Odkurzając w ciąży, narażasz dziecko na astmę!
Wiele mówi się na temat wpływu pola magnetycznego na organizm. Wcześniejsze badania wykazały, że urządzenia wysyłające pole magnetyczne, takie jak odkurzacze, suszarki do włosów czy kuchenki mikrofalowe, mogą prowadzić do poronienia, słabej jakości nasienia, problemów z układem odpornościowym, a nawet raka. Według ostatnich doniesień naukowych magnetyzm może przyczynić się także do rozwoju astmy u nienarodzonych dzieci.
1. Epidemia astmy wśród dzieci
Liczba przypadków zachorowania na astmę stale zwiększa się od lat 80. Astma jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego, będącą skutkiem złego funkcjonowania organów oddechowych i układu immunologicznego. Najczęściej na tę chorobę cierpią dzieci. W Polsce na astmę choruje około 5-10% dzieci poniżej 18. roku życia, co znaczy, że jedno dziecko na 10/20 jest dotknięte chorobą.
Występowanie astmy zależy w szczególności od miejsca zamieszkania. Częściej na tę chorobę cierpią dzieci mieszkające w miastach, jednak nie jest to regułą. Dodatkowo, ogólnopolskie badania ECAP (Epidemiologii Chorób Alergicznych w Polsce) wykazały regionalne różnice w częstotliwości choroby. Okazuje się, że astma występuje najczęściej w okolicach Wrocławia, co jest związane z wysokim uprzemysłowieniem terenu, a najrzadziej w Białymstoku.
2. Pole magnetyczne a rozwój astmy
Badania przeprowadzone przez naukowców z Północnej Kalifornii opierały się na obserwacji 801 ciężarnych kobiet, które w czasie ciąży były poddane działaniu pola magnetycznego wysyłanego przez sprzęt AGD. W jaki sposób zmierzono siłę pola magnetycznego oddziałującego na kobiety w ciąży? Otóż badane kobiety nosiły na sobie mierniki magnetyzmu o niskiej częstotliwości wytwarzanego przez urządzenia, takie jak suszarki do włosów, odkurzacze, maszynki do kawy, wentylatory oraz fluorescencyjne żarówki świetlne, a także słupy elektryczne. W testach nie skupiono się na wysokiej częstotliwości związanej np. z internetową siecią bezprzewodową czy telefonami komórkowymi. Naukowcy wzięli pod uwagę także fakt, że niektóre kobiety mieszkały w pobliżu autostrad lub innych miejsc o wyższym skażeniu powietrza.
Aby odnotować wszystkie przypadki astmy wśród dzieci badanych matek, naukowcy – za pomocą rejestracji elektronicznej – śledzili stan zdrowotny dzieci aż do ukończenia 13. roku życia. W wyniku badań wykryto, iż wysokie pole magnetyczne oddziałujące na ciężarne kobiety nie miało większego wpływu na rozwój astmy u dzieci. Niska częstotliwość pola zwiększała natomiast prawdopodobieństwo choroby. Badania przeprowadzone w Północnej Kalifornii są pierwszymi analizującymi związek między polem magnetycznym a astmą. Udowodniono, że zwiększony kontakt kobiety w ciąży z polem magnetycznym przekłada się na rozwój astmy u mającego się narodzić dziecka.
Najlepszym sposobem na ograniczenie skutków ubocznych związanych z magnetyzmem jest wydłużenie dystansu między osobą a źródłem pola. Siła pola magnetycznego zmniejsza się wprost proporcjonalnie do odległości od źródła. Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z polem magnetycznym, a gdy będzie ono konieczne – trzymać się jak najdalej od urządzenia emitującego sygnał.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.