Lorafen - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Lorafen to lek w postaci tabletek, który wykorzystywany jest w psychiatrii, ponieważ wykazuje działanie przeciwlękowe i uspokajające. Jest lekiem wydawanym na receptę, a jego substancją czynną jest lorazepan.
1. Skład lorafeu
Lorafen jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, który stosowany jest w psychiatrii. Substancją czynną leku jest lorazepam, który działa przeciwlękowo oraz uspokajająco. Lek występuje w postaci tabletek. Jedno opakowanie leku lorafen zawiera 25 tabletek.
2. Wskazania leku
Lek lorafen zalecany jest do stosowania doraźnego oraz krótkotrwałego przy zaburzeniach lękowych różnego pochodzenia oraz przy zaburzeniach snu związanymi ze stanami wzmożonego lęku.
3. Przeciwwskazania do przyjmowaia leku lorafen
Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania leku lorafen to nie wszyscy będą mogli go stosować. Podstawowym przeciwwskazaniem do przyjmowaia leku lorafen jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Leku lorafen nie należy także stosować u osób z ciężką niewydolnością oddechową, ciężką niewydolnością nerek oraz wątroby.
Preparat nie jest także zalecany przy ostrej porfiri, zespole bezdechu nocnego oraz przy zatruciu alkoholem lub innymi lekami, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy. Przeciwwskazaniem do stosowania leku lorafen jest także jaskra z wąskim kątem przesączania a także nużliwość mięśni. Lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12. roku życia.
Podczas wizyty u lekarza należy także powiedzieć o wszystkich lekach, które przyjmuje się na stałe lub, które były zażywane w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy. Informacja ta jest bardzo ważna aby lekarz mógl przepisać lek, ponieważ lorafen wchodzi w interakcje z innymi lekami. Może zdarzyć się też, że lekarz zleci wykonanie dodatkowych badań lub zmieni dawkowanie leku lorafen.
4. Dawkowanie leku
Lorafen ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. Nie należy przekraczać zalecanych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a jedynie wywoła niepożądane skutki uboczne. Dawkowanie leku lorafen zleca ściśle specjalista. Zaleca się jednak przyjmować przy zaburzeniach lękowych 1 mg 2 lub 3 razy na dobę, dawka podtrzymująca wynosi zwykle 2–6 mg/dobę w 2–3 dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać 10 mg/dobę. Dawkowanie leku lorafen przy zaburzeniach związanych ze snem wynosi 2–4 mg przed snem.
Zobacz także:
5. Skutki uboczne
Skutki uboczne podczas przyjmowania leki lorafen najczęściej występują na samym początku leczenia i zazwyczaj ustępują po zmniejszeniu dawki leku. Najcześciej występujące działania niepożądane, które zaobserwowano podczas stosowania leku lorafen, to: zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia widzenia, suchość w ustach, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności, biegunka, zaparcia. Może wystąpić też nasilenie stanów depresyjnych.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.