Trwa ładowanie...

Ostre przyprawy hamują rozwój nowotworu

Avatar placeholder
07.02.2017 23:19
Ostre przyprawy hamują rozwój nowotworu
Ostre przyprawy hamują rozwój nowotworu

Najnowsze badanie wskazuje, że częste jedzenie potraw ostro przyprawionych może wspomóc walkę z rakiem piersi. Składnik aktywny obecny w produktach, takich jak chilli i pieprz, ma hamować wzrost guzów nowotworowych.

 

Obecnie chemioterapia jest jedyną opcją leczenia najbardziej agresywnych postaci raka piersi. Jak wykazały nowe badania, kapsaicyna – substancja odpowiedzialna za ostrość produktów - powoduje śmierć komórek nowotworowych. Wpływ kapsaicyny na zdrowie sprawdzili niemieccy naukowcy.

Eksperci jednak ostrzegają, że mało prawdopodobne jest to, że samo jedzenie dużych ilości ostrych przypraw może zwalczyć chorobę.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Kapsaicyna obecna w papryczkach chilli jest składnikiem pomocnym w leczeniu nowotworów
Kapsaicyna obecna w papryczkach chilli jest składnikiem pomocnym w leczeniu nowotworów (123rf)

Naukowcy z Uniwersytetu w Bochum w Niemczech przeprowadzili testy na hodowlach komórkowych zaprojektowanych w celu odtworzenia raka piersi. Kapsaicynę dodawali oni do nich na kilka godzin każdego dnia.

Naukowcy odkryli, że dodatek tej substancji spowodował szereg reakcji, w tym aktywację receptora związanego z chorobą. W wyniku tego, komórki rakowe dzieliły się wolniej i umierały, co znacznie osłabiało proces rozprzestrzeniania się ich po całym ciele.

Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Breast Cancer – Targets and Therapy found”.

 

  • Gdybyśmy mogli stworzyć aktywację tego receptora za pomocą konkretnych leków, mogłoby to stanowić nowe podejście do leczenia tego rodzaju nowotworu – powiedział główny autor badania, profesor Hanns Hatt.

Dotychczas poznane właściwości lecznicze kapsaicyny dotyczą ukojenia i odciążenia mięśni i stawów w przypadku zapalenia stawów czy wewnętrznych krwotoków.

ZOBACZ TAKŻE

Kapsaicyna a leczenie przerzutów nowotworowych

W 2014 roku francuscy naukowcy wykazali, że mężczyźni z zamiłowaniem do spożywania pikantnych potraw, zwykle mają wyższy poziom testosteronu. Przeprowadzono wówczas badanie, w którym uczestnikom płci męskiej podano puree z ziemniaków, które mieli dowolnie przyprawić ostrym sosem. Po posiłku, zmierzono u nich poziom kapsaicyny oraz poziom testosteronu z próbek śliny. Okazało się, że ci, którzy dość ostro doprawili jedzenie, mieli wyższy poziom męskiego hormonu.

Kapsaicyna, która znajduje się również w przyprawie curry, chroni także przed demencją i chorobą Alzheimera oraz wzmacnia działanie antybiotyków.

Chociaż związek ten pobudza receptory bólu i wywołuje uczucie pieczenia w ustach, może mieć zatem pozytywny wpływ na zdrowie.

Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie kapsaicyny ma wiele skutków ubocznych. Nadmiar może prowadzić do podrażnień żołądka oraz może powodować refluks. Kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, więc pieczenia w ustach nie ugasi napicie się wody. Ta właśnie za jej sprawą podczas jedzenia ostrej potrawy pojawia się pocenie, łzawienie oczu czy katar.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze