Odkryto kolejną przyczynę niepłodności!
Wiele osób marzy o małżeństwie i założeniu rodziny. Jednak dla 10% par to marzenie jest nierealne, gdyż w związku z zaburzeniami płodności nie mogą mieć dzieci. Ostatnie badania naukowe, które mogą okazać się przełomowe w leczeniu niepłodności, dają takim osobom nadzieję na rodzicielstwo. Naukowcom udało się odkryć sposób, w jaki komórka jajowa łączy się ze spermą w procesie zapłodnienia.
1. Badania nad specyfiką zapłodnienia
Badania przeprowadzone przez naukowców z Londynu wskazały na łańcuch cukrowy, który jest odpowiedzialny za połączenie nasienia z jajeczkiem. Łańcuch ten, nazwany SLeX, występuje w dużych ilościach na zewnętrznej powłoce komórki jajowej. Molekuły cukru sprawiają, że jajeczko jest „lepkie”, umożliwiając połączenie gamet męskiej i żeńskiej. Mimo iż naukowcy od dawna wiedzieli, że proteiny występujące w spermie pomagają plemnikom w identyfikacji jajeczek pokrytych łańcuchami cukrowymi, dopiero ostatnie badania wskazały na związki cukru, które umożliwiają połączenie komórki jajowej ze spermą, co umożliwia plemnikom zapłodnienie jajeczka.
Odkrycie cukru pokrywającego ludzkie komórki jajowe jest wynikiem wielu lat badań w kierunku niepłodności. Analiza przeprowadzona przez naukowców z Londynu była trudna ze względu na rozmiar przedmiotu badań jak i niewielką jego ilość. Badacze mają nadzieję, że uzyskane wyniki przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn niepłodności. Możliwe, że nowe wnioski dotyczące połączenia spermy z komórką jajową doprowadzą do wynalezienia efektywniejszych leków na płodność, które dadzą bezdzietnym parom szansę na rodzicielstwo.
2. Jak wpłynąć na płodność?
Osoby, które zmagają się z niepłodnością odczuwają ciągły stres, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. Niepłodność może także doprowadzić do wystąpienia problemów w małżeństwie. Kobiety, które nie mogą zajść w ciążę, często cierpią z powodu depresji i mogą odczuwać wstyd w związku z niemożnością urodzenia dziecka. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyczy 15%-20% populacji w wieku produkcyjnym. Liczba osób z zaburzeniami płodności nie jest pewna w związku z tym, że dotknięte nimi osoby rzadko sięgają po fachowe porady lekarskie. Jest to olbrzymi błąd. Wiadomo przecież, że niepłodność można leczyć
Mówiąc o rodzicielstwie, należy podkreślić, że nie tylko genetyka może mieć wpływ na płodność danej osoby. Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby pozytywnie wpłynąć na płodność. Zaczynając starania o dziecko, kobieta powinna rzucić palenie i przestać pić alkohol. Ważnym czynnikiem wpływającym na zdolność wydania na świat potomstwa jest także masa ciała. Nadwaga, podobnie jak niedowaga, mogą mieć negatywny wpływ na zdolności reprodukcyjne danej osoby. Także złe nawyki żywieniowe mogą mieć związek z zaburzeniami płodności. Warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, co możemy zrobić, aby wpłynąć na płodność. Zdobyta wiedza może okazać się kluczem do sukcesu.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.