Trwa ładowanie...

Mizofonia – przyczyny, objawy, leczenie, leki

Mizofonia to choroba, która objawia się wstrętem do dźwięków. Jej nazwa pochodzi od połączenia dwóch greckich słów: misos – nienawiść oraz phone – dźwięk. W świecie, gdzie dźwięki wydaje każde urządzenie, każdy przedmiot, gdzie panuje wręcz dźwiękowa kakofonia osoby cierpiące na mizofonię odczuwają istne katusze.

Zobacz film: "Odurzanie się dźwiękiem [Kontrowersje]"

spis treści

1. Mizofonia – przyczyny

Przyczyny mizofonii nie są do końca znane. Jest to zaburzenie, które w literaturze naukowej opublikowano niedawno, bo na przełomie XX i XXI wieku. Zaburzenie to jest znane jako zespół SSS (ang. Selective Sound Sensitivity Syndrome). Jego mechanizmy nie są do końca zbadane. Może spotkać każdego bez względu na płeć. Objawy mizofonii zaczynają się w przedziale wiekowym od 9 do 13 lat.

Prowadzone badania wykazały, że mizofonia nie jest wynikiem uszkodzenia lub choroby narządów słuchu. Być może ma związek z ośrodkowym układem nerwowym, który przetwarza odbierane dźwięki i kieruje je do mózgu.

Mizofonia występuje często u osób cierpiących jednocześnie na tzw. szumy w uszach lub mających częste napady migreny. Mizofonia występuje u osób autystycznych. Wielce prawdopodone jest również to, że na mizofonię cierpią osoby będące po urazach głowy lub kręgów szyjnych powstałych na skutek wypadku samochodowego lub mające objawy stresu pourazowego.

2. Mizofonia – objawy

Objawy Mizofonii podzielić można na dwie grupy. Pierwsza z nich to nadwrażliwość na każdy rodzaj dźwięku. Z kolei do drugiej grupy zaliczają dźwięki określonego typu. Są to odgłosy związane z wykonywaniem codziennych fizjologicznych funkcji takich jak: przełykanie pokarmu podczas jedzenia, tykanie zegara, stukanie długopisem, pisania na klawiaturze, przesuwania krzesła, płaczu dziecka, zbyt głośnej muzyki lub telewizora, kapiącej wody z kranu, etc.

Alergia, nadwrażliwość czy nietolerancja? Przeczytaj, czym się różnią
Alergia, nadwrażliwość czy nietolerancja? Przeczytaj, czym się różnią [5 zdjęć]

Już 30 proc. ludzi cierpi na alergie, a liczba ta z roku na rok rośnie. Winne temu są urbanizacja, brak...

zobacz galerię

Osoby cierpiące na mizofonię drugiego rodzaju skupiają się na jednym dźwięku. Potrafią jednak w swoim otoczeniu tolerować inne intensywne odgłosy.

Chorzy na to zaburzenie doznają silnej emocjonalnie reakcji na odgłosy lub dźwięki. Szczególnie ciężkie jest to, że są to odgłosy wydawane przez ich najbliższych. Reakcję tę opisuje się często jako niemożliwą do opanowania mieszaninę złości i lęku, połączoną z psychicznymi i somatycznymi objawami reakcji walki i ucieczki.

Taka osoba może być agresywna w stosunku do osób, które powodują wydawanie drażniących dźwięków. Może dochodzić do rękoczynów. Opisywano również przypadki, kiedy chorzy na mizofonię nie mogli znieść drażniących do odgłosów i próbowali targnąć się na własne życie.

3. Mizofonia – leczenie

Leczenie mizofonii z uwagi na stosunkowo krótki czas opisywania zaburzenia jest w powijakach. Wielu chorych nie wiedząc o swoim schorzeniu stosuje „technikę unikania”. Jest to niestety związane z izolacją od ludzi i otoczenia, a w konsekwencji osłabieniem więzi społecznych.

Warto wiedzieć:

Istotna jest więc prawidłowe zdiagnozowanie choroby u lekarza specjalisty. Są sposoby złagodzenia objawów mizofonii w postaci psychoterapii poznawczo-behawioralnej lub terapia, którą stosuje się w leczeniu szumów usznych.

Terapia znana pod nazwą terapii habituacyjna, TRT (ang. Tinitus Retraining Therapy) i polega ona na tym, że dźwięk, który wywołuje w pacjencie negatywne emocje (np. mlaskanie), kojarzony jest z dźwiękiem, który pacjent odbiera jako przyjemny (np. z jakimś utworem muzycznym).

4. Mizofonia – leki

Lek na mizofonię obecnie nie istnieje. Medycyna pomimo wielkiego postępu i rozwoju nie poradziła sobie dotychczas z tą przypadłością. Jedyną szansą dla chorych na mizofonię są warsztaty zajęciowe, terapeutyczne oraz próby minimalizowania wrażliwych reakcji na dźwięki przez zmianę otoczenia lub wyeliminowania z życia drażniących dźwięków.

Niezwykle istotne jest wsparcie bliskich i rodziny. Otoczenie musi sobie zdawać sprawę z tego, że chory na mizofonię poddany jest olbrzymiemu dyskomfortowi i należy zrobić wszystko by codzienne funkcjonowanie było jak najbardziej komfortowe.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.