Trwa ładowanie...

Nie ignoruj. Gdy cholesterol zapycha tętnice, objaw zobaczysz na stopach

Avatar placeholder
23.04.2024 15:59
Jak rozpoznać wysoki cholesterol?
Jak rozpoznać wysoki cholesterol? (Getty Images)

Nadmiar szkodliwego cholesterolu we krwi to często (choć nie zawsze) rezultat nieleczonej otyłości i nadwagi, którym towarzyszy dieta bogata w tłuszcze nasycone. Niewielu jednak wie, że na problemy z cholesterolem mogą wskazywać objawy występujące na stopach.

spis treści

1. Skąd się bierze wysoki cholesterol?

Hipercholesterolemia może występować w formie pierwotnej, czyli takiej, której przyczyną jest mutacja genetyczna oraz w formie wtórnej, której podłożem są inne czynniki.

Należą do nich m.in. przyjmowanie niektórych leków (takich jak m.in. tiazydowe leki moczopędne, kortykosteroidy, progestageny i inhibitory proteaz stosowanych w leczeniu zakażeniem wirusem HIV) czy występowanie schorzeń takich jak choroby wątroby, niektóre choroby autoimmunologiczne czy niedoczynność tarczycy.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Najczęstszą przyczyną nadmiaru cholesterolu we krwi jest jednak nieprawidłowa dieta obfitująca w tłuszcze nasycone, zwłaszcza pochodzące z żywności przetworzonej, a co za tym idzie - rozwijająca się nadwaga i otyłość.

2. Jak rozpoznać wysoki cholesterol?

Chociaż sam wysoki poziom cholesterolu nie ma specyficznych objawów, nieleczony może doprowadzić do rozwoju choroby tętnic obwodowych (PAD), którą można rozpoznać po nietypowych symptomach.

PAD to schorzenie, które m.in. może ograniczać dopływ krwi do kończyn poprzez nagromadzenie złogów tłuszczu w tętnicach. Przez to jej symptomy można zauważyć właśnie na kończynach.

3. Wygląd stóp a cholesterol

Wśród objawów PAD obejmujących stopy, eksperci z brytyjskiego NHS wymieniają m.in. kruche, wolno rosnące paznokcie, ciężko gojące się wrzody na stopach, a także specyficzny ból pojawiający się podczas chodzenia, który z reguły ustępuje po kilku minutach.

Do innych objawów PAD należą:

  • wypadanie i znaczące zmniejszenie ilości owłosienia na nogach,
  • drętwienie lub osłabienie siły nóg,
  • zmiana koloru skóry na nogach (np. na bledszy lub lekko siny),
  • intensywnie błyszcząca skóra nóg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze