaburzeniach wydzielniczych przysadki, nadnerczy, tarczycy, hipogonadyzmie polekowym. Przed podaniem leków z tej grupy należy kilkakrotnie oznaczyć poziom testosteronu we krwi w celu dokładnego potwierdzenia diagnozy. Testosteron można podawać w formie domięśniowej, doustnej lub przezskórnej. Plastry z hormonem przykleja się na pośladek. Zalecany poziom stężenia testosteronu całkowitego w surowicy powinien mieścić się w wartościach niskich lub średnich odpowiednich dla zdrowych mężczyzn. Dodatkowo testosteron może pomóc w przywróceniu naturalnego wzwodu lub zwiększyć odpowiedź na PDE5-I. Potocznie środki zwane jako afrodyzjaki przyczyniają się do leczenia zaburzeń erekcji. Jedynym zarejestrowanym preparatem jest johimbina.

Leki naczyniowo czynne. Preparaty tego typu są podawane w iniekcjach bezpośrednio do ciał jamistych prącia lub docewkowo. Pierwszym zastosowanym środkiem była papaweryna, następnie zaproponowano fentolaminę (bloker receptorów α1-adrenergicznych) oraz prostaglandynę PGI2. Obecnie rekomendowanym preparatem jest PGI2 w dawce 2,5-40 μg. Prowadzano również badania podając: chlorowodorek papaweryny, chlorowodorek papaweryny z fentolaniną oraz prostaglandynę E1 (alloprostadil). Dwie ostatnie techniki uzyskały podobną skuteczność jak PGI2. Jednak po podaniu papaweryny samej lub z fentolaminą wystąpił priapizm, dlatego nie stosuje się tych preparatów. PGE1 natomiast jest lekiem rekomendowanym, podaje się go w dawce 2,5-40 μg.

Terapia ta jest skuteczna u około 70% pacjentów, jednak wymaga od chorego samodzielnego wstrzykiwania środka do prącia kilka minut przed każdym stosunkiem. Lek podaje się w okolicę podstawy prącia po jednej stronie (wstrzyknięcia wykonuje się pod kątem prostym, naprzemiennie i w różnych miejscach). Metodę tą można stosować maksymalnie trzy razy na tydzień i nie częściej niż raz na dobę. Działania uboczne:

 • bolesność,
 • krwiaki,
 • włóknienie,
 • przewlekły wzwód,
 • spadek ciśnienia tętniczego,
 • przyspieszenie pracy serca,
 • zakażenia i uszkodzenie wątroby.

Przeciwwskazania do stosowania wstrzyknięć, to: zaburzenia krzepnięcia, choroba Peyroniego, anemia sierpowata, białaczka, szpiczak mnogi, zniekształcenie prącia. Badania przedstawiają, że iniekcje pozwalają na powrót do terapii doustnej lub w niektórych przypadkach uzyskuje się powrót samoistnych erekcji bez dalszej potrzeby leczenia (wpływ na mięśniówkę naczyń, działanie przeciwzakrzepowe, neowaskularyzacja).

Iwona Leleń, ponad rok temu

Bibliografia

 • Lew-Starowicz Z. Leczenie zaburzeń seksualnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997, ISBN 83-200-2107-3
 • Rajtar - Cynke G. (red.), Farmakologia. Podręcznik dla studentów i absolwentów wydziałów pielęgniarstwa i nauk o zdrowiu Akademii Medycznych, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-77-7
 • Buczko W. (red.), Mutschler Farmakologia i toksykologia, MedPharm, Wrocław 2010, ISBN 978-83-60466-81-0
 • Neal M.J. Farmakologia w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3117-6

Leczenie farmakologiczne impotencji

Polecane wideo:

Komentarze (11)
~gidion
~gidion

U mnie świetnie się sprawdziła maxigra go. Lekarz mi ją przepisał, jak zacząłem mieć problemy ze wzwodem. Lek zadziałał za pierwszym razem, wreszcie miałem pełną erekcję, która się utrzymała bez żadnych zaburzeń.

