Odkurzając w ciąży, narażasz dziecko na astmę!

Wiele mówi się na temat wpływu pola magnetycznego na organizm. Wcześniejsze badania wykazały, że urządzenia wysyłające pole magnetyczne, takie jak odkurzacze, suszarki do włosów czy kuchenki mikrofalowe, mogą prowadzić do poronienia, słabej jakości nasienia, problemów z układem odpornościowym, a nawet raka. Według ostatnich doniesień naukowych magnetyzm może przyczynić się także do rozwoju astmy u nienarodzonych dzieci.

Epidemia astmy wśród dzieci

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Liczba przypadków zachorowania na astmę stale zwiększa się od lat 80. Astma jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego, będącą skutkiem złego funkcjonowania organów oddechowych i układu immunologicznego. Najczęściej na tę chorobę cierpią dzieci. W Polsce na astmę choruje około 5-10% dzieci poniżej 18. roku życia, co znaczy, że jedno dziecko na 10/20 jest dotknięte chorobą.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Występowanie astmy zależy w szczególności od miejsca zamieszkania. Częściej na tę chorobę cierpią dzieci mieszkające w miastach, jednak nie jest to regułą. Dodatkowo, ogólnopolskie badania ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) wykazały regionalne różnice w częstotliwości choroby. Okazuje się, że astma występuje najczęściej w okolicach Wrocławia, co jest związane z wysokim uprzemysłowieniem terenu, a najrzadziej w Białymstoku.

Pole magnetyczne a rozwój astmy

Badania przeprowadzone przez naukowców z Północnej Kalifornii opierały się na obserwacji 801 ciężarnych kobiet, które w czasie ciąży były poddane działaniu pola magnetycznego wysyłanego przez sprzęt AGD. W jaki sposób zmierzono siłę pola magnetycznego oddziałującego na kobiety w ciąży? Otóż badane kobiety nosiły na sobie mierniki magnetyzmu o niskiej częstotliwości wytwarzanego przez urządzenia, takie jak suszarki do włosów, odkurzacze, maszynki do kawy, wentylatory oraz fluorescencyjne żarówki świetlne, a także słupy elektryczne. W testach nie skupiono się na wysokiej częstotliwości związanej np. z internetową siecią bezprzewodową czy telefonami komórkowymi. Naukowcy wzięli pod uwagę także fakt, że niektóre kobiety mieszkały w pobliżu autostrad lub innych miejsc o wyższym skażeniu powietrza.

Aby odnotować wszystkie przypadki astmy wśród dzieci badanych matek, naukowcy – za pomocą rejestracji elektronicznej – śledzili stan zdrowotny dzieci aż do ukończenia 13. roku życia. W wyniku badań wykryto, iż wysokie pole magnetyczne oddziałujące na ciężarne kobiety nie miało większego wpływu na rozwój astmy u dzieci. Niska częstotliwość pola zwiększała natomiast prawdopodobieństwo choroby. Badania przeprowadzone w Północnej Kalifornii są pierwszymi analizującymi związek między polem magnetycznym a astmą. Udowodniono, że zwiększony kontakt kobiety w ciąży z polem magnetycznym przekłada się na rozwój astmy u mającego się narodzić dziecka.

Najlepszym sposobem na ograniczenie skutków ubocznych związanych z magnetyzmem jest wydłużenie dystansu między osobą a źródłem pola. Siła pola magnetycznego zmniejsza się wprost proporcjonalnie do odległości od źródła. Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z polem magnetycznym, a gdy będzie ono konieczne – trzymać się jak najdalej od urządzenia emitującego sygnał.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie w ciąży
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie w ciąży
Zdrowie w ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Szczepienie w czasie ciąży

Jeśli jest konieczność zaszczepienia ciężarnej, najlepiej zrobić to w II lub III trymestrze, jeżeli natomiast istnieje poważne zagrożenie zdrowia lub życia, można podać szczepienie w każdym okresie ciąży.

Zdrowie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Odkurzanie w ciąży

Ostatnie badania wykazały wpływ pola magnetycznego emitowanego przez odkurzacz i inne sprzęty AGD na zdrowie płodu.

Zdrowie w ciąży

Alergia podczas ciąży

Alergia podczas ciąży

W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Zdrowie w ciąży

Zdrowa rodzina

Zdrowa rodzina

Dzieci, także te jeszcze nienarodzone, trzeba szczególnie chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń.

Zdrowie w ciąży

Dbanie o ciążę

Dbanie o ciążę

Ciąża to szczególny okres dla każdej kobiety, warto więc zadbać o siebie i swoje dziecko, nie powodując nadmiernego rozciągania mięśni brzucha, aby nie dopuścić do komplikacji.