Pas poporodowy
Ciąża i poród często pozostawiają widoczny ślad na ciele kobiety. Zaraz po przyjściu dziecka na świat wygląd naszej sylwetki jest zwykle daleki od wymarzonego. Z pomocą przychodzą nam różne akcesoria, dzięki którym możemy zminimalizować związane z tym uczucie dyskomfortu. Jednym z nich jest coraz bardziej popularny pas poporodowy.
1. Skóra w ciąży
W organizmie kobiety spodziewającej się dziecka zachodzi szereg zmian wywołanych przede wszystkim przez hormony. Na największy szwank narażona jest nasza skóra, głównie skóra brzucha. Prawdziwą zmorą są pojawiające się w tych okolicach rozstępy – różowe, podłużne wgłębienia będące efektem pękania włókien znajdującego się w skórze kolagenu oraz elastyny. Im więcej przybierzemy w czasie ciąży na wadze, tym większe ryzyko rozstępów. Szacuje się, że występują one u niemal 80% przyszłych matek. Ogromne znaczenie ma w tym kontekście prowadzony jeszcze przed ciążą tryb życia – jeżeli aktywność fizyczna nie była nam obca, niebezpieczeństwo ich powstania maleje – mocne mięśnie o wiele lepiej radzą sobie z podtrzymaniem powiększającej się macicy, a ciążowy brzuszek przybiera zgrabne kształty. Jeśli jednak sport nie był naszym priorytetem, to brzuch będzie zapewne dość duży i „rozlany” na boki. Wtedy też trudniej jest wrócić nam do poprzednich kształtów.
Pas poporodowy nie nadaje się dla większości położnic. Po pierwsze, opasane ciasno ciało nie przepuszcza wystarczającej ilości powietrza do rany pooperacyjnej zwłaszcza jeśli cięcie cesarskie wykonane było z tzw.cięcia prostego. Skutkuje to nieustannym poceniem co wywiera istotny wpływ na proces gojenia. Inną kwestią jest fakt, iż zarówno położnice po porodzie siłami natury, jak i cięciu cesarskim powinny umożliwić organizmowi samoistny powrót do kształtu sprzed ciąży. Uciskane mięśnie mogą bowiem 'rozleniwić się' pod wpływem sztucznego podtrzymywania tkanek.
Istnieją różne metody ujędrniania skóry brzucha. Zaleca się natłuszczanie jej oliwką lub smarowanie nawilżającym kremem – najlepiej od samego początku. Po 3 miesiącu kobiety mogą sięgnąć po preparaty przeciwko rozstępom. Niektóre z pań decydują się na skorzystanie z zabiegów kosmetycznych – należy jednak upewnić się, czy stosowane w tym celu preparaty nie mają negatywnego wpływu na dziecko.
2. Co to jest pas poporodowy?
Od wieków kobiety stosują najróżniejsze metody, by zatuszować mankamenty ciała pojawiające się po porodzie. Niegdyś popularne było owijanie się bandażem czy noszenie gorsetów. Współcześnie wiele pań sięga po pas poporodowy – odpowiednio wykrojony pas specjalnego materiału, który zapinany wokół talii ma korygować niedoskonałości figury występujące u pań, które urodziły dziecko. Zapinany najczęściej na wygodny rzep lub zakładany przez nogi dostosowuje się do wymiarów naszego brzucha, ciasno przylegając do ciała. Aby jego używanie było wygodne, przed zakupem należy zatem dokładnie zmierzyć obwód, a następnie wybrać najlepszy dla siebie rozmiar.
3. Zalety pasa poporodowego
Głównym zadaniem pasa jest wyszczuplenie ciała – dzięki temu noszące go kobiety nie muszą zmagać się z problemem zbyt ciasnych przedciążowych ubrań. Poprawa wyglądu bez wątpienia wpływa na poczucie atrakcyjności i pewność siebie, która w wielu przypadkach zostaje po ciąży nadwyrężona.
Na tym jednak nie koniec. Pas poporodowy umożliwić ma przyspieszenie powrotu do formy. Zdecydowanie zmniejsza on ryzyko wystąpienia nieestetycznych rozstępów, wzmacniając powłoki brzuszne, które na skutek porodu uległy rozciągnięciu, ściąga mięśnie ABS, minimalizuje ból pleców i pomaga w utrzymaniu właściwej postawy w czasie karmienia dziecka piersią, kiedy to matka najczęściej przyjmuje nieco zgarbioną pozycję, szkodząc w ten sposób krzyżowo-lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa. Pas jest przeznaczony nie tylko dla kobiet, które dziecko wydały na świat siłami natury. Mogą sięgnąć po niego także osoby po cesarskim cięciu, które może wiązać się z nieprzyjemnymi komplikacjami – krwotokiem poporodowym czy przepukliną pooperacyjną. W takim przypadku pas łagodzi ból i zapobiega powstaniu tej ostatniej. Ze względu na to, że, jak wspomniano, pas jest dość ciasny, warto wybrać produkt wykonany z przewiewnych, przepuszczających powietrze materiałów, np. z bawełny.
Najlepsze wyniki osiągniemy, kiedy noszenie pasa połączymy z regularnymi ćwiczeniami, których wykonywanie staje się dzięki niemu łatwiejsze. Skorzysta na tym nie tylko nasza sylwetka, ale i samopoczucie – wysiłek fizyczny wpływa na produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Będzie to ponadto miła odmiana po godzinach poświęconych dziecku – matka nie może przecież zapomnieć o własnych potrzebach.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z bezpieczeństwem stosowania pasa poporodowego, to możemy zasięgnąć opinii lekarza. Pamiętajmy także, że lepiej zainwestować w produkt nieco lepszej jakości. Tańsze pasy poporodowe mają tendencję do szybkiego rozciągania się, dlatego nawet jeśli dobierzemy właściwy rozmiar, po krótkim czasie użytkowania może okazać się, że pas jest na nas zwyczajnie za duży, a tym samym nie spełnia już swoich funkcji.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.