Pacjenci z migotaniem przedsionków nie zawsze potrzebują leków rozrzedzających krew

Ludzie z nieprawidłowym rytmem serca nazywanym migotaniem przedsionków zazwyczaj przyjmują silne leki przeciwzakrzepowe, aby zapobiec udarowi. Jednak nowe badania sugerują, że niektórzy pacjenci, którzy mają wszczepione rozruszniki serca, nie zawsze potrzebują tych leków.

Ci pacjenci, którzy cierpieli tylko krótkie napady migotania przedsionków - 20 sekund lub mniej – nie byli bardziej narażeni na udar niż osoby zdrowe.

"Niektórzy pacjenci mają migotanie przedsionków przez cały czas, podczas gdy inni mogą doświadczać tylko kilku sekund migotania przedsionków raz w roku" - wyjaśnia autor badania dr Steven Swiryn, profesor kardiologii klinicznej w Szkole Medycznej Feinberg na Uniwersytecie Northwestern w Chicago.

"Tam, gdzie migotanie przedsionków zdarza się rzadko i trwa przez krótki czas, może być to trudne do wykrycia" - powiedział Swiryn.

Wszczepione urządzenia, takie jak rozruszniki serca i defibrylatory, nieustannie monitorują rytm serca pacjenta, a on sam może rozpoznać krótkie epizody migotania przedsionków.

"Możemy dzięki tym urządzeniom odpowiedzieć na pytanie: Ile razy pacjent musi doświadczyć migotania przedsionków, aby być narażonym na ryzyko wystąpienia udaru mózgu i czy leczenia przeciwzakrzepowe przyniesie korzyści?" – powiedział Swiryn.

Okazuje się, że osoby z krótkimi epizodami migotania przedsionków nie są tak narażeni na udar, aby podawać im leki rozrzedzające krew.

"To pozwala lekarzom uniknąć niepotrzebnego przepisywania leków przeciwzakrzepowych, ponieważ ryzyko krwawienia może być wówczas większe niż udaru" - powiedział Swiryn.

"Krótkie epizody migotania przedsionków, które zazwyczaj trwają od 15 do 20 sekund, niosą bardzo niskie ryzyko i nie powinny być wskazaniem do stosowanie leków przeciwzakrzepowych" - powiedział dr Nicholas Skipitaris, dyrektor elektrofizjologii serca w Szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku.

Jednak Skipitaris dodaje, że podanie pacjentowi leków przeciwzakrzepowych zależy również od wielu innych czynników, takich jak wiek, płeć i inne choroby, takie jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Symptomy migotania przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą formą arytmii serca. Występuje u ponad sześciu milionów ludzi w Europie. W samej Polsce zmaga się z...

"Częstsze epizody, choćby krótkie, migotania przedsionków nie wystarczają do podjęcia jednoznacznej decyzji" - powiedział dr David Friedman, szef oddziału niewydolności serca w Northwell Health Long Island Jewish Valley Stream Hospital w Nowym Jorku.

"Podobnie jest z ciśnieniem krwi, jeden wysoki odczyt nie oznacza automatycznie, że ktoś ma nadciśnienie, decyzja musi być podjęta na podstawie obserwacji w pewnym okresie czasu" - dodał.

Wczesne objawy udaru mózgu

Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu udaru mózgu, a kolejnych 40 tys. zmaga się z jego przykrymi skutkami przez długie lata. U osób po czterdziestce...

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. Ludzie, którzy doświadczają przedłużających się epizodów migotania przedsionków, są narażeni na zwiększone ryzyko powikłań serca i udaru mózgu. Ogólne zalecenia dla pacjentó z migotaniem przedsionków sugerują przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, aby zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

Na potrzeby badania Swiryn i jego współpracownicy przeanalizowali 37 000 badań EKG – wykresów rytmu serca - od ponad 5 000 pacjentów w ciągu dwóch lat.

Raport został opublikowany 17 października w czasopiśmie „Circulation”.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...