Odpowiedz
~vvdee
~vvdee

www.dobratabletka.pl Polecam ten sklep internetowy każdemu, kto ceni oszczędność czasu i pieniędzy. Olbrzymi wybór tabletek w super cenach. Oferują wiele promocji i często są super okazje na zakup produktów jeszcze taniej. Bardzo miła obsługa i szybka dostawa. Jestem w 100% zadowolony.

Odpowiedz
~manga
~manga

sildenafil apteka (Warszawa np.) mają w cenie dużo niższej niż inne leki tego typu. co może być przyczyną tego zjawiska? np. tutaj http://aptekagold.pl/sildenafil-medana-tabl-50mg-x-4.html sildenafil kosztuje 15 zł, a inne leki tego typu potrafią kosztować po 100 zł i więcej. dziękuje za odpowiedź :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie farmakologiczne impotencji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Test na hiv

~Ikratoznak • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Leczenie farmakologiczne impotencji
Leczenie farmakologiczne impotencji

Sildenafil

leki, nie wpłynie negatywnie. Gregoir A. Impotencja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 832-00-185-36, Leiblum S., Rosen R

Leczenie farmakologiczne impotencji

Przeciwwskazania do stosowania sildenafilu

Impotencja jest chorobą dotykającą mężczyzn w każdym wieku, jednak najczęściej występuje po 50 roku życia. Osiągnięcia współczesnej medycyny (...) . Zaletą tego leku na impotencję jest fakt, że do osiągnięcia wzwodu...

Leczenie farmakologiczne impotencji

Leki hormonalne w leczeniu impotencji

. Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu również stanowi przeciwwskazanie. Leczenie impotencji za pomocą testosteronu należy przerwać (...) Impotencja jest wstydliwym schorzeniem...

Leczenie farmakologiczne impotencji

Odkrywamy tajemnice viagry - na czym polega działanie niebieskiej tabletki?

Odkrywamy tajemnice viagry - na czym polega działanie niebieskiej tabletki?

Viagra uratowała życie seksualne niejednej parze na świecie. Te małe niebieskie tabletki pomagają zwiększyć przepływ krwi do penisa mężczyzny, aby ten był w stanie utrzymać erekcję na dłużej. Co ciekawe, popularny wśród mężczyzn lek został wynaleziony...

Leczenie farmakologiczne impotencji

Johimbina w leczeniu impotencji

Impotencja jest chorobą dotykającą mężczyzn głównie po 50 roku życia jednak może występować ona u panów w każdym wieku. Choroba (...) johimbiny utrzymuje się dwie do czterech godzin. Johimbina w leczeniu impotencji Środek...

Leczenie farmakologiczne impotencji

Sildenafil w leczeniu impotencji

Impotencja to wstydliwa choroba dotykająca mężczyzn i uniemożliwiająca im prowadzenie udanego życia seksualnego. Najczęściej dotyka (...) leczenia impotencji. Przyczyny impotencji Impotencja...

Zaburzenia erekcji

Tabletki poprawiające potencję

Tabletki poprawiające potencję

Coraz więcej mężczyzn, także tych młodych, jest zainteresowanych tabletkami wspomagającymi potencję. Obecnie na rynku są dostępne cztery leki (...) tabletek na potencję nie oznacza, że wzwód pojawi...

Zaburzenia erekcji

Dieta na potencję

potencję. Duża cześć z nich jest gotowych nawet sięgnąć po leki czy poddać się zabiegom. Jednak dość często nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów (...) Skuteczna dieta na potencję zwiększa poziom...

Suplementy nasenne i uspokajające

Tabletki na potencję

Tabletki na potencję

Preparaty, które działają cuda tak naprawdę nie istnieją. Jednak wiele pigułek wzmacnia cały organizm, zarazem wspomagając libido.

Dieta na potencję

Wspomaganie potencji

, to: tabletki na potencję, terapia hormonalna, leki obniżające poziom prolaktyny, aparaty próżniowe na erekcję, psychoterapia, hipnoza, elektroterapia (...) , leki pobudzające układ nerwowy, iniekcje...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby