Trwa ładowanie...

Pacjenci z migotaniem przedsionków nie zawsze potrzebują leków rozrzedzających krew

Avatar placeholder
20.10.2016 16:10
Pacjenci z migotaniem przedsionków nie zawsze potrzebują leków rozrzedzających krew
Pacjenci z migotaniem przedsionków nie zawsze potrzebują leków rozrzedzających krew

Ludzie z nieprawidłowym rytmem serca nazywanym migotaniem przedsionków zazwyczaj przyjmują silne leki przeciwzakrzepowe, aby zapobiec udarowi. Jednak nowe badania sugerują, że niektórzy pacjenci, którzy mają wszczepione rozruszniki serca, nie zawsze potrzebują tych leków.

Ci pacjenci, którzy cierpieli tylko krótkie napady migotania przedsionków - 20 sekund lub mniej – nie byli bardziej narażeni na udar niż osoby zdrowe.

"Niektórzy pacjenci mają migotanie przedsionków przez cały czas, podczas gdy inni mogą doświadczać tylko kilku sekund migotania przedsionków raz w roku" - wyjaśnia autor badania dr Steven Swiryn, profesor kardiologii klinicznej w Szkole Medycznej Feinberg na Uniwersytecie Northwestern w Chicago.

"Tam, gdzie migotanie przedsionków zdarza się rzadko i trwa przez krótki czas, może być to trudne do wykrycia" - powiedział Swiryn.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Badanie EKG pozwala ocenić czy leki przeciwzakrzepowe są konieczne
Badanie EKG pozwala ocenić czy leki przeciwzakrzepowe są konieczne (123rf)

Wszczepione urządzenia, takie jak rozruszniki serca i defibrylatory, nieustannie monitorują rytm serca pacjenta, a on sam może rozpoznać krótkie epizody migotania przedsionków.

"Możemy dzięki tym urządzeniom odpowiedzieć na pytanie: Ile razy pacjent musi doświadczyć migotania przedsionków, aby być narażonym na ryzyko wystąpienia udaru mózgu i czy leczenia przeciwzakrzepowe przyniesie korzyści?" – powiedział Swiryn.

Okazuje się, że osoby z krótkimi epizodami migotania przedsionków nie są tak narażeni na udar, aby podawać im leki rozrzedzające krew.

ZOBACZ TAKŻE:

"To pozwala lekarzom uniknąć niepotrzebnego przepisywania leków przeciwzakrzepowych, ponieważ ryzyko krwawienia może być wówczas większe niż udaru" - powiedział Swiryn.

"Krótkie epizody migotania przedsionków, które zazwyczaj trwają od 15 do 20 sekund, niosą bardzo niskie ryzyko i nie powinny być wskazaniem do stosowanie leków przeciwzakrzepowych" - powiedział dr Nicholas Skipitaris, dyrektor elektrofizjologii serca w Szpitalu Lenox Hill w Nowym Jorku.

Jednak Skipitaris dodaje, że podanie pacjentowi leków przeciwzakrzepowych zależy również od wielu innych czynników, takich jak wiek, płeć i inne choroby, takie jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca.

Symptomy migotania przedsionków
Symptomy migotania przedsionków [7 zdjęć]

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą formą arytmii serca. Występuje u ponad sześciu milionów

zobacz galerię

"Częstsze epizody, choćby krótkie, migotania przedsionków nie wystarczają do podjęcia jednoznacznej decyzji" - powiedział dr David Friedman, szef oddziału niewydolności serca w Northwell Health Long Island Jewish Valley Stream Hospital w Nowym Jorku.

"Podobnie jest z ciśnieniem krwi, jeden wysoki odczyt nie oznacza automatycznie, że ktoś ma nadciśnienie, decyzja musi być podjęta na podstawie obserwacji w pewnym okresie czasu" - dodał.

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu

zobacz galerię

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca. Ludzie, którzy doświadczają przedłużających się epizodów migotania przedsionków, są narażeni na zwiększone ryzyko powikłań serca i udaru mózgu. Ogólne zalecenia dla pacjentó z migotaniem przedsionków sugerują przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, aby zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

Na potrzeby badania Swiryn i jego współpracownicy przeanalizowali 37 000 badań EKG – wykresów rytmu serca - od ponad 5 000 pacjentów w ciągu dwóch lat.

Raport został opublikowany 17 października w czasopiśmie „Circulation”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze