Pojawia się nocą. Ekspertka zdradza, kiedy niewinny objaw zwiastuje poważny problem
Zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy noce są gorące, zjawisko nocnego pocenia może wydawać się naturalne. Niekiedy jednak jest czerwoną flagą, która ostrzega, że czas wybrać się do lekarza.
1. Pot schładza ciało i usuwa toksyny
Pot to bezbarwny roztwór soli w 99 proc. składający się z wody, w której rozpuszczone są rozmaite związki chemiczne, takie jak: mocznik, kwas mlekowy czy związki mineralne, w tym potas, żelazo, wapń czy magnez. Pełni wiele kluczowych w organizmie w funkcji, jak schładzanie ciała czy usuwanie substancji toksycznych.
Gdy temperatura otoczenia lub temperatura naszego ciała pod wpływem wysiłku fizycznego rośnie, podwzgórze wysyła sygnały do gruczołów ekrynowych o konieczności zwiększenia wydzielania potu. Z kolei gruczoły apokrynowe, które uaktywniają się dopiero w okresie dojrzewania, nie biorą udziału w termoregulacji, ale wydzielają pot pod wpływem bodźców emocjonalnych czy hormonalnych.
Średnio wydalamy ok. 40 g potu na godzinę do nawet 12 l na dobę. Nadmierna potliwość niekiedy może jednak nie być skutkiem upałów czy stresu, ale ostrzegać o co najmniej kilku groźnych schorzeniach.
2. Może ostrzegać o poważnym problemie
Cytowana przez Express.co.uk ekspertka ds. snu Andrea Strand wyjaśnia, że potliwość pojawiająca się nocą może mieć dwie przyczyny.
- Pierwszym jest twoje środowisko. Podczas gdy przyjemnie jest wtulić się w gruby koc lub założyć ciepłą piżamę, te rzeczy często mogą sprawiać, że budzimy się w środku nocy zlani potem – twierdzi.
Drugim powodem są właśnie problemy zdrowotne.
- Według ekspertów z Kliniki Mayo istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do niechcianych nocnych potów, w tym zaburzenia hormonalne, bezdech senny, uczucie niepokoju i infekcje wirusowe – wylicza.
Nocne pocenie może być też skutkiem ubocznym stosowanych leków, w tym antydepresantów, leków o działaniu hipoglikemizującym stosowanych w cukrzycy czy farmaceutyków zażywanych w terapii hormonalnej.
Inne schorzenia, które mogą objawiać się przez nadmierną potliwość w godzinach nocnych, to:
- zapalenie wsierdzia,
- zakażenie wirusem HIV lub AIDS,
- rakowiak, nowotwór wywodzący się z jelitowych komórek neuroendokrynnych,
- chłoniak Hodgkina,
- chłoniak nieziarniczy,
- białaczka,
- guz chromochłonny (pheochromocytoma), rzadki nowotwór zlokalizowany w nadnerczach,
- neuropatia,
- choroby o podłożu autoimmunologicznym,
- gruźlica,
- choroby tarczycy,
- mielofibroza (włóknienie szpiku kostnego),
- udar mózgu.
Ekspertka wyjaśnia również, kiedy zwrócić się po pomoc do lekarza.
- Jeśli pocisz się nieustannie przez dwa tygodnie lub dłużej i nie ma oznak poprawy, wówczas powinieneś rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy – radzi Andrea Strand.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.