Pojawia się nocą. Znak, że wątroba wpadła w tarapaty
To jeden z najważniejszych narządów w organizmie, główna "oczyszczalnia", a zarazem organ o niesamowitych zdolnościach regeneracyjnych. Są jednak nawyki, które wyjątkowo wątrobie nie służą i mogą prowadzić do rozwoju groźnego schorzenia. Jest ono podstępne i często zaczyna się od pozornie błahej dolegliwości.
1. Jeden nawyk, który wykańcza wątrobę
Wątroba, największy gruczoł w organizmie, odgrywa kilka ważnych ról. Poza tym, że zachodzą w niej procesy metabolizmu, pełni funkcję magazynującą i filtracyjną, to przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn. Zarówno tych wytwarzanych przez ciało, jak i tych, które dostarczamy do niego z zewnątrz.
Odpowiada za usuwanie szkodliwych produktów rozpadu leków, ale też nikotyny czy wreszcie alkoholu. I to właśnie alkohol ma szczególnie destrukcyjny wpływ na wątrobę, zwłaszcza jeśli spożywany jest regularnie. Po latach w konsekwencji może prowadzić do marskości oraz całkowitej niewydolności narządu.
Alkoholowa choroba wątroby (ang. alcoholic liver disease, ALD, ARLD) jest schorzeniem podstępnym, które rozwija się w trzech etapach – pierwszym jest alkoholowe stłuszczenie wątroby, drugim zapalenie wątroby, a trzecim, najpoważniejszym i najtrudniejszym do leczenia – marskość.
Jaka dawka alkoholu naraża na ALD? To kwestia osobnicza, ale kluczowa jest regularność picia. Jak wskazuje brytyjska organizacja British Liver Trust, nie trzeba wykazywać oznak uzależnienia, by "zachorować na chorobę wątroby powiązaną z alkoholem. Wypijanie pół butelki wina lub kilku kufli piwa przez większość wieczorów może uszkodzić wątrobę".
British Liver Trust zwraca również uwagę, że wątroba przez długi czas może nie dawać szczególnie niepokojących objawów. Jednak niektóre z pozornie błahych problemów powinny skłonić nas do szerszej diagnostyki.
2. Bezsenność. Jeśli zauważysz, pędź do lekarza
Organizacja zwraca uwagę, że problemy ze snem mogą być jednym z najwcześniejszych objawów ALD, choć mogą pojawiać się także dopiero wówczas, gdy choroba jest już na zaawansowanym etapie. Ma to związek z odkładaniem się szkodliwych toksyn w mózgu, gdy wątroba przestaje być wydolna do prawidłowej detoksykacji organizmu.
Również brytyjski organ ochrony zdrowia, National Health Service (NHS), zwraca uwagę, że bezsenność może poprzedzać typowe objawy problemów z narządem. Jeśli pojawia się nagle i bez powodu, jak podkreśla NHS, należy "jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego".
Nie należy z tym zwlekać, zwłaszcza gdy problemom ze snem towarzyszą także:
- nieuzasadniona utrata masy ciała,
- problemy trawienne, w tym niestrawność, wzdęcia i uczucie pełności po posiłku,
- utrata apetytu,
- zażółcenie białek oczu czy powłok skórnych,
- obrzęk kostek,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- krwawe wymioty,
- krew w stolcu.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